Dobri dve tretjini ljudi, ki so v Gazi izpostavljeni občasnemu stradanju, si je našlo zavetje pri različnih militantnih skupinah. Zato večina prebivalcev dobro ve, kje je osrednja stavba Hamasa in je ni bilo težko najti. V pisarni sedi koordinator humanitarnih programov, s katerimi si je Hamas pridobil priljubljenost med palestinskim ljudstvom.
Mohamed odtipka nekaj telefonskih številk in že lahko obiščemo Hamasov vrtec. Za visokim belim zidom se pokažejo že na prvi pogled prijazne učilnice, kjer pa so 4 do 5 let stari malčki izpostavljeni Hamasovi propagandi. Priljubljene besede njihovega učitelja so namreč agresija, okupacija, vstaja. “Mi se samo borimo proti okupaciji. Branimo se in nič drugega,” pravi Rantissi, eden vidnejših voditeljev Hamasa.
Marsikateri izmed revnih otrok bi sicer morebiti končali na cesti, tu pa so deležni zastonj šolanja. Nekateri med pa bodo to šolanje drago plačali. Ko bodo zrasli, jih bo ta mož, sicer otroški zdravnik, ki živi v luksuzni hiši, z razstrelivom za pasom poslal v eno izmed izraelskih mest. Rantissi je prepričan, da je tolikšno ceno za svobode vredno plačati.
“Verjamem, da bodo morali Palestinci za osvoboditev in neodvisnost plačati zelo visoko ceno. Mislim, da bi morali biti to ceno pripravljeni plačati, saj je svoboda več vredna kot naše duše,” je prepričan Rantissi.
Medtem ko je Hamas v očeh Palestincev osvobodilno gibanje, ga mednarodna skupnost primerja z Bin Ladnovo organizacijo Al Kaida, sami pa se primerjajo s Čečeni, Vietnamci in vsemi drugimi narodi, ki so se in se še vedno borijo za svobodo in neodvisnost. Vprašanje, ki razburja svetovno javnost pa so stotine civilistov, ki so bili žrtve samomorilskih napadov v kavarnah, avtobusih in diskotekah. Ti so za Rantissija zgolj napaka v dobro načrtovanih operacijah. “Pravimo jim, da ne smejo napadati civilistov, naj ciljajo samo vojake in judovske naseljence. Ob tem pa so ubiti tudi civilisti. Naša vera prepoveduje napadanje civilistov,” trdi Rantissi.
Vprašanje kdo bo ustavil Hamas, Islamski džihad, Brigade mučenikov Al Akse in druge skrajneže, ostaja še vedno neodgovorjeno. Od poslopij palestinskih oblasti, ki bi naj preprečevale delovanje različnih militantnih skupin in njihovih dejavnosti, ki so se pomnožile v zadnjih 2 letih palestinske vstaje, pa po izraelskih maščevalnih ukrepih ni ostalo veliko.