Tujina

Grčija na čelu EU

Atene, 01. 01. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Z današnjim dnem Grčija od Danske prevzema predsedovanje Evropske unije za pol leta. Grčija je članica EU od leta 1981, EU pa vodi že stopa četrtič.

S tem pa Grčija prevzema tudi osrednjo prednostno nalogo, to je odgovornost za izvedbo največje širitve v zgodovini unije skladno z na najvišji ravni zastavljenim časovnim načrtom, ki za april predvideva podpis pristopne pogodbe z desetimi novimi članicami, tudi Slovenijo, nato pa bo petnajsterici in prihodnjim članicam za ratifikacijo pogodbe na voljo leto dni, kar naj bi omogočilo vstop novih držav v povezavo 1. maja 2004.

Grčija prevzema tudi odgovornost za izvedbo največje širitve v zgodovini Unije
Grčija prevzema tudi odgovornost za izvedbo največje širitve v zgodovini Unije FOTO: Reuters

S podpisom pristopne pogodbe pa širitvenih nalog grškega predsedstva še zdaleč ne bo konec - od podpisa dalje bodo namreč prihodnje članice že začele resno sodelovati v vseh unijinih institucijah, kajti dobile bodo status opazovalk. Širitev EU pa se z vstopom desetih držav še ne bo končala, zato bo moralo grško predsedstvo pozornost posvetiti tudi Romuniji in Bolgariji, ki sta si kot ciljni datum za članstvo postavili leto 2007, ter Turčiji, edini od kandidatk, ki se o članstvu zaradi neizpolnjevanja temeljnih meril še ne pogaja. V Atenah pa nameravajo okrepiti stike tudi s potencialnimi kandidatkami za članstvo, to je petimi balkanskimi državami, ki jih je EU pritegnila v proces stabilizacije in pridruževanja. Prvič po vrhu v Zagrebu leta 2000, ko je proces formalno stekel, bo tako z njimi pripravljen nov vrh.

Čeprav osrednja, pa širitev ne bo edina prednostna naloga Grčije v prvi polovici leta - vseh skupaj bo namreč pet; mednje denimo sodita razprava o unijini prihodnosti, s katero se intenzivno ukvarja konvencija o prihodnosti EU, ki mora do izteka prve polovice leta že pripraviti predlog smernic za temeljito prenovo povezave in nadaljnje uresničevanje ciljev z vrha EU leta 2000 v Lizboni, ki povezavo vodijo na mesto najbolj konkurenčnega gospodarstva na svetu leta 2010. Imigracijska politika je naslednja prednostna naloga grškega predsedovanja, zadnja, a še zdaleč ne najmanj pomembna prioriteta pa je krepitev vloge nove Evrope kot mednarodnega motorja miru in sodelovanja. Pod to kapo sodijo tako unijina prizadevanja za rešitev krize na Bližnjem vzhodu, krepitev odnosov z Rusijo ter partnericami, kot sta ZDA in Kanada, kot tudi boj proti mednarodnemu terorizmu in organiziranemu kriminalu. Se pa utegne zgoditi, priznavajo Atene, da bo vse te naloge zasenčilo formalno nenapovedano, a pripravljajoče se posredovanje mednarodne skupnosti na čelu z ZDA v Iraku.