Izrael je izrazil obžalovanje zaradi propada medpalestinskih pogovorov, ki so minuli teden potekali v Kairu. Kabinet izraelskega premiera je nedeljo, ko se skrajne palestinske skupine niso mogle zediniti glede prekinitve napadov na izraelske cilje, označil za "žalosten dan za palestinsko ljudstvo in vlado premiera Ahmeda Kureja".
Skrajno palestinsko gibanje Hamas pa je po propadu medpalestinskih pogovorov o morebitni prekinitvi ognja napovedalo nove napade v Izraelu. Generalna skupščina Združenih narodov pa je na izrednem zasedanju sprejela resolucijo o varnostnem zidu, ki ga na Zahodnem bregu gradi Izrael. Resolucija vključuje posredovanje Meddržavnega sodišča v Haagu, za kar so si prizadevale predvsem arabske države.
O spornosti varnostnega zidu v Haagu
Sodišče naj bi podalo mnenje, v katerem bi razjasnilo, če gradnja varnostnega zidu krši mednarodna pravna načela. Resoluciji, ki je bila sprejeta z 90 glasovi za, 74 vzdržanimi in osmimi proti, so ostro nasprotovale ZDA in Izrael, saj naj bi po njihovem mnenju posredovanje omenjenega sodišča pomenilo njegovo politizacijo in spodkopalo napore za rešitev bližnjevzhodnega mirovnega procesa. Arabske države pa so izrazile prepričanje, da je sodišče edina preostala možnost, da bi lahko ustavili gradnjo spornega zidu.
Hamas: Nimamo druge izbire
Vodja gibanja Hamas v Nablusu Adnan Asfur pa je povedal, da Hamas zaradi nadaljevanja izraelskih vojaških operacij na palestinskih ozemljih nima druge izbire. Hamas je sicer v osnovi pripravljen prekiniti napade na izraelske civiliste, a le če bo Izrael storil podobno, je pojasnil. S stališča Hamasa to po besedah Asfura pomeni izraelsko opustitev načrtnih ubojev skrajnih Palestincev, kakor tudi množičnih aretacij in rušenj hiš. A ker tega ni pričakovati, bo Hamas nadaljeval napade na izraelskem ozemlju, je še pojasnil Asfur.
Predstavniki dvanajstih glavnih palestinskih skupin, ki so v četrtek začeli pogovore v egiptovski prestolnici, so se v nedeljo najprej sicer dogovorili za razglasitev prekinitve napadov na civiliste v Izraelu, a pod pogojem, da izraelska vlada izpolni določene pogoje. Z omenjenim dogovorom bi skrajna palestinska gibanja ustavila samomorilske napade na izraelskem ozemlju, še vedno pa bi napadala izraelske vojake in judovske naseljence na Zahodnem bregu in območju Gaze.
Navsezadnje pa predstavnikom skrajnih gibanj ni uspelo uskladiti podrobnosti glede omenjene prekinitve ognja.
Izrael poostril varnostne ukrepe
Izraelske varnostne sile so na podlagi novih podatkov obveščevalnih služb glede nevarnosti terorističnih napadov povišale stopnjo pripravljenosti na najvišjo točko. Tako so močno okrepili policijske enote vzdolž meje z Zahodnim bregom in na območju severno od Tel Aviva, ob vhodih v številna mesta pa so postavili cestne zapore, na katerih so preverjali avtomobile. Posledica tega so bili številni zastoji prometa.