Tujina

Grozi Iraku državljanska vojna?

Samara, 22. 02. 2006 09.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
1

V bombnem napadu je bila poškodovana ena najpomemnejših šiitskih mošej v Iraku. Šiiti so napovedali maščevanje.

Uničena mošeja v Samari
Uničena mošeja v Samari FOTO: Reuters
Samara, ki je 125 kilometrov severno od Bagdada, je zaradi mošeje in grobnice imamov pomembno šiitsko romarsko središče.

100 let stara in 20 metrov široka pozlačena kupola je bila tudi simbol Samare.

V Samari na severu Iraka je zgodaj davi odjeknila silovita eksplozija, ki je močno poškodovala Zlato mošejo, enega najsvetejših šiitskih krajev v dražvi. Zlata kupola mošeje je uničena, razjarjeni verniki pa so že napovedali maščevanje.

Po navedbah policije je mošejo v Samari napadla skupina oboroženih moških in po eksploziji pobegnila. Eksplozija ni zahtevala žrtev, tudi ranjenih naj ne bi bilo, so sporočili predstavniki lokalne policije.

Visoki šiitski verski voditelj Moktada al Sadr je okrivil sunite in jim napovedal maščevanje. Odgovornosti za napad sicer ni prevzel še nihče, neki svetovalec za nacionalno varnost pa je izrazil prepričanje, da gre za delo teroristične mreže Al Kaida. V Samari naj bi tudi že aretirali deset osumljencev.

Protesti in napadi

Tudi v Bagdadu so se številni šiiti udeležili protestov
Tudi v Bagdadu so se številni šiiti udeležili protestov FOTO: Reuters

Zaradi eksplozije se je na protestu blizu mošeje zbralo več tisoč jeznih šiitov. Sicer pa je uničenje šiitskega templja po Iraku sprožilo val nasilja, v katerem je umrlo šest sunitov, napadenih pa je bilo kar 27 sunitskih mošej.

Policisti so s pomočjo prebivalcev Samare protestnike razgnali, dostop do mesta pa skoraj popolnoma zaprli. Varnostne ukrepe so močno poostrili.

Kot poročajo tuje agencije, je v Samari trenutno mirno, ljudje pa so si v strahu pred izbruhom hujših spopadov - bojijo se tudi državljenske vojne - že začeli delati zaloge hrane in drugih potrebščin. Medtem se v Bagdadu in drugih iraških mestih nadaljujejo množični protesti.

Iraške in ameriške sile so po eksploziji obkolile svetišče in začele preiskovati okoliške hiše.

Izzivanje napetosti

Šiitski verniki si ogledujejo uničenje
Šiitski verniki si ogledujejo uničenje FOTO: Reuters

Do napada je najverjetneje prišlo zato, da bi povečal napetosti med sunitsko večino in šiitsko manjšino v mestu.

Ta gnusen napad je novo opozorilo, da obstaja zarota proti iraškemu ljudstvu, s katero želijo zanetiti vojno med brati. Tega ne bomo dovolili. iraški predsednik Džalal Talabani

Iraški predsednik Džalal Talabani je ljudi pozval, naj se odpovedo maščevanju, in izrazil strah, da Irak lahko zdrsne v državljansko vojno. Iraški premier Ibrahim al Džafari, ki je pod pritiskom ZDA, naj v iraško vlado vključi tudi voditelje sunitov, da bi preprečili državljansko vojno, pa je že razglasil tridnevno žalovanje. Napad je označil za napad na muslimane in iraške državljane pozval k enotnosti. Džafari je sicer pripadnik šiitov.

Za šiite je to zelo hud napad, ki ima tak pomen, kot bi ga za muslimane imel napad na Meko. Državo bi lahko pahnil zelo blizu državljanske vojne. Hazim al Naimi, politični analitik z bagdadske univerze

Duhovni vodja iraških šiitov ajatola Ali al Sistani je vernike pozval k protestom ter napovedal sedemdnevno žalovanje zaradi porušene mošeje. Napad je obsodila tudi vodilna sunitska organizacija v državi, pridružila pa se ji je tudi organizacija, ki v Samari skrbi za sunitske verske objekte.

Sedemdnevno žalovanje so razglasili tudi v sosednjem Iranu, ki za napad obtožuje koalicijske sile pod vodstvom Združenih držav. Vrhovni verski voditelj, ajatola Ali Hamenej, je zato šiite pozval, naj se ne maščujejo nad suniti in naj ne nasedejo ameriškemu izzivanju, katerega namen naj bi bil spodbujanje spopadov med muslimani.

Policijska ura?

Eksplozija je uničila zlato kupolo, ki je bila dograjena leta 1905
Eksplozija je uničila zlato kupolo, ki je bila dograjena leta 1905 FOTO: Reuters

Vodja Iraške islamske stranke - glavne stranke iraških sunitov - Tarek al Hašimi, je dejal, da bodo preganjali vsakogar, ki bi napadel sunite. S tem se je odzval na napad na sedež njegove stranke v Bagdadu in Basri.

Stranka je hkrati zahtevala uvedbo policijske ure, da bi lahko zaščitili sunitsko prebivalstvo v državi.

Bolgarski vojaki se vračajo v Irak

Slabe tri mesece po umiku iz Iraka je bolgarski parlament potrdil vrnitev bolgarskih vojakov v to državo. Z ratifikacijo sporazuma med Sofijo in Washingtonom je parlament določil, da se bo v Irak vrnilo 155 bolgarskih vojakov, kjer bodo v bližini Bagdada v okviru "humanitarne misije" skrbeli za begunsko taborišče.

Bolgarija je svoje vojake v Irak poslala že avgusta 2003, lani decembra pa jih je umaknila.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Samo.Jst
22. 02. 2006 12.10
...kaj zdaj?! Že tako nekaj jočejo in stočejo, da je cel svet proti njim,...kaj, zdaj so se začeli 'borit' še proti sebi? Upam samo da se bo svetu, končno le posvetilo, da večina jih ni sposobna drugega kot se streljat in pobijat...v imenu vere, boga ali nekega svojega prepričanja... in mi jim veselo kimamo ter podpiramo njihovo širjenje z verskimi ustanovami... Samo eno vprašanje- kdo se bo v končni fazi komu na naši zemlji podredil? Oni nam ali mi njim?