Tujina

Gvero: Nisem kriv!

Zagreb/Haag/Sarajevo, 02. 03. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA, K.L., Š.Z.
Komentarji
0

Pred haaškim sodiščem sta se prvič pojavila nekdanja srbska generala Gvero, ki se je izrekel za nedolžnega, in Miletić, ki je zaprosil za odlok pričanja.

Upokojeni vojaški general Republike Srbske Milan Gvero je pred haaškim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije zatrdil, da ni zagrešil zločinov, ki mu jih očitajo v obtožnici, medtem ko so generalu Radivoju Miletiću dovolili, da se o krivdi izreče v roku 30 dni.

Gvero in Miletić, ki sta se predala 24. in 28. februarja, sta obtožena pregona, umora in deportacije Bošnjakov na področju Srebrenice in Žepe leta 1995.

"Jaz in umori? Nisem kriv. Pregon? Tega ne morem povezati s seboj. Nisem kriv," je dejal Gvero, ki je obtožbo za prisilno preseljevanje ocenil kot "neverjetno". Miletić pa je na sodišču zatrdil, da ne razume obtožnice, zato je prosil za odlog.

Sodišču v Haagu naj bi se v naslednjih nekaj dnevih prostovoljno predala tudi dva srbska generala Momčilo Perišić in Zdravko Tolimir, o predaji tretjega, policijskega generala Sretena Lukića, pa naj bi se še dogovarjali, saj naj bi bil slednji šibkega zdravja.

Mesić: Nimamo razloga, da bi ščitili Gotovino

"Nihče na Hrvaškem ne ve, kje Gotovina je, prav nasprotno kot v Srbiji, kjer mnogi vedo, kje sta Radovan Karadžić in Ratko Mladić," je dejal Mesić.

Hrvaški predsednik Stipe Mesić pa je zatrdil, da nihče na Hrvaškem ne ve, kje je pobegli general Ante Gotovina. Hrvaške oblasti nimajo nobenega razloga, da bi ščitile pobeglega generala Gotovino, je v okviru dvodnevnega obiska v Bruslju zatrdil hrvaški predsednik. "Nobenega razloga ni, da bi ga ščitili, sploh ne po vsej škodi, ki jo je povzročil državi. V trditvah, da to počnemo, ni nobene logike," je dejal Mesić.

Takšno stališče je uradni Zagreb v 150 strani dolgem pismu s številnimi utemeljitvami posredoval tako sodišču kot državam članicam EU in zveze Nato, je nadalje pojasnil Mesić, ki je poleg predsednika vlade in sabora podpisnik pisma.

Tri nove obtožnice iz Haaga

Miletić in Gvero sta se na haaškem sodišču rokovala (Foto: Reuters)
Miletić in Gvero sta se na haaškem sodišču rokovala (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Kot piše hrvaški Večernji list, ki se sklicuje na neimenovane predstavnike mednarodne skupnosti iz BiH, so obtožnice vložene zoper Ejupa Ganića, Sakiba Mahhmuljina in Edhema Godinjaka. Pričakovati je, da naj bi se obtoženi že prihodnji teden tudi pojavili v Scheveningenu.

Zanimivo je, da bo v Haag odpotoval tudi prvi Jugoslovan, Ejup Ganić, ki se je kot takšen predstavljal, ko je bil član prvega predsedstva BiH , piše Večernji list. Ganića, ki se je kmalu umaknil iz politike, obtožnica bremeni za zločine nad pripadniki nekdanje JLA, storil pa naj bi jih maja 1992 v središču Sarajeva, ko se je JLA umikala iz bosanske prestolnice. Takrat je bilo ubitih ali ranjenih več deset vojakov Jugoslovanske armade.

Mesić je Gotovino označil za "begunca pred zakonom in institucijami" ter za "avanturista, ki ne sme biti ovira za začetek pristopnih pogajanj med Evropsko unijo in Hrvaško".

Nekdanji obrambni minister Sakib Mahmuljin je bil tudi poveljnik Tretjega korpusa bošnjaške Armade BiH, v okviru katerega se je borila tudi enota 'El Mudžahid', v kateri je bilo okoli 500 prostovoljcev iz različnih muslimanskih držav.

Edhem Godinjak, tretji z najnovejšega spiska obtoženih, pa je bil med vojno poveljnik policije v vasi Tarčin pri Sarajevu. Zaenkrat še ni znano, česa sta Mahmuljin in Godinjak obtožena.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10