Izraelski mediji so poročali, da je Izrael prejel 40 groženj z napadi, policija pa je v okolici Jeruzalema namestila dodatne cestne zapore, da lahko nadzira vozila, varnostnike na javnih prevoznih sredstvih pa so opozorili, naj bodo posebej previdni.
Eden od voditeljev radikalnega gibanja Hamas na območju Gaze, Mahmud Zahar, je v pogovoru za izraelski radio povedal, da bo njegova skupina izvedla napade v Izraelu "ob vsakem času in povsod po Palestini". Vse celice Hamasa na območju Gaze in Zahodnem bregu so po njegovih besedah pozvali k napadom, cilj pa so tako vojaki kot civilisti. Zadnji samomorilski napad se je zgodil pred dvema tednoma, ko so v Jeruzalemu ubili 10 Izraelcev.
Danes so v neki vasi severno od Ramale ubili aktivista radikalnega palestinskega gibanja Hamas. Po palestinskih navedbah so vojaki davi vdrli v vas Bani Zeid. Izraelska vojska je sporočila, da se ta ni odzval na klice v hebrejščini in arabščini oziroma na opozorilne strele. Ko je skušal pobegniti, so ga ustrelili, palestinska stran pa poudarja, da je bil Palestinec neoborožen.
Izrael bo bojkotiral zaslišanja ICJ o spornem zidu
Izrael se je odločil bojkotirati zaslišanja Meddržavnega sodišča v Haagu v zvezi z zakonitostjo varnostnega zidu, ki ga Izrael gradi na Zahodnem bregu. Po ocenah Izraela bi bilo namreč nesmiselno, da na zaslišanja pošlje svojo ekipo, saj ne priznava pristojnosti omenjenega sodišča pri razsojanju o spornem zidu, so sporočili iz izraelske vlade. Po navedbah istih virov je odločitev danes sprejel premier Ariel Šaron s petimi najpomembnejšimi ministri svojega kabineta. Palestinska stran na ta korak Izraela še ni odzvala.
Kot je še navedeno v sporočilu Šaronovega kabineta, se je premier z ministri odločil vztrajati pri pisnem dokumentu, ki ga je Izrael ICJ izročil 30. januarja. V njem Izrael ocenjuje, da Meddržavno sodišče ni pristojno za razpravo o obrambnem zidu pred teroristi, saj gre za temeljno pravico Izraela, da si zagotovi svojo varnost.
Prva obravnava pred ICJ o spornem izraelskem zidu je predvidena za 23. februar. Generalna skupščina ZN je ICJ 8. decembra lani zaprosila za pravno mnenje o združljivosti gradnje zidu z določili mednarodnega prava. Doslej so se proti obravnavi že izrekle ZDA, Evropska unija in številne druge države, kar v Izraelu ocenjujejo kot velik diplomatski uspeh.
Izrael vztraja, da je zid nujen za obrambo pred samomorilskimi napadalci, Palestinci pa trdijo, da je njegov namen vzpostavitev meje še pred oblikovanjem bodoče palestinske države, pa tudi zasedba dodatnih zemljišč.
Palestinci za večjo vlogo Japonske na Bližnjem vzhodu
Japonsko bi bilo potrebno sprejeti med t.i. bližnjevzhodno četverico, ki skuša pomagati pri razrešitvi konflikta med Izraelci in Palestinci, je dejal palestinski zunanji minister Nabil Šat. Palestinski minister je med obiskom v Tokiu sogovornikom dejal, da ceni japonski finančni prispevek Palestincem v minulih letih, pri čemer meni, da je napočil čas, da Tokio prevzame večjo vlogo v reševanju konflikta.
"Japonska uživa zaupanje vseh Palestincev in mislim, da tudi Izraelcev," je dejal Šat, ki vidi japonski prispevek k reševanju bližnjevzhodnega vprašanja v namestitvi japonskih opazovalcev na palestinskih ozemljih.
Palestinska delegacija se je srečala s predstavniki japonskega zunanjega ministrstva, v petek pa je predvideno še srečanje z japonskim premierom Džuničirom Koizumijem.