Ptičja gripa je po navedbah vlade v Bernu dosegla tudi Švico. Testi, ki so jih opravli na poginulih pticah, ki so jih našli v ženevski regiji ter na območju kraja Stein am Rhein ob Bodenskem jezeru, so potrdili prisotnost virusa H5. Ali gre za človeku nevaren sev H5N1, pa morajo še ugotoviti.
V Franciji zboleli tudi labodi
V Franciji, kjer so odkrili prvi primer ptičje gripe pri gojeni perutnini v Evropski unijo, so potrdili, da se je z virusom H5N1 okužilo tudi petnajst divjih labodov.
Kot je povedal kmetijski minister Dominique Bussereau, so okužene labode našli mrtve na vzhodu Francije, torej na območju, kjer se je virus pojavil tudi pri domači perutnini.
V Romuniji že 34 žarišč
Romunija pa medtem ostaja ena najbolj prizadetih evropskih držav. Odkrili so namreč že 34. žarišče virusa pri perutnini, tokrat v vasi Topalu na jugovzhodu države. V omenjenem kraju je kar 600 manjših rejcev perutnine, ki imajo skupaj okoli 15 tisoč živali. Vse bodo iz preventivnih vzrokov pobili.
Vse več žarišč imajo tudi v Rusiji, ptičja gripa je zajela že šest regij. V tej največji državi na svetu so sicer v minulih mesecih pobili več kot milijon glav perutnine, a širjenja virusa niso zajezili.
Novi primeri v Nemčiji
Nemške oblasti so potrdile pet novih primerov ptičje gripe pri divjih pticah. Nova primera so ugotovili pri dveh racah, ki so ju našli ob Bodenskem jezeru na meji s Švico. Na vzorcih obeh živali, najdenih v mestu Konstanz, na nemškem inštitutu sedaj ugotavljajo, ali sta morda okuženi s človeku nevarnim tipom virusa H5N1. V Schwerinu na severu države pa so odkrili virus H5N1 še pri dveh labodih in gosi.
V zvezni državi Mecklenburg-Vorpommern, kjer leži Schwerin, je to že 117 potrjeni primer okužbe s ptičjo gripo pri divjih pticah. Nemški inštituti so sicer že v soboto potrdili prisotnost H5N1 pri sivki, ki so jo našli v mestu Überlingen ob Bodenskem jezeru.
Zakol perutnine na Hrvaškem
Ukrepe za ustavitev ptičje gripe izvajajo tudi na Hrvaškem, kjer so po potrditvi prisotnosti virusa H5 pri poginulem labodu, ki so ga našli v parku v mestu Trogir, okoli kraja najdbe razglasili trikilometrsko okuženo območje, znotraj katerega bodo izvedli evtanazijo vse domače perutnine.
Bosta bolnici preživeli?
Deklica in ženska, ki sta se na Kitajskem okužili s ptičjo gripo, sta še vedno v kritičnem stanju. Obe naj bi se okužili v stiku z obolelo perjadjo.
Oblasti pa so kar 600 ljudi, ki so bili v stiku z obolelo devetletnico, napotili v laboratorij. Testi so pokazali, da nihče od njih ni okužen z virusom ptičje gripe.
Udarec za proizvajalce
S tem ko je Francija potrdila prisotnost virusa H5N1 pri gojeni perjadi, je evropska mesna industrija doživela še dodaten udarec. Kljub prošnjam evropskega komisarja za trgovino Petra Mandelsona, naj se trgovski partnerji izognejo skrajnim ukrepom, sta Japonska in Hong Kong svoja trga zaprli za perutninske izdelke iz Francije, ki je tudi največja proizvajalka in izvoznica perutnine v Uniji.
Strah se širi tudi med domačimi porabniki, ki se piščančjega mesa vedno bolj izogibajo. Da bi vsaj malo umiril razmere in dokazal, da uživanje mesa ni nevarno, je francoski predsednik Jacques Chirac pred novinarji obral pečeno piščančjo nogico.
Evropska perutninska industrija
Vprašanje je, ali bodo take in podobne akcije politikov delovale. Evropska perutninska industrija pa izgube medtem že šteje v milijonih evrov. Gre za eno najmočnejših kmetijskih panog Unije, ki letno proizvede 11 milijonov ton mesa in pridela 20 milijard evrov dobička. Zaposluje kar pol milijarde ljudi, številni pa se sedaj bojijo za svoja delovna mesta.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.