Ameriški Nacionalni obveščevalni svet je objavil svoje videnje sveta leta 2030. V poročilu z naslovom "Globalni trendi 2030: Alternativni svetovi" je obdelal dva scenarija – najboljšega in najslabšega.
Pa začnimo pri najboljšem. Čez slabih dvajset let bosta dva od treh Zemljanov živela v mestih, večina pa bo pripadala srednjemu sloju. Tehnologija jih bo povezovala še tesneje, kot povezuje nas, imeli bodo napredno in široko dostopno zdravstveno zavarovanje, najmočnejše države, na primer ZDA in Kitajska, pa bodo sodelovale in omogočale razvoj.
Črna napoved pa je zares črna. Zaradi hitrega naraščanja prebivalstva se bodo začele vojne za hrano in vodo, najbolj bosta na udaru Afrika in Bližnji vzhod. Nenehno prisotne krize in vojne bodo svet pahnile v nestabilnost in nazadnje pripeljale do globalnega kolapsa gospodarstva.
A najverjetneje prihodnost ne bo prinesla enega ali drugega, ampak nekakšen skupek obojega, je mogoče razbrati iz 140 strani dolgega poročila. Nacionalni obveščevalni svet, ki deluje v okviru ameriške vlade, tovrstne napovedi izdaja vsaka štiri leta. Politikom naj bi pomagale predvideti, v katero smer bo v naslednjih desetletjih zavil svet, in se na to tudi pripraviti ter ustrezno reagirati.
"Megatrendi", ki bodo odločilno vplivali na svet v prihodnosti
Globalni trendi, ki jih obdeluje poročilo, so razdeljeni v dve skupini. Prvo sestavljajo tako imenovani megatrendi, za katere velja, da se jim skoraj gotovo ne bomo mogli izogniti. Drugi so manj izraziti, a še vedno dovolj pomembni, da jih ne moremo spregledati.
In kakšne "megatrende" vidijo sestavljavci poročila? Rast izobraženega srednjega razreda, ki bo zahvaljujoč tehnologiji bolje povezan, zahvaljujoč naprednemu zdravstvu pa bolj zdrav kot danes. Moč bo bolj razpršena, namesto peščice ključnih držav, bodo odločale koalicije držav.
Ob tem avtorji napovedujejo, da bodo ZDA še vedno "prve med enakimi", da pa se bodo morale bolj ozirati na mnenje drugih. Kitajska bo gospodarsko prehitela ZDA, toda: "Leta 2030 bo najbrž Indija vzhajajoča gospodarska velesila, za kakršno imamo danes Kitajska. Kitajska gospodarska rast – osem do deset odstotkov na leto – bo takrat najbrž le oddaljen spomin," so zapisali v poročilu. Azija, napovedujejo, bo večja globalna sila od Evrope in Severne Amerike, med državami, ki naj bi postale odločilne igralke na globalnem odru, pa omenjajo Kolumbijo, Indijo, Nigerijo in Turčijo.
Velika večina ljudi bo živela v mestih, v državah, kjer se prebivalstvo stara, pa se bo gospodarska rast upočasnila. Ob vsem napredku pa bodo hrana, voda in energenti vedno redkejše dobrine. "Skoraj polovica svetovnega prebivalstva bo živela na območjih s hudim pomanjkanjem vode," napovedujejo. Najbolj bosta ogrožena Afrika in Bližnji vzhod, težave pa bodo imeli tudi na Kitajskem in v Indiji. To naj bi vodilo v konflikte, ki bi se v najslabšem možnem razvoju dogodkov z najbolj prizadetih območij razširili po svetu.
In glavni razlog za pomanjkanje? Znova rast prebivalstva. Leta 2030 naj bi nas bilo že 8,3 milijarde. Svoje bo dodala tudi krepitev srednjega razreda, dobil naj bi kar dve milijardi novih predstavnikov, ki bodo, seveda, imeli večje zahteve, kot smo jih danes vajeni od revne večine.
Tehnologija
Svet, kakršen bi lahko bil v prihodnosti, danes obstaja le v znanstveni fantastiki, a dopuščajo ga tudi resni znanstveniki. Sposobnosti človeka bi lahko močno povečali. Z očesnimi vsadki bi mu omogočili nočni vid, z umetnimi udi bi dosegal višjo hitrost in večjo moč, kot ne povsem nerealne obravnavajo tudi posege, ki bi izboljšali sposobnost mišljenja in pomnjenja. In še: 3-D tiskalniki, s katerimi bi izdelovali celo umetne organe, bi bili leta 2030 lahko resničnost, prav tako pa tudi avatarji, kakršne poznamo iz istoimenskega filma.
KOMENTARJI (181)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.