Oči svetovnih in norveških medijev so že dvanajsti dan uprte v sojenje Andersu Behringu Breiviku, ki je lani v bombnem napadu v Oslu in strelskem pohodu na otoku Utoya skupaj ubil 77 ljudi.
Breivik je tudi tokrat na sodišče prišel oblečen v temna oblačila, z nasmeškom na ustnicah in z vklenjenimi rokami. Njegovo vedenje v sodni dvorani redno spremljajo štirje psihiatri, ki se ne morejo odločiti, ali je bil v času dejanja prišteven.
Če so oni, preživele žrtve, svojci umrlih ali drugi prisotni iskali čustva ali znak obžalovanja, tega niso dočakali, čeprav je bil danes eden težjih dnevov sojenja. Prisotni so namreč podoživeli zadnje trenutke Breivikovih prestrašenih žrtev.
Vodja forenzične preiskave na otoku Utoya Gøran Dyvesveen je povedal, da je šlo za izjemno zahtevno preiskavo, zato so na dan masakra, 22. junija lani, lahko z otoka odpeljali le trupla desetih žrtev. Naslednji dan je 12 preiskovalcev nadaljevalo z identifikacijo žrtev, osnovnim pregledom trupel in zbiranjem podatkov, nato pa so trupla s trajektom odvažali z otoka.
Kot so ugotovili, je na otoku skupaj umrlo 69 ljudi, 67 žrtev je umrlo zaradi strelnih ran, ena je umrla zaradi utopitve, ena pa pri padcu s pečine.
Patolog je srhljivo pričanje nadaljeval s podatkom, da so morali zaradi velikega števila žrtev, ki je presegalo vse kapacitete mrtvašnice, vzpostaviti mobilno hladilno enoto za trupla, na katerih so nato opravili natančno obdukcijo. Sam postopek obdukcije in zbiranje dokazov s pomočjo CT-ja je iz obzirnosti do svojcev žrtev opisal na primeru modela in lutke.
Kot je povedal, je bila ena žrtev ustreljena kar osemkrat, 25 žrtev so krogle zadele v glavo ali vrat, 31 žrtev v glavo, vrat in trup, 10 pa v trup in roke ali noge. Žrtve so bile stare med 14 in 52 let.
Kako dolgo je trajalo, da so zadete žrtve umrle, je težko reči, je povedal izvedenec in dodal, da lahko, preden pride do izkrvavitve, traja do nekaj minut.
In potem so podatki o številu krogel in načinu smrti dobili še obraze. Tožilstvo je predstavilo osebne zgodbe umrlih s pomočjo fotografij in izjav sorodnikov. Začeli so s prvima žrtvama na otoku, Trondom Berntsenom in Monico Bosei. Prvi je bil na otoku prostovoljni varnostnik, sicer pa je bil polbrat norveške princese Mette Marit. Njegova otroka sta povedala, da sta izgubila najboljšega očeta na svetu, tehniki pa so na lutki pokazali, kako so ga zadele smrtonosne krogle. Prikaz je vzbudil Breivikovo zanimanje, saj je osumljenec pozorno spremljal rekonstrukcijo.
Monica Bosei pa je bila žena kapitana trajekta, s katerim se je Breivik pripeljal na otok. Kapitan je že včeraj opisal svoje videnje dogodkov, tudi trenutek, ko je videl umreti svojo življenjsko sopotnico.
Če se je ob pričanjih večina spominjala žrtev, se je Breivik najbrž spominjal svojega morilskega pohoda. Pri vsaki žrtvi si je namreč z zanimanjem, a brez kančka obžalovanja, ogledal fotografijo in prikaz, kako je umrla.
Sodba Breiviku, ki umorov sicer ne zanika, a pravi, da so bili dejanje usmiljenja, naj bi bila sicer razglašena še pred prvo obletnico tragedije.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.