Grasser, ki je eden izmed najbolj spoštovanih in priljubljenih vodilnih članov avstrijskih svobodnjakov (FPÖ), je na novinarski konferenci na Dunaju povedal, da želi ostati v Schüsslovi vladi, tudi če v njej ne bo sodelovala FPÖ. Kot je povedal, je "pod določenimi pogoji" sprejel ponudbo avstrijskega kanclerja. Vzrok pa je po njegovih beseda to, da želi nadaljevati "reformno politiko" in v Avstriji preprečiti, da bi na oblast po parlamentarnih volitvah prvič v zgodovini prišla rdeče-zelena koalicija socialdemokratov (SPÖ) in Zelenih, ki sta trenutno v opoziciji. "Dovolj je samo če pogledamo v Nemčijo, kjer je na delu taka koalicija, da bi videli, kako uničujoča bi bila tovrstna izkušnja v Avstriji," je poudaril Grasser. Pojasnil je tudi, da želi nadaljevati "učinkovito sodelovanje", ki ga je dve leti vodil z ÖVP.
Avstrijski kancler je Grasserja minuli teden povabil k sodelovanju. Avstrijska vladajoča koalicija ÖVP in FPÖ, ki je prišla na oblasti februarja 2000, je razpadla septembra letos, potem ko so po sporu z nekdanjim voditeljem FPÖ Jörgom Haiderjem iz vlade odstopili podkanclerka in predsednica FPÖ Susanne Riess-Passer, Grasser, minister za promet in infrastrukturo Mathias Reichhold in vodja poslanske skupine svobodnjakov v avstrijskem parlamentu Peter Westenthaler.
FPÖ je z Grasserjem izgubila enega glavnih adutov na prihajajočih parlamentarnih volitvah. FPÖ, ki je trenutno brez predsednika, saj je 45-letnih Thomas Reinchhold zaradi težav s srcem nedavno odstopil s položaja, v javnomnenjskih raziskavah stalno izgublja podporo. V zadnjih javnomnenjskih raziskavah jo podpira manj kot 10 odstotkov Avstrijcev, medtem ko je leta 1999 na volitvah dobila 26,9 odstotka glasov. Predčasne parlamentarne volitve bodo 24. novembra.