Papež je tudi dejal, da upa, da bo obisk Bartolomeja I. 'omogočil napredek v dialogu in ponovnem vzpostavljanju bratskih odnosov', kot tudi ponovni začetek dela mešane komisije za teološka vprašanja, ki delijo pravoslavno in katoliško cerkev. Slediti moramo "poti k enotnosti" in obe strani naj vodi duh vzajemnega razumevanja, je še poudaril Janez Pavel II.
Batolomej, simbolični vodja okoli 300 milijonske množice pravoslavnih vernikov, je skupaj s papežem vodil mašo na trgu Sv. Petra v Vatikanu. Prisostvovalo ji je okoli 15 tisoč ljudi. Tudi carigrajski patriarh, ki je Vatikan obiskal prvič po devetih letih, se je pridružil 84-letnemu papežu pri pozivu obema občestvoma k prizadevanjem za enotnost.
Bartolomejev obisk v Vatikanu je tudi spodbuda za morebitni skorajšnji papežev obisk v Moskvi, sedežu ruske pravoslavne cerkve. Poskusi za izboljšanje odnosov med dvema cerkvama, ki so se začeli po padcu komunističnega režima v nekdanji Sovjetski zvezi, leta 1991, do sedaj niso obrodili večjega napredka. Ruski patriarh Aleksij II, je dvakrat zavrnil obisk papeža, ker ruska pravoslavna cerkev meni, da Vatikan novo 'svobodo' pravoslavnih ljudi za nekdanjo železno zaveso izkorišča za prekrščevanje oziroma za pridobivanje novih vernikov. Voditelji katoliške cerkve v Rusiji spreobračanje zanikajo.
Papež Janez Pavel II. si za spravo s pravoslavno cerkvijo prizadeva že od svoje izvolitve leta 1978. Ponovno zbližanje krščanskih cerkva je eden temeljnih ciljev njegovega papeževanja. Pred tremi leti je med obiskom v Atenah prosil Boga, naj odpusti katolikom zaradi njihovih tisoč letnih grehov proti pripadnikom pravoslavne vere. Prav tako se je kasneje opravičil muslimanom zaradi križarskih vojn, ter judom zaradi antisemitizma.