Po več kot 40 letih tajnosti, je v javnost prišlo zaupno poročilo o smrti sovjetskega astronavta Jurija Gagarina, prvega človeka, ki je obkrožil Zemljo. Umrl je v nesreči letala, do danes pa je bil skrivnosten vzrok za nesrečo. Uradna verzija poročila namreč pojasnjuje, da sta se Gagarin in izkušeni letalski inštruktor Vladimir Serjogin marca 1968 z letalom MIG-15UTI izognila nekemu predmetu, lahko bi šlo za gosi ali balon na topel zrak, in med manevrom strmoglavila.
Aleksej Leonov, prvi sovjetski astronavt, ki je opravil prvi vesoljski sprehod, pa pravi, da laiki lahko verjamejo takšnemu pojasnilu, "profesionalec" pa temu ne more verjeti.
"V resnici se je vse zgodilo precej drugače," pojasnjuje Leonov. Glede na poročilo, ki je zdaj javno, je Gagarin umrl zaradi človeške napake. Letalu, v katerem je letel skupaj s Serjoginom, se je namreč nevarno približalo nepooblaščeno letalo SU-15.
"V tem primeru pilot ni sledil pravilom, saj se je spustil na višino 450 metrov. To vem, ker sem bil tam, slišal sem zvok in govoril s pričami. Potem ko je letel z dodatnim izgorevanjem, se je letalo približalo Gagarinovemu letalu na 10 do 15 metrov, s tem pa je Gagarinovo letalo zaneslo in povzročilo, da je strmoglavilo pri hitrosti 750 kilometrov na uro," pravi Leonov.
Še vedno pa v javnosti ni znano ime človeka, ki je odgovoren za Gagarinovo smrt. Leonov je dobil dovoljenje, da lahko javno spregovori o vzrokih za nesrečo, vendar pod pogojem, da ne izda imena odgovornega. Znano je le, da je pilot danes star 80 let, njegovo zdravje pa naj bi pešalo. "Obljubil sem, da ga ne bom imenoval," pojasnjuje Leonov.
Tako kot Leonov tudi številni drugi strokovnjaki za letenje niso verjeli uradni razlagi, zato so v javnosti krožila številna ugibanja o vzrokih za Gagarinovo smrt. Med drugim so ugibali, da naj bi Gagarin storil samomor ali pa celo trčil v neznani leteči predmet.
Vendar pa je zdaj primer zaključen in resnica bi morala zadovoljiti tiste, ki se jih tiče. Tako meni tudi prva ženska, ki je poletela v vesolje Rusinja Valentina Tereškova. Na sedežu Združenih narodov na Dunaju je povedala, da obžaluje le to, da je tako dolgo trajalo, preden je resnica prišla v javnost. "Vendar zdaj lahko končno mirno spimo," je dodala.
Gagarinova smrt ni bila le tragedija, ampak tudi povod za konec kariere Tereškove. Oblasti ji namreč po nesreči niso več dovolile leteti, saj so se bale, da bi lahko izgubile še drugega astronavta. "Prepovedali so mi, da bi še kadar koli letela, tudi z letali. Udarec ob smrti enega astronavta je bil tako hud, da so me hoteli zaščititi," pravi Tereškova, ki pa bolj kot zaradi tega trpi zaradi izgube Gagarina. "Še vedno ga pogrešam. To ni izguba le za nas kolege astronavte, temveč za celo skupnost," pove in ob tem skoraj zajoče.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.