

V Venezueli so volilni upravičenci na nedeljskem referendumu odločali o spremembah ustave, s katerimi je predsednik Hugo Chavez želel utrditi svojo oblast in hkrati Venezuelo preoblikovati v socialistično državo 21. stoletja. Neuradni izidi referenduma pa za Chaveza niso spodbudni – proti je glasovalo 50,7, za pa 49,29 odstotka volivcev.
Predsednik je poraz že priznal. Izjavil je, da ''reform ni mogel uresničiti, vsaj za zdaj ne''. "Nisem žalosten, ne, nisem žalosten," je še dejal Chavez, ki je poudaril, da je izgubil z "minimalno" razliko in da ga opogumlja podpora, ki jo je dobil. Venezuelce je sicer pozval, naj zaupajo državnim institucijam. Opozicija in njeni privrženci so zmago proslavili z ognjemetom in napolnili ulice Caracasa, Chavezovi privrženci v rdečih oblačilih pa so bili po pričakovanjih videti precej razočarani.
Med več spornimi spremembami je bila tudi odprava omejitve trajanja predsedniške funkcije, ki je omejena na dva mandata, Chavez pa bi z njeno odpravo lahko postal dosmrtni predsednik. Predsedniški mandat bi se s sedanjih pet podaljšal na sedem let, vlada pa bi dobila pravico, da v izrednih razmerah cenzurira medije.
Poleg tega bi vlada dobila nadzor nad centralno banko, predsednik pa vpliv na denarno politiko. Zagotovili bi tudi boljšo socialno zaščito ljudi, pri čemer bi socialne programe financirali s prihodki od nafte. Med drugim so volilni upravičenci odločali tudi o tem, da bi delovnik s sedanjih osem znižali na šest ur, država bi postala večinski delničar v naftnem sektorju, državnih podjetij pa ne bi bilo mogoče privatizirati.
Chavez, sicer prijatelj Irana in kubanskega voditelja Fidela Castra, je pred referendumom volivce pozval, naj spremembe ustave podprejo, ZDA pa opozoril, da jim bo prekinil dobavo nafte, če bodo skušale destabilizirati državo. "Glas za spremembe pomeni glas za Chaveza, glas proti spremembam pa pomeni glas za Georgea Busha," je dejal v svojem zadnjem predvolilnem nagovoru v petek zvečer. 53-letni predsednik je še dejal, da bi na oblasti ostal tudi do leta 2050, če bi ga ljudje pri tem podpirali.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.