V ZDA se razpleta primer, ki je precej razdelil javnost. Vrhovno sodišče je potrdilo, da bo morala na sodišče najstnica iz Massachusettsa, ki jo obtožujejo uboja.
Zdaj 18-letna Michele Carter naj bi tako odgovarjala za smrt 18-letnega Conrada Roya, ki je sicer storil samomor. V avtomobilu se je zadušil s pomočjo ogljikovega monoksida, ki ga je v notranjost vozila speljal s pomočjo cevi.
Če bo Carterjeva obsojena, jo čaka do 20 let zapora. Tožilstvo jo namreč obtožuje, da je s svojimi spodbudami odločilno pripomogla k temu, da si je mladenič vzel življenje.
Njeni odvetniki trdijo, da so sporočila, ki jih je Royu pošiljala tik pred smrtjo zaščitena z osnovno pravico do svobode govora, zato so zahtevali, da se primer zavrže. Vrhovno sodišče se s s tem ni strinjalo. "Ne strinjamo se, da besedno pregovarjanje nikoli ne more nadvladati željo osebe po življenju," so zapisali v obrazložitvi, poroča people.com.
"Jasno je, da je obtoženka razumela svojo vlogo v smrti žrtve, saj je poskušala izbrisati sporočila, ki sta jih izmenjala," nadaljuje sodišče.
Po nekaterih poročanjih naj bi Carterjeva v enem od sporočil zapisala:"Nocoj je ta noč. Neboleče in hitro bo." Ko je Roy izrazi dvom v svojo odločitev, da si vzame življenje, pa naj bi - namesto, da bi ga skušala prepričati, da poišče pomoč - zapisala: "Vedno samo govoriš, nikoli pa tega res ne narediš. Poskrbi, da boš nocoj to tudi naredil."
Dodala naj bi tudi, da bodo njegovi starši že preboleli. "Mislim, da razumejo, kako hudo ti je. S tem ne mislim, da hočejo, da si vzameš življenje, ampak mislim, da bodo to sprejeli."
Svojo vpletenost naj bi sicer priznala tudi prijateljem. Povedala naj bi jim, da sta bila z Royem na telefonu, medtem ko se je vozilo polnilo s smrtonosnim plinom: "Mislim, da je moja krivda. Govorila sva in šel je iz avtomobila, ko je začel ogljikov monoksid delovati, ampak sem mu rekla, naj gre nazaj."
Sodišča glede kazenske odgovornosti, ko gre za vlogo v samomoru, sicer niso enotna, še posebej, ko gre za vlogo, ki se odvija "z razdalje". Žal pa primeri, ko se nekoga k samomoru vzpodbuja, niso tako redki, še posebej so znani primeri, ko ljudje to počnejo preko spleta, njihove žrtve pa so običajno najstniki s težavami in nizko samopodobo.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.