Tujina

Genski testi pri bolnicah z rakom dojk lahko občutno zmanjšajo kemoterapijo

Chicago, 04. 06. 2018 13.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA/Ma.Ko.
Komentarji
3

Z genskimi testi bi kar 70 odstotkom ženskam, ki so zbolele za najpogostejšo obliko raka dojk, prihranili, da bi morale na kemoterapijo. Avtorji ameriške študije so namreč ugotovili, da bi zdravniki z genskimi test lahko vnaprej določili, ali jo bolnica po operaciji sploh potrebuje.

V Sloveniji za rakom dojk vsako leto zboli okrog 1300 žensk in deset moških.
V Sloveniji za rakom dojk vsako leto zboli okrog 1300 žensk in deset moških. FOTO: Thinkstock

Raziskava, ki jo je vodil newyorškegi Albert Einstein Cancer Center, je zajela približno 10.000 žensk. Razkrila je, da je pri 70 odstotkih žensk, ki so jim postavili diagnozo hormonsko odvisnega HER-2 negativnega raka dojk, kemoterapija nepotrebna, saj ne izboljša možnosti preživetja. Pri zdravljenju teh ženski bi bila dovolj le hormonska terapija, ki ima precej manj stranskih učinkov kot kemoterapija.

Avtorji študije ugotavljajo, da bi lahko zdravniki z genskim testom natančno napovedali, katerim ženskam bo kemoterapija koristila. Kot piše časnik Financial Times, nekateri onkologi tovrstne teste že uporabljajo, je pa delež bolnic, ki bi se lahko izognile kemoterapiji, veliko večji, kot so menili doslej.

"Ugotovitve bodo imele takojšen vpliv na zdravljenje teh žensk," je dejal newyorški onkolog Joseph Sparano, ki je vodil raziskavo. Pojasnil je, da "dosedanje smernice za zdravljenje raka na dojki predpisujejo kemoterapijo, čeprav ne obstajajo zanesljivi dokazi, da bo ta sploh učinkovita."

Zdravniki bodo lahko s pomočjo genskih testov kemoterapijo odsvetovali.
Zdravniki bodo lahko s pomočjo genskih testov kemoterapijo odsvetovali. FOTO: Thinkstock

Genski test Oncotype Dx, ki analizira 21 genov, se sicer uporablja že več let in je doslej pomagal pri sprejemanju nekaterih odločitev o možnosti ponovitve raka oziroma potrebnosti kemoterapije.

Zdravniki bodo lahko zdaj na podlagi študije bolnikom z nizkimi in zmernimi vrednostmi na genskem testu kemoterapijo odsvetovali.

Po podatkih časnika Financial Times za najpogostejšo obliko raka na dojki vsako leto v Evropi, na Japonskem in v Severni Ameriki zboli približno 250.000 žensk. Večino zdravniki po operaciji napotijo na kemoterapijo, ki pa ima številne stranske učinke, kot sta slabost in izpadanje las.

Ugotovitve študije je newyorški Albert Einstein Cancer Center včeraj predstavil na srečanju Ameriškega društva klinične onkologije v Chicagu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Igor Hari 1
06. 06. 2018 18.57
Sem mnenja ,da zdravilo obstaja ze davno .Problem je v pozrtnosti fermacevtov .......itd.
kakafonijaprava
04. 06. 2018 17.23
-3
Je treba nafutrat nemško gospodarstvo in bogate nemške elite z ekonomskimi miogranit iz Azije in Afrike!
kakafonijaprava
04. 06. 2018 17.22
-3
Se vid, da smo še skoz v komunizmu in blokadi, zakaj se ne da komentirat Merklce in njenega ppoziva Willkomen!