Tujina

Gregorič: Inšpektorji naj se vrnejo v Irak

Ljubljana, 21. 04. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Z direktorjem Bagdadskega centra mednarodnih inšpektorjev, Miroslavom Gregoričem, smo se pogovarjali o nadaljnjem delu inšpektorjev v Iraku.

Zadnje štiri mesece pred ameriškim napadom ste v Iraku vodili skupino izvedencev za orožje, namenjeno množičnemu uničevanju. Zdaj se znova pojavlja vprašanje, ali naj inšpektorji nadaljujejo s svojim delom. Predvsem se za to zavzemajo Rusi. Kaj menite vi?

Ne samo Rusi. Mislim, da se večina članic Varnostnega sveta zavzema za podobno, in tudi seveda vodja inšpektorjev ZN za razoroževanje Hans Blix in pa generalni direktor Mednarodne agencije za atomsko energijo El Baradej se enako zavzemata za to.

Vodja mednarodnih inšpektorjev v Iraku Hans Blix se je pritoževal, da ameriški obveščevalci inšpektorjem niso dajali dovolj podatkov. Trdi celo, da so sami Američani po okupaciji Iraka orožje za množično uničevanje iskali na drugih lokacijah. Kakšne so vaše izkušnje?

Torej, v Iraku nikoli nismo dobili surovih podatkov od obveščevalnih služb, v Irak so vedno prihajale samo koordinate, kaj naj inšpektorji gledajo, tako da tega ne bi mogel komentirati.

Kot smo lahko izvedeli danes, iraška opozicija trdi, da je Husein to orožje uničil, sledi pa naj bi našli Američani v pesku. Se vam zdi to mogoče?

Je mogoče. Vprašanje je, v katerem časovnem okviru govorimo. Iračani so ves čas trdili, da so orožje enostransko uničili že leta 1991. V kolikor so ga kasneje, je tudi možno, teh dokazov pač prej ni bilo.

Mislite, da bodo Američani našli dokaze o obstoju večjih količin orožja za množično uničevanje?

Ves čas inšpekcij v Iraku, se pravi slabe 4 mesece, takih dokazov ni bilo. To pa ne pomeni, da se kje drugje, mogoče na večjih globinah, v kakšnih podzemskih rovih kaj takega ne bi našlo.

Če ne bi prišlo do napada na Irak in če bi inšpektorji še ostali na delu v Iraku, bi kaj našli v mesecu ali dveh?

Sigurno bi slika o iraškem programu orožij za masovno uničevanje bila bolj jasna. Če bi našli, je težko reči. Prav gotovo pa bi bilo, da bi že s svojo prisotnostjo otežili zelo učinkovito kakršnokoli nadaljnje razvijanje novih programov za orožje.

Kako na sploh ocenjujete vaše delo?

Bilo je zelo hitro, zelo zanimivo, zelo napeto, na koncu pa mogoče nekak trud zaenkrat še ni bil poplačan.

Podobne obtožbe Američani zdaj naslavljajo tudi na nekatere druge države, predvsem Sirijo. Je možno, da tudi Sirija to ima?

O tem res ne vem ničesar, da pa bi Iračani izvažali to orožje v Sirijo, to se mi zdi malo verjetno, vsaj z vednostjo sirske vlade ne.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10