Saif al Islam Gadafi se je pripravljen predati Mednarodnemu kazenskemu sodišču v Haagu (ICC), je povedal predstavnik libijskega nacionalnega prehodnega sveta Abdel Madžid Mlgeta. Podrobnosti o tem, pod kakšnimi pogoji bi se predal mednarodnemu sodišču, niso znane. Poleg njega naj bi se o predaji dogovarjal tudi nekdanji vodja libijskih obveščevalnih služb Abudlah al Senusi.
Saifa al Islama in Senusija namreč omenjeno sodišče išče zaradi storjenih zločinov v času uporniške vstaje. Sin strmoglavljenega in ubitega libijskega voditelja Moamerja Gadafijev je na begu od padca Sirte, sicer rodnega mesta njegovega očeta. Obveščevalni viri naj bi poročali, da se verjetno nahaja v bližini meje med Libijo in Nigrom. O predaji naj bi se Gadafi in Senusi namreč dogovarjala z eno izmed sosednjih držav, a Mlgeta ni povedal, s katero.
Oba sta verjetno spoznala, da za njiju ni varno ostati v Libiji. Tako se špekulira, da bi lahko odšla v Alžirijo ali Niger. Večji del Gadafijeve družine si je namreč zatočišče poiskal v Alžiriji, eden izmed sinov pa je v Nigru.
Odzval se je že ICC, ki pa je sporočil, da navedenih podatkov za zdaj ne morejo potrditi. Skušamo navezati stik s predstavniki Nacionalnega prehodnega sveta, a nam to še ni uspelo, je povedal predstavnik sodišča Fadi el Abdalah.
Junija je ICC izdal zaporni nalog za Gadafija, njegovega sina Saifa al Islama in Senusija, saj jih obtožuje zločinov proti človečnosti. Te naj bi zagrešili med nasilnim zatrtjem protirežimskih protestov februarja letos.
Putinu se zdijo posnetki zadnjih Gadafijevih trenutkov gnusni
Danes pa se je na posnetek zadnjih trenutkov življenja Moamerja Gadafija odzval tudi ruski premier Vladimir Putin. "Skoraj vsi člani Gadafijeve družine so bili ubiti, njegovo truplo so kazali na svetovnih televizijah, tega ni bilo mogoče gledati brez gnusa. Človek je bil ves krvav, še živ, nato pa pokončan," je dejal ruski voditelj.
Libija prosi za odpravo nadzora zračnega prostora
Sicer pa je libijski veleposlanik v ZN Ibrahim Dabaši v Varnostnem svetu dejal, da si nove libijske oblasti želijo, da bi Nato končal operacijo, s katero nadzira libijski prostor. "Zdi se, da bi bil najbolj primeren datum za končanje te misije 31. oktober," je dejal. Gre za ukrep, ki ga je VS sprejel z resolucijo, predvideva pa nadzor zračnega prostora, s katerim je zveza Nato preprečila, da bi Gadafiju vdane sile proti upornikom uporabile vojaško letalstvo.
Dabaši je tudi zatrdil, da so prve preiskave Gadafijeve smrti pokazale, da nekdanjega libijskega voditelja po prijetju niso ustrelili. Strelne rane naj bi sicer dobil, vendar pred prijetjem, ko je bil v rokah upornikov, pa naj ga ne bi ustrelil nihče, je še povedal Dabaši. Ob tem je zatrdil, da bodo v primeru, da bo ugotovljeno, da so Gadafiju kršili pravice, storilce kaznovali.
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.