Tujina

Haag ostaja pogoj

Bruselj, 17. 01. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

EU opozarja Zagreb, da je za začetek pristopnih pogajanj z Brusljem, potrebno polno sodelovanje Hrvaške s haaškim sodiščem.

Ivo Sanader, Miomir Žužul in Olli Rehn (Foto: Reuters)
Ivo Sanader, Miomir Žužul in Olli Rehn (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

EU pristopnih pogajanj s Hrvaško 17. marca letos ne bo začela, če država ne bo polno sodelovala z Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu, je v Bruslju hrvaškega premiera Iva Sanaderja znova opozoril evropski komisar za širitev Olli Rehn. "Hrvaška mora storiti vse, da izsledi generala Anteja Gotovino in ga pošlje v Haag," je poudaril Rehn.

Slovensko-hrvaški spor glede meje, ki je v minulem letu močno zaostril odnose med sosedama, danes ni bil v ospredju pogovorov. "O tem sicer pogosto govorimo s Hrvaško, a gre za bilateralno vprašanje med Slovenijo in Hrvaško, zato ga je treba reševati dvostransko. Verjamem, da bosta strani kmalu našli rešitev," je dejal komisar Rehn.

Hrvaška vlada bo storila vse, kar lahko, da reši to še zadnje odprto vprašanje, pa je poudaril Sanader. "Polno smo zavezani sodelovanju s Haagom, prosili smo tudi vse članice EU in tretje države, naj z nami delijo morebitne informacije o Gotovini," je dejal hrvaški premier.

Rehn ni rekel, da je izročitev Gotovine pogoj za začetek pogajanj z Brusljem, vendar je dajal, da mora Hrvaška storiti "vse, kar je v njeni moči, da izsledi Gotovino in ga pošlje v Haag". Oceno o tem bo pred 17. marcem pripravilo luksemburško predsedstvo v sodelovanju s komisijo in predvsem glavno tožilko sodišča Carlo del Ponte, je še dejal Rehn, ki je ob tem dodal, da bi bil kasnejši datum začetka pogajanj razočaranje tako za Hrvaško kot za EU.

V začetku februarja o pogajalskem okviru

Ante Gotovina - odbegli general, ki ovira vstop Hrvaške v EU
Ante Gotovina - odbegli general, ki ovira vstop Hrvaške v EU FOTO: Reuters

Komisar Rehn je napovedal, da bo Evropska komisija 2. februarja sprejela pogajalski okvir za Hrvaško, v katerem bo med drugim navedla "demokratičen acquis communautaire", ki ga terjajo politična merila za članstvo, določila merila za začetek in konec pogajanj o posameznem poglavju in seznam poglavij pravnega reda.

Teh bo predvidoma 36, torej pet več, kot v pogajanjih z državami, ki so v EU vstopile letos. Kot je pojasnil Rehn, se je namreč komisija odločila nekatera poglavja razdeliti na več delov zardai obsežnosti le-teh.

Hrvaški premier je takšno odločitev pozdravil in izrazil pričakovanje, da bo državi v pogajanjih omogočila gladkejši in hitrejši napredek. "Naša ambicija je pogajanja skleniti v letu 2007," je še dejal Sanader.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10