Sina ubitega libijskega voditelja Moamerja Gadafija, Saifa al Islama Gadafija, ki so ga prijele libijske prehodne oblasti in predale Mednarodnemu kazenskemu sodišču, je izdal saharski vodič Jusef al Hotmani. Al Islam mu je ponudil milijon evrov, da mu pomaga varno pobegniti v Niger, vendar ga je al Hotmani izdal novim libijskim oblastem.
Ko so se dogovorili, kje in kako bodo pripravili zasedo konvoju, v katerem je sin libijskega polkovnika potoval, je stekla akcija za njegovo prijetje. Dogovorili so se, da to storijo v puščavskih sipinah. "Sam sem se vozil v prvem vozilu, poleg mene pa je sedel Saifov telesni stražar – eden izmed največjih morilcev," je pojasnil al Hotmani. Dva ali tri kilometre za njim se je vozil tudi al Islam, zato so imeli dovolj časa, da so najprej onesposobili Gadafiju vdane može v prvem vozilu in se potem pripravili na drugo vozilo.
Najprej so onesposobili vozilo in s tem zagotovili, da Saif al Islam, ki je bil oblečen v dolgo haljo, obraz pa je imel prekrit z rjavo ruto, ne bo pobegnil. "Skočil je iz avtomobila in začel teči, vendar smo ga ujeli", je povedal Hotmani, ki dodaja, da so z njim ravnali kot z vojnim ujetnikom.
Prepričan je bil, da bi ga al Islamovi ljudje, ko bi prišli do meje z Nigrom, usmrtili. "Imeli so dve pištoli, dve granati, nož in lisice. Če bi se jim porodil kakršen koli sum, bi me usmrtili," meni al Hotmani, ki zase pravi, da je sin puščave. Pri tem dodaja, da v vozilih, v katerih je potoval al Islam, ni bilo denarja, kar po njegovem mnenju potrjuje tudi to, da so ga želeli usmrtiti.
Sicer pa naj bi bil po prijetju al Islam povsem miren in ni izgubil nadzora nad seboj. Na letalu, s katerim so ga pripeljali v skrivni zapor v gorskem mestu Zintan, naj bi celo vprašal, ali je bil al Hotmani tisti, ki ga je izdal.
Ranjen v Natovem napadu
Saif al Islam pa je po prijetju povedal, da ima poškodovano roko iz spopada pri mestu Vadi Zamzam, ki se je zgodil pred enim mesecem. "Poškodba, ki jo imam, je stara en mesec. Dobil sem jo, ko so nas pri Vadi Zamzanu napadli neverniki in hvala, da nas niso napadli Libijci. Dogovorjeno je, da me bodo oskrbeli tu v Zintanu, kjer imajo bolnišnico in anestetike za operacijo, ki je zame nujna. Tu sedimo s svojimi družinami, z našimi brati in ni nobenih težav," je dejal v kratkem intervjuju po prijetju. Ko je govoril o napadu pri Vadi Zamzanu, je imel v mislih napad letalskih sil zveze Nato ravno v času, ko je skušal s svojimi podporniki zapustiti oblegano mesto Bani Valid. Dan pred tem so uporniki v Sirti prijeli njegovega očeta.
Sodili bi mu lahko tudi v Libiji
Danes se je v Libiji mudil glavni tožilec haaškega Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC) Luis Moreno-Ocampo. Povedal je, da bi lahko sodni proces proti al Islamu potekal tudi v Libiji, vendar pa morajo v njem sodelovati tudi sodniki omenjenega mednarodnega sodišča. Sodili mu bodo verjetno skupaj s prvim človekom nekdanje Gadafijeve obveščevalne službe Abdulahom al Sanusijem, ki so ga prav tako prijeli pretekli konec tedna.
Glede na mednarodno kazensko pravo lahko al Islamu in al Sanusiju sodijo v Libiji ali na Nizozemskem, kjer ima ICC sedež. Vendar pa mora Nacionalni prehodni svet (prehodna libijska oblast) kazensko sodišče prepričati, da jima bodo zagotovili pošteno sojenje. Ob tem morajo biti obtožbe skladne s tistimi, ki jih je pred časom objavil Moreno-Ocampo.
"ICC je pristojen za sojenje, ko tega ne more zagotoviti sistem v domači državi. Zato smo tukaj, da vidimo, kaj počno oni," je dejal Moreno-Ocampo.
Saifa al Islama pa je danes obiskala delegacija Mednarodnega odbora Rdečega križa (ICRC). Predstavnik organizacije Steven Anderson je povedal, da je z ujetnikom vse v redu. Kaj več o obisku pa medijem ni želel povedati.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.