Tujina

George Robertson

London, 23. 11. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V četrtek dopoldne je generalni sekretar zveze Nato Lord George Robertson naštel sedem držav, ki jih je zavezništvo povabilo medse, med njimi tudi Slovenijo. Zveza se je pod Robertsonovim vodstvom, duhovitim Škotom s tremi doktorati, odločila za največjo širitev doslej.

Malo preden je postal novi sekretar zveze, je premier Blair poskrbel za to, da mu je angleška kraljica podelila lordski naslov.

George Robertson morebiti ni tako slaven in seksi kot je najbolj slavni in najbolj seksi Škot - Sean Connery, vendar pa je prav gotovo drugi najbolj prepoznaven Škot. Medtem ko je Connery zaslovel kot hladnovojni tajni agent James Bond, je 56-letni Robertson postal mednarodno znan in spoštovan po koncu tega obdobja.

George Robertson ima tri doktorate in tri sinove
George Robertson ima tri doktorate in tri sinove FOTO: Reuters

V času kosovske krize je med obračunom zveze Nato z režimom Slobodana Miloševića kot britanski obrambni minister jugoslovanskega predsednika razglasil za serijskega etničnega čistilca. "Prej ko bo Milošević dobil sporočilo in v skladu s tem ukrepal, prej bo Nato prenehal z napadi. To ni odvisno od srbskega ljudstva, ampak od Miloševića in njegovih pomagačev, med njimi tudi znanih vojnih zločincev," je takrat dejal Robertson.

Znan je po duhovitosti in po tem, da nima dlake na jeziku, kar je pokazal tudi na vrhu zveze v Pragi. "Bil sem žilav, včasih sem bil surov, bil sem težaven in včasih zelo grob. Vztrajen in nepopustljiv sem bil pri kritikah in laskanje ter pri opominjanju, da čakajo tako politiko kot vojsko velike obveznosti. Mislim, da sem se kdaj nasršil, in da so me večino časa imeli za nadlogo," se je v Pragi na svoj račun pošalil Robertson.

V Pragi je opozoril tudi na svojo hladnokrvnost in zbranost in se samo nasmehnil, ko sta se ob zaključni tiskovni konferenci pojavila dva mlada protestnika, ruska nacional-boljševika, ki sta vzklikala, da je Nato hujši od Gestapa, eden od njiju pa je sekretarja zveze Nato vrgel paradižnik. K temu je najbrž pomagalo, da je prekaljen politik z veliko političnimi bitkami za seboj.

V britanski parlament je bil prvič izvoljen leta 1978 pri komaj 32-ih letih, iz volilnega okrožja Hamilton South na Škotskem. Ko so laburisti po skoraj 18 letih obstoja v opoziciji leta 1997 prevzeli oblast, je Blair svojega zvestega političnega vojaka imenoval na mesto obrambnega ministra. Ko pa je Nato leta 1999 sprožil vojaško kampanjo proti Zvezni republiki Jugoslaviji, je prišlo na vrsto Robertsonovih petnajst in več minut slave. Čeprav ni imel skoraj nikakršnih izkušenj z oboroženimi silami in orožjem, je zasijal. Odlikoval se je z impresivnim obvladovanjem njihovih sposobnosti in si pridobil zaupanje generalov, politikov in diplomatov.

"Ne poskušam biti profesionalni vojak in tudi profesionalni birokrat ne. Sem politik in naloga politikov je, da sprejemajo pomembne odločitve, potem ko slišijo vse predloge. To zna biti samoten položaj, ampak tak je moj stil. To pomeni govoriti naravnost, izraziti, kar verjameš in misliti z zdravo pametjo," se je Robertson takrat sam označil.

Imel je dobro vojno, bi lahko rekli, in premier Blair ni bil niti malo v dvomih, koga naj imenuje za britanskega kandidata na mesto španskega Javierja Solane, ki je leta 1999 zaključeval svoj mandat na mestu generalnega sekretarja zveze Nato. Poročen je s Sandro, s katero imata tri sinove.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1