"Prosim, da mojo odločitev sprejmete, kot tudi dejstvo, da si ne bom premislila," je sporočila Gandhijeva in dejala, da je sledila svojemu 'notranjemu glasu' in da gre za zavestno odločitev.
57-letna vdova umorjenega nekdanjega premiera Rajiva Gandhija naj bi za predsednika vlade predlagala 71-letnega Manmohana Singha, sicer kandidata za finančnega ministra, arhitekta indijskih gospodarskih reform. Singh, član levega krila Kongresne stranke, je bil oče programa gospodarske liberalizacije v času zadnje vlade pod vodstvom te stranke v letih 1991-1996. Številni so prepričani, da bo Singhu uspelo ustvariti ravnotežje med zahtevami levice in politiko, ki jo potrebuje gospodarstvo.
Gandhijevi privrženci nezadovoljni
Gandhijeva naj bi z odločitvijo, da ne bo postala predsednica indijske vlade, želela prekiniti debato o tem, ali je primerna za premierko zaradi italijanskega porekla, hkrati pa meni, da bi s prepustitvijo mesta drugemu kandidatu v vlada pridobila večje število zaveznikov v parlamentu. Kongresna stranka, ki jo vodi Gandhijeva, pa je ves čas pritiskala nanjo, naj vendarle prevzame mesto prve ministrice, saj ima podporo več kot 320 poslancev v 545 članskem parlamentu.
Kmalu potem, ko so se razširile vesti, da si je Sonia Gandhi premislila, so se pred njenim domom zbrale množice privržencev, da bi jo spodbudile, da vendarle prevzame funkcijo. Nekateri so namreč menili, da je bilo njeno obotavljanje samo taktični manever za pridobivanje večje podpore.
Na vest o odstopu Gandhijeve kot kandidatke za premierko, se je ostro odzvala tudi borza v Bombaju. Vrednosti delnic in trgovanja so dosegle skoraj rekordno vrednost.