Harveyjevi vetrovi so pihali s hitrostjo 64 kilometrov na uro. Sicer pa je letošnja orkanska sezona v Atlantiku nekaj posebnega. Ameriška agencija za oceane in atmosfero za letošnjo orkansko sezono, ki traja uradno od 1. junija do 30. novembra, napoveduje kar 21 tropskih neviht, pri čemer naj bi se jih 11 razvilo v orkane, od tega v sedem hudih s hitrostjo vetra najmanj 180 kilometrov na uro.
Vremenska služba: Bodite pripravljeni!
Nacionalna vremenska služba je prebivalcem obalnih območij ZDA ob Atlantiku in v Mehiškem zalivu sporočila, da naj bodo pripravljeni na hudo poletje in to ne zaradi vročine.
Prišlo bo še najmanj devet orkanov, ki bodo zahtevali veliko priprav - zabijanje hišnih oken in evakuacije - ter čiščenja po nevihti. Škoda je vsako leto večja tudi zaradi tega, ker se vse več ljudi seli na obalna območja. Tudi to se je zaradi neviht začelo spreminjati, saj ponekod na Floridi ljudje že zapuščajo obalo in se selijo v notranjost.
Čuden pojav ali zgolj posledica segrevanja?
Strokovnjak za ozračje iz Inštituta za tehnologijo v Massachusettsu Kerry Emanuel je objavil ugotovitve svoje študije, ki povezuje segrevanje zemljinega ozračja z večjo intenzivnostjo in dolgotrajnostjo orkanov v Atlantiku in tajfunov v Tihem oceanu. Ugotovil je, da se je intenzivnost in čas trajanja velikih neviht od leta 1970 pa do danes povečala za 50 odstotkov, kar je povezano z višanjem povprečne temperature morske gladine.
Nenavadne pojave opažajo tudi ob zahodni obali ZDA, kjer je površina Tihega oceana prav tako toplejša za nekaj stopinj kot pa ponavadi. Znanstveniki opažajo povečano število mrtvih ptic in pomanjkanje rib, kar je posledica toplejše vode in s tem pomanjkanja planktona, s katerim se ptice in ribe hranijo.