To v oceni sodelovanja, ki jo je že minuli teden izročila luksemburškemu predsedstvu Evropske unije, ugotavlja glavna tožilka sodišča Carla del Ponte. Predsedstvo je pismo razposlalo vsem članicam, saj bo eden glavnih elementov pri odločanju EU o potrditvi ali odlogu za 17. marec načrtovanega začetka pristopnih pogajanj med Hrvaško in povezavo.
"V sodelovanju Zagreba s Haagom je ena resna ovira in to je izročitev generala Gotovine," v pismu navaja Del Pontejeva. "Ante Gotovina je na dosegu hrvaških oblasti in dokler ne bo izročen Haagu, je nemogoče trditi, da Hrvaška polno sodeluje s sodiščem," je nadalje zapisano. "Hrvaške oblasti preprosto niso storile vsega, kar je v njihovi moči, da bi aretirale Gotovino, čeprav so resnično poskušale ustvariti vtis, da si maksimalno prizadevajo," ostro meni tožilka.
Hrvaška Gotovini omogočila pobeg?
Pri tem Del Pontejeva navaja, da razpolaga "s trdnimi dokazi, da Gotovina svoj čas, verjetno večino svojega časa, preživlja v regiji". "Visoki vladni predstavniki so nedavno z njim vzpostavili stik in prišlo je do sestanka, domnevno v BiH, v okolici Mostarja. A to priložnost, da bi ga aretirala, je vlada izpustila," je trdno prepričana tožilka, ki v tristranskem pisnem poročilu omenja tudi druge zamujene priložnosti.
To Del Pontejeva povezuje "s presenetljivimi dokazi" o dvojni verigi poveljevanja državnim strukturam, ki ščitijo obtožene na haaškem sodišču. Pri tem navaja primer še enega obtoženca, Miroslava Brala, kjer je eden od pristojnih sodišče obvestil, da je obtoženi pobegnil, drugi pa je istočasno sporočil, da se bo sodišču obtoženi prostovoljno predal, kar se je kasneje tudi resnično zgodilo.
Verjame tudi, da je bil Gotovina obveščen že o še zapečateni obtožnici ter da je Zagreb leta 2001 generalu omogočil pobeg. Po njenih besedah ima tožilstvo dokaze, da so hrvaške oblasti od leta 1996 izvedle tudi vrsto operacij, da bi omogočile pomoč obtožencem, in sicer z vodenjem obveščevalnih dejavnosti proti sodišču in aktivnim oviranjem dela sodišča. "Celo visoki vladni predstavniki danes priznavajo, da so ključni pomočniki generala Gotovine še vedno dobro obveščeni o aktivnosti hrvaških oblasti ali mojega urada pri iskanju generala," ugotavlja.
Dobri "obveščevalni viri"
Tako "brez slehernega dvoma" verjame, da so bile informacije, ki jih je poslala visokim uradnikom v pomoč pri iskanju obtoženca "v manj kot 24 urah sporočene ljudem, ki pomagajo" Gotovini. "Vlada doslej ni naredila nobenega resnega koraka, da bi razkrila in razpustila to mrežo. Prav zato je krog podpornikov Anteja Gotovine v hrvaških institucijah še vedno zelo aktiven," navaja Del Pontejeva.
Težko "dostopen" prejemnik vojaške pokojnine
Del Pontejeva tudi navaja, da Gotovina redno dobiva svojo vojaško pokojnino, kar je "dodaten znak" obotavljanja hrvaških oblasti, ki jim tudi očita, da ustvarjajo ozračje, ki generalovi aretaciji ni naklonjeno. "Nekomu ne moramo hkrati reči vojni heroj in iskani obtoženec," pravi in ob koncu pisnega poročila še ocenjuje, da se brez izročitve Gotovine zmanjšujejo tudi možnosti za aretacijo drugih ključnih obtoženih, kot sta Radovan Karadžić in Ratko Mladić.