Tujina

George Robertson: Verjamem v pozitiven izid

Bruselj, 27. 02. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na sedežu zveze Nato v Bruslju smo se z generalnim sekretarjem zavezništva, lordom Georgeom Robertsonom, pogovarjali o prihajajočem referendumu o vstopu Slovenije v zvezo Nato ter o iraški krizi in mirovnikih, ki ovirajo vojaške transporte v Italiji.

Lord George Robertson verjame v pozitiven izid referenduma
Lord George Robertson verjame v pozitiven izid referenduma FOTO: Reuters

Podpora Natu v Sloveniji je vedno nižja, referendum pa je pred vrati. Če ne bo uspešen, ali obstajajo še druge možnosti sodelovanja Slovenije in zveze nato, če se vanjo ne bi vključili?

Upam, da boste v Sloveniji spoznali velike prednosti, ki jih predstavlja Nato, uživanje sistema skupne varnosti, biti za omizjem ene najmočnejših zvez na svetu. To je po mojem priložnost, ki se pojavi samo enkrat v življenju. Slovenija je sicer članica Partnerstva za mir, toda to ni enako, kot sedeti za isto mizo z enakovrednim glasom in odločanjem, z državami kot so ZDA, Nemčija, Francija, Velika Britanija. Ne bi rad govoril na pamet in ugibal izida, kajti sam zelo občudujem Slovence, spremljal sem vašo zgodovino, še posebej, kako ste ušli iz objema Jugoslavije v zgodnjih 90-ih letih. Zato je ta priložnost res posebna, verjamem v pozitiven izid.

Je zveza Nato zdaj povsem enotna glede intervencije v Iraku

Glavna zadeva, s katero se ukvarjamo v Natu, je zaščita ene članice, ki meji na Irak in za katero smo prepričani, da jo ogroža Sadam Husein. Nobenega namena nimamo, da bi se zapletali v iraški konflikt, razen, če bi se za to skupaj odločile prav vse članice Nata. Vse države članice se morajo strinjati o čisto vsem, kar počnemo skupaj. To je prav nadležno. Zdaj moramo poenotiti 19 članic, v prihodnje jih bo 26. Temu se res ne morem nikakor izogniti.

Kakšno je vaše mnenje o ljudeh, ki ovirajo prevoze vojaške opreme, kot se to dogaja v Italiji?

Nedvomno so zdaj marsikje strasti precej razvnete. Vendar pa te strasti, ali pa delitve in spori, ki so se zgodili, niso v nasprotju s temeljnim principom zveze Nato. Gre za demokratične države, ki verjamejo v demokratične vrednote in jih zaščitijo, če so ogrožene. Članicam Nata nihče ne more ukazovati, jim govoriti, kaj morajo storiti. Gre za svobodno zvezo svobodnih narodov, kjer imamo vsi pravico do drugačnih mnenj.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.