Predsednik republiške volilne komisije Radoslav Bačević je predstavnikom Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) pojasnil, da veljavni predpisi haaškim obtožencem omogočajo kandidaturo, saj tudi zanje velja podmena o nedolžnosti, dokler jim ni dokazana krivda. Obtožencem pa bo mandat samodejno prenehal, če bodo obsojeni na najmanj šest mesecev brezpogojne zaporne kazni.
Na listah kandidatov za poslance za predčasne parlamentarne volitve, ki bodo 28. decembra, so štirje obtoženi vojnih zločinov. Med njimi sta dva - nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević in vodja srbskih radikalcev (SRS) Vojislav Šešelj - že v scheveningenskem priporu Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. Sojenje prvemu traja že drugo leto, Šešelj, ki se je prostovoljno predal spomladi, pa še čaka na začetek procesa.
Glavna tožilka sodišča v Haagu Carla Del Ponte je 20. oktobra vložila obtožnice proti dvema vojaškima in dvema policijskima generaloma, Nebojši Pavkoviću in Vladimirju Lazareviću ter Vlastimirju Djordjeviću in Sretenu Lukiću. Del Pontejeva je sprva zahtevala takojšnjo izročitev četverice, vendar se ni več oglasila, ko je prišlo do poglobitve politične krize v Srbiji. Njenih zahtev ni bilo slišati v kampanji za neuspele volitve predsednika Srbije, kot tudi ne po razpustitvi skupščine in med sedanjo kampanjo za volitve poslancev za novi skupščinski sklic.

Tako kot Milošević in Šešelj je tudi nekdanji načelnik generalštaba vojske ZRJ Pavković nosilec volilne liste, in to kot kandidat zveze SNS Branislava Ivkovića in nedavno ustanovljenega Narodnega bloka, na čelu katerega je prav on. Načelnik srbske službe javne varnosti Lukić pa je kandidat politične stranke Liberali Srbije (LS), katere predsednik je republiški minister za notranje zadeve Dušan Mihajlović. Na listi LS naj bi bil simbolično kot 251. kandidat (srbska skupščina ima samo 250 poslancev) tudi nekdanji poveljnik prištinskega korpusa Lazarević, ki pa je nedavno sporočil, da se kot aktivna vojaška oseba ne sme ukvarjati s politiko.
Haaško sodišče Miloševiču in Šešlju prepovedalo komuniciranje z mediji
Haaško sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije je Slobodanu Miloševiću in drugim haaškim obtožencem, ki kandidirajo na parlamentarnih volitvah v Srbiji, prepovedalo, da bi v prihodnjih 30 dneh komunicirali z mediji in tako sodelovali v predvolilni kampanji.
Sodišče je odredilo, da lahko Milošević in Šešelj v prihodnjih 30 dneh komunicirata zgolj z odvetniki in družino, pod pogojem, da ti njunih sporočil ne bodo predajali medijem. Telefonskim pogovorom bodo v prihodnjih 30 dneh prisluškovali. Po mnenju sodišča je Milošević je 3. decembra kršil pravila, ko je iz pripora po telefonu dal izjavo za srbski radio, v kateri je volivcem obljubljal nova delovna mesta in "konec žalostnega poglavja v srbski zgodovini".