
Bližnjevzhodna četverica – ZDA, EU, Rusija in ZN – so kot pogoj za nadaljevanje pomoči Palestincem zahtevala, da se mora Hamas odreči nasilju in priznati Izrael. Pomoč Palestincem "ne bi smela biti vezana na nepoštene pogoje" je poudaril visoki predstavnik Hamasa v Gazi, Ismail Hanija. "Mednarodna pomoč našemu narodu je humanitarna potreba Palestincev, ki še vedno živijo pod izraelsko okupacijo," je še podkrepil Hanija. Tiskovni predstavnik Hamasa, Mušir al Masri, pa je dodal, da je povezovanje pomoči Palestincem z zahtevami po priznanju Izraela "izsiljevanje palestinskega naroda".
Zmaga Hamasa je volja palestinskega ljudstva

Pri tem je še pozval Zahod, naj prizna zmago Hamasa na volitvah kot pritisk volje palestinskega naroda. Čeprav je bil Hamas izvoljen na demokratičen način, ZDA in še nekatere države ne želijo priznati njegove zmage in vlogo predstavnika palestinskega naroda ter s tem pogajalca za rešitev bližnjevzhodne krize.
Bližnjevzhodna četverica je v ponedeljek zvečer v Londonu sklenila, da bo nadaljnja pomoč palestinskim oblastem odvisna od zavezanosti prihodnje palestinske vlade miru in priznavanju Izraela. "Priznavanje države Izrael je eden izmed temeljev bližnjevzhodnega mirovnega načrta," je dejal generalni sekretar ZN Kofi Anan. K časovnemu načrtu med drugim sodi tudi razorožitev milic in odpoved nasilju. Če bo Hamas sprejel ta načela in se iz oboroženega gibanja spremenil v politično stranko, ki bo spoštovala pravila igre in zastopala ljudstvo, potem bo mogoče sodelovanje mednarodne skupnosti s Hamasom, je še dejal Anan.
Hamas po drugi strani vztraja, da sprejetje demokracije še ne pomeni, da se je odpovedal "pravici odpora proti izraelski okupaciji", pa čeprav že več kot leto dni ni izvedel napada proti Izraelu. Tudi zato naj bi Hamas v zadnjem času beležil vse večjo podporo med ostalimi palestinskimi skupinami.

Putin: Pomoč Palestincem naj se nadaljuje
Zmago Hamasa na palestinskih volitvah je ruski predsednik Vladimir Putin označil kot "resen udarec" ameriškim prizadevanjem za dogovor o miru med Izraelom in Palestinci, vendar pa je hkrati tudi ocenil, da bi bila prekinitev pomoči Palestincem "napaka v vsakem pogledu". Dodal je še, da je "vsepovsod po svetu" običajno, da opozicijske stranke in gibanja podpirajo bolj "radikalna" stališča, ko niso na oblasti, toda zdaj bi moral Hamas priznati Izraelu pravico do obstoja in sprejeti vse obveznosti, ki prihajajo s prevzemom oblasti.
Ob tem je Putin še poudaril, da se rusko stališče do Hamasa precej razlikuje od stališč ZDA in Evropske unije. "Naše zunanje ministrstvo Hamasa ni nikoli označilo za teroristično organizacijo," je dejal. Vendar pa ta razlika še ne pomeni, da bi Hamas lahko pričakoval brezpogojno rusko pomoč, je še pristavil.