Kot je svojo presenetljivo odločitev sinoči pojasnil Haider, se želi izogniti vtisu, da se odločitve ministrov FPOe v vladi "sprejemajo na Koroškem". Vodja poslanske skupine FPOe Peter Westenthaler je namreč v četrtek Haiderja pozval, naj se neha vmešavati v politiko FPOe na zvezni ravni, da bodo ministri iz vrst svobodnjakov lahko v miru opravljali svoje delo.
Američani kritizirajo Haiderjev obisk v Iraku
Namestnik ameriškega državnega sekretarja Richard Armitage je avstrijski podkanclerki Susanne Riess-Passer v petek v Washingtonu izrazil nezadovoljstvo ZDA nad obiskom koroškega deželnega glavarja Jörga Haiderja v Iraku. Po Armitagevih besedah je bil Haiderjev obisk po mnenju ZDA neprimeren in kontraproduktiven. Haider je sinoči po škandalu, ki je izbruhnil zaradi njegovega obiska v Iraku, napovedal umik iz avstrijske zvezne politike, Riess-Passerjeva pa je zato predčasno končala obisk v ZDA.
Tiskovni predstavnik State Departmenta Phillip Reeker pa je v petek vnovič pojasnil ameriško stališče do Haiderjevega obiska v Iraku in dodal, da je obisk zdaj stvar Avstrije in sankcijskega odbora ZN za Irak. Iraški mediji so po obisku Haiderja poročali, da je koroški deželni glavar med pogovorom s predsednikom Sadamom Huseinom dejal, da bi morale biti sankcije ZN odpravljene in da bi se morale grožnje proti Iraku iz tujine končati.
Haiderjevo "glavo" zahtevajo tudi na Koroškem
Potem ko je Haider napovedal umik iz avstrijske zvezne politike, sta voditelja koroških socialdemokratov (SPOe) in ljudske stranke (OeVP) danes zahtevala njegov odstop tudi s položaja deželnega glavarja. Haider je namreč z nedavnim obiskom v Iraku, kjer se je srečal tudi s predsednikom države Sadamom Huseinom, v Avstriji sprožil val ostrih kritik. Vodja SPOe Peter Ambrozy je tako danes menil, da je Haider postal breme za politiko na Koroškem in da sodelovanje z njim kot deželnim glavarjem ni več mogoče.
OeVP je že sinoči zahtevala sklic izredne seje koroškega deželnega sveta. Sodelovanje s svobodnjaki (FPOe) bo "le težko izvedljivo", dokler bo Haider deželni glavar, je dejal vodja ljudske stranke na Koroškem Georg Wurmitzer. Na izredni seji bi morali dati z vso ostrino jasno vedeti, da se večina prebivalstva na Koroškem ne le ograjuje, ampak tudi obsoja takšne akcije, je še dejal.
Kdo je organiziral Haiderjev obisk v Iraku?
Tiskovni predstavnik koroškega deželnega glavarja Karlheinz Petritz pa je zavrnil poročanje revije Format, po katerem naj bi Haiderjevo potovanje v Irak organiziral iraški trgovec z orožjem Abdul M. Džebara. "To ne drži. Tega človeka ne poznamo," je dejal Petritz in dodal, da je Haider v Bagdad odpotoval na povabilo predsednika iraške Organizacije za prijateljstvo in mir Abdelrazaka Al-Hašemija. Tudi vodja SPOe Ambrozy je glede Haiderjevega obiska v Iraku menil, da si težko predstavlja, da bi se trgovec z orožjem naenkrat zanimal za zdravniško pomoč. Z obiskom pri Sadamu Huseinu je Haider zlorabil duh človečnosti v namene, ki morajo biti še pojasnjeni, je še dejal Ambrozy.
Svobodnjaki:Haider je naš nepogrešljiv del
Kljub kritikam na svoj račun in napovedi o umiku iz zvezne politike pa je Haider dobil široko podporo v vrstah svojih svobodnjakov, ki skupaj z ljudsko stranko sestavljajo vladno koalicijo na Dunaju. Pomembni predstavniki FPOe so danes soglasno zahtevali, da mora Haider še naprej ostati v vodstvu stranke in soodločati pri politiki zvezne vlade. "Haider je nepogrešljiv del FPOe," je v pogovoru za nedeljsko izdajo časnika Kurier izjavila tudi avstrijska podkanclerka Susanne Riess-Passer, ki je po objavi sinočnje Haiderjeve odločitve prekinila obisk v ZDA.
Haiderjevim kritikom znotraj FPOe pa je voditeljica svobodnjakov zagrozila s posledicami. Vodja poslanske skupine FPOe Peter Westenthaler je namreč v četrtek Haiderja pozval, naj se neha vmešavati v politiko FPOe na zvezni ravni, da bodo ministri iz vrst svobodnjakov lahko v miru opravljali svoje delo.
Avstrijski kancler Wolfgang Schüssel je bil o Haiderjevi odločitvi obveščen, vendar se nanjo za zdaj še ni uradno odzval. Kot je v petek povedala kanclerjeva tiskovna predstavnica Heidi Glueck, Haiderjev odstop "v prvi vrsti zadeva svobodnjaško stranko". Schluessel zdaj čaka na vrnitev Riess-Passerjeve iz ZDA, nato pa se bo na pogovorih sestalo vodstvo zvezne vlade.