Tujina

FOTO: Dobrih 16 milijard evrov in 10.000 delavcev za gradnjo elektrarne

Ankara, 03. 04. 2018 18.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Erdogan in Putin sta slovesno naznanila gradnjo prve jedrske elektrarne v Turčiji. Turški predsednik je izpostavil, da gre za zgodovinski trenutek v razvoju Turčije in njenih odnosov z Rusijo na področju energetike. Ocenil je, da bo elektrarna prispevala k energetski varnosti države. Predsednika sta se dogovorila tudi za pospešitev dostave ruskega protiraketnega sistema S-400.

Turški in ruski predsednik Recep Tayyip Erdogan in Vladimir Putin sta danes slovesno naznanila gradnjo prve jedrske elektrarne v Turčiji, ki jo bo gradil ruski velikan Rosatom.

Erdogan, ob katerem je v predsedniški palači v Ankari stal Putin, je prek video povezave odredil začetek gradnje 20 milijard dolarjev (16,2 milijarde evrov) vredne jedrske elektrarne v kraju Akkuyu na jugu države. Delavci so takoj začeli vlivati beton na gradbišču.

Erdogan je izpostavil, da gre za zgodovinski trenutek v razvoju Turčije in njenih odnosov z Rusijo na področju energetike. Ocenil je, da bo elektrarna prispevala k energetski varnosti države in imela pomembno vlogo v boju proti podnebnim spremembam. Putin pa je izpostavil, da pomeni elektrarna novo stopnjo v razvoju turškega gospodarstva.

Elektrarna s štirimi reaktorji naj bi zadovoljevala deset odstotkov potreb po električni energiji v Turčiji, ki ima le malo lastnih energetskih virov. Rusija je njena glavna dobaviteljica zemeljskega plina. Glede na uradne podatke je lani za uvoz energentov porabila 37,2 milijarde dolarjev, kar je 37 odstotkov več kot leta 2016.

Prvi reaktor naj bi po napovedih Erdogana in Putina zagnali leta 2023, ob 100-letnici ustanovitve moderne Turčije, v celoti pa naj bi bila elektrarna končana leta 2026.

Putin in Erdogana sta zagnala gradnji jedrske elekrarne.
Putin in Erdogana sta zagnala gradnji jedrske elekrarne. FOTO: AP

Širši projekt na področju energetike med državama

Pri gradnji bo sodelovalo okoli 10.000 delavcev. Gre za projekt, ki si ga Ankara želi že več desetletij, ki pa je naletel na ostre kritike organizacij za zaščito okolja v času, ko se ostali svet obrača k obnovljivim virom energije. Obstajajo tudi bojazni zaradi varnosti, saj je Turčija na potresnem območju.

Dogovor o gradnji elektrarne sta Rusija in Turčija sklenili leta 2010, a so začetek gradnje večkrat preložili. Največji zastoj je doživela konec leta 2015 v času diplomatske krize med Ankaro in Moskvo, ko je Turčija sestrelila rusko letalo na sirski meji. Po tem so se odnosi med državama otoplili, Ankara in Moskva pa sta tudi dali na stran nesoglasja glede vojne v Siriji, kjer podpirata nasprotni strani.

Gradnja elektrarne sicer sodi v okvir širših projektov na področju energetike med državama, kamor sodi tudi gradnja plinovoda Turški tok v vrednosti več kot 12 milijard dolarjev, preko katerega bodo ruski zemeljski plin dobavljali Turčiji in južni Evropi.

V jedrski elektrarni ima rusko državno podjetje, ki se ukvarja z jedrsko energijo, Rosatom 51-odstotni lastniški delež in še išče kupca za 49-odstotni delež. Več turških podjetij se je iz projekta umaknilo februarja.

Po slovesnosti ob začetku gradnje jedrske elektrarne sta se Erdogan in Putin danes v predsedniški palači za zaprtimi vrati sestala na pogovorih, v središču katerih je Sirija pred sredinim tristranskim vrhom o Siriji, ki se ga bo v Ankari udeležil tudi iranski predsednik Hasan Rohani.

Po pogovoru je Putin na skupni novinarski konferenci povedal, da sta se z Erdoganom dogovorila za pospešitev dostave ruskega protiraketnega sistema S-400, zaradi česar so turške zaveznice v Natu kritične, saj sistem ni kompatibilen z obrambnimi sistemi Nata. Kdaj naj bi sistem dostavili, ni povedal. Sprva so govorili o dobavi konec leta 2019 ali v začetku 2020. Državi sta dogovor sklenili oktobra lani, vreden pa naj bi bil dve milijardi dolarjev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kaplja?
04. 04. 2018 22.12
Provokacija Anglije zoper Rusijo je očitno izguba angloameriškega nadzora nad Turčijo.
Uporabnik113189
03. 04. 2018 22.28
+1
Nuklearka, okupirano ozemlje v Siriji, posmehovanje NATO in ZDA, gradnja klerikalne države podobne tisti v Iranu. Svet bo še pošteno bolela glava glede Turčije, sploh pa bo trpela Evropa, najprej Grčija..
Uporabnik113189
03. 04. 2018 22.32
-1
Tudi Rusija bo dobila svoj delež, potem ko se bo začela Kitajska širiti in bo Turčiji ponudila več, bo Putin izigran na celi črti, upam da se tega zaveda..
Ate_ist
04. 04. 2018 22.10
turčija v taki obliki kot je, je lahko samo s soglasjem rusije. ko ji rusija obrne hrbet je s turčijo konec. preprosto razpade na množico državic. zato pa sultan tako sodeluje. amerikanci so preveč očitno pokazali svoj pravi obraz, kjer se redžep ne vidi več živega.
olimpija35
03. 04. 2018 21.33
+6
naši levi kar kipijo od sreče...zardi turčije se je moje mnenje o putino močno spremenilo..od tiste sestrelitve naprej..turčijo je potrebno izključit iz nata..to je trojanski konj!
Ate_ist
04. 04. 2018 22.18
tista sestrelitev je bila delo američanov. lice za klofuto pa je moral nastaviti erdogan. amatersko izveden prevrat s strani američanov v državi s stoletnimi izkušnjami okoli prevratov je tudi lapsus, ki so ga vehamentno izvedli samozadostneži izza oceana. erdoganu niso pustili več nobene druge poti kot v moskvo. in moskva to dobro ve.
Ciymbalta
03. 04. 2018 20.44
-1
Rusija Turčija IRAN Zakon bratstvo in jedinstvo
Fifi 24
03. 04. 2018 21.31
+2
Salamandros
03. 04. 2018 19.06
+21
Za 20 miljard bodo zgradil nuklearko, ki bo zadostovala za 10% vse energije v ogromni državi kot je Turčija. Pri nas bodo gradili ovinek železnice za 3 miljarde. HAHAHAHA