Tujina

Savdijci po umoru Hašokdžija v konzulat poslali kemika in toksikologa

Washington, 05. 11. 2018 11.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
K.H. / STA
Komentarji
11

V konzulat Savdske Arabije naj bi po umoru novinarja Hašokdžija prispela 11-članska ekipa, med katerimi sta bila tudi kemik in toksikolog. Ti naj bi po prepričanju turških oblasti pomagali "prikriti dokaze" o umoru. Sinova umorjenega novinarja sta medtem savdske oblasti javno pozvala, naj družini izročijo truplo. 

Savdska Arabija je po umoru novinarja Džamala Hašokdžija v konzulat v Istanbulu poslala 11-člansko skupino "čistilcev", med katerimi sta bila tudi kemik in toksikolog, poroča turški časnik Sabah. Skupina, ki naj bi po prepričanju turških oblasti imela za nalogo prikrivanje dokazov, naj bi v konzulat prispela devet dni po izginotju novinarja in še preden so savdske oblasti turškim preiskovalcem dovolile preiskavo prostorov. 

Savdski novinar Džamal Hašokdži je izginil 2. oktobra, ko je vstopil v konzulat Savdske Arabije v Istanbulu.
Savdski novinar Džamal Hašokdži je izginil 2. oktobra, ko je vstopil v konzulat Savdske Arabije v Istanbulu. FOTO: AP

Kemik Ahmed Abdulaziz Aldžanobi in toksikolog Haled Jahja Al Zahranij naj bi v Istanbul prispela 11. oktobra. Savdske oblasti so turškim preiskovalcem odobrile preiskavo konzulata šele 15. oktobra. Savdska ekipa naj bi sicer uradno prišla zaradi preiskave umora, vendar turške oblasti menijo, da je bil njihov namen ravno obraten – da prikrijejo umor. 

Aldžanobi in Zahrani naj bi prenočevala v luksuznem hotelu v Bešiktašu, od 12. do 17. oktobra pa naj bi vsak dan obiskala konzulat. Turčijo naj bi zapustila 20. oktobra. 

Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je v komentarju za Washington Post zapisal, da Rijad ne želi podati odgovorov na ključna vprašanja glede umora novinarja. Prav tako je Erdogan s prstom pokazal na vrh Savdske Arabije, češ da je umor naročil nekdo iz "najvišjih vladnih ravni", vendar pa je hkrati poudaril, da niti za trenutek ni pomislil, da bi umor naročil sam kralj Salman.  

Hašokdžijeva sinova prosita za očetovo truplo

"Karkoli se mu je že zgodilo, upam, da ni trpel, da je bilo hitro in da je mirno umrl," je za ameriško televizijo CNN dejal 33-letni Abudllah Hašokdži, sin umorjenega novinarja Džamala Hašokdžija. Brez trupla družina ne more zaključiti procesa žalovanja. "Vse, kar želimo ta hip je, da ga pokopljemo na pokopališču v Medini, kjer so pokopani tudi drugi člani družine," pa je dejal 35-letni Salah Haškodži. "To sem povedal tudi savdskim oblastem in upam, da se to kmalu zgodi," je še dodal.

Sinova sta priznala, da se je družina znašla v zelo nenavadni situaciji, kjer je veliko zmede in ko v resnici niti ne morejo v miru žalovati. "Zelo smo zmedeni in težko je. To ni normalna sitacija in ne gre za običajno smrt," je dejal Abdullah. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Turške oblasti – ki trdijo, da je Hašokdžija ubila morilska ekipa, ki so jo poslali iz Rijada – še vedno iščejo njegovo truplo. Prepričani so, da so novinarja zadavili, nato pa razkosali. Preiskovalci pa naj bi preučevali tudi možnost, da naj bi dele trupla nato razkrojili s pomočjo kisline. Savdska Arabija ves čas trdi, da ne vedo, kje je truplo. 

'Mislijo, da imamo odgovore, ampak jih nimamo'

Kot sta pojasnila sinova, družina nima nič več informacij od tistih, ki jih preberejo in slišijo v medijih. "Naš vir je isti kot vaš. To je misterij. To je veliko breme za nas, vse nas. Vsi želijo informacije, tako kot mi. Mislijo, da imamo odgovore, ampak jih na žalost nimamo," je dejal Salah. 

Hašokdžijevih štirih otrok – poleg dveh sinov ima še dve hčerki, 27-letno Noho in 25-letno Razan – pa ne mori le dejstvo, da je bil njihov oče brutalno umorjen in da trupla še vedno ni. Bolijo jih tudi številne laži, ki so začele krožiti po njegovi smrti, pa tudi dejstvo, da nekateri celotno zgodbo izkoriščajo v politične namene. "Javno mnenje je pomembno ... vendar bojim se, da postaja preveč spolitizirano. Ljudje postavljajo analize, ki nas lahko vodijo stran od resnice," je dejal Salah. 

Savdski kronski princ Mohamed bin Salman naj bi v telefonskem pogovoru s Trumpovima svetovalcema Jaredom Kushnerjem in Johnom Boltonom novinarja označil za simpatizerja Muslimanske bratovščine in nevarnega islamista. "Gre za etikete in dejstvo, da ljudje ne naredijo svoje domače naloge, da bi prebrali in se poglobili v njegove članke. Lažje mu je nadeti etiketo," se je na to odzval sin Abdullah.

Sinova bi rada, da bi se Hašokdžija spominjali kot zmernega moškega, ki je imel podobne vrednote, kot večina ljudi. "Kot moškega, ki je imel rad svojo državo, ki je zelo verjel vanjo in v njen potencial. Džamal ni bil disident. Verjel je v monarhijo, da je to stvar, ki drži državo skupaj. In verjel je v transformacijo, skozi katero gre," je še dodal Salah. 

Mesec dni po smrti so v Washingtonu pripravili spominsko slovesnost za umorjenega novinarja.
Mesec dni po smrti so v Washingtonu pripravili spominsko slovesnost za umorjenega novinarja. FOTO: AP

Sinova sta se spomnila tudi, kako je bilo živeti z znanim očetom. "Bil je javna osebnost, ki so jo imeli vsi radi, kar ni pogosto v medijih, še posebej v tiskanih medijih," je dejal Salah. 

Abdullah, ki sicer živi v Združenih arabskih emiratih, je zadnji od Džamalovih otrok, ki ga je videl, ko je bil še živ. Obiskal ga je v Turčiji in preživel nekaj časa z njim in njegovo zaročenko Hatice Cengiz. Pravi, da je bil oče videti resnično vesel. Po očetovem izginotju je bil Abdullah tudi prvi družinski član, ki je obiskal Hašokdžijevo stanovanje v Virginiji. Tam je videl, da je oče na nočni omarici ob postelji postavil fotografije svojih treh vnukov. Takrat je, kot pravi, dojel, kako zelo je imel rad svojo družino. Prav zato naj bi načrtoval tudi selitev v Turčijo, saj je želel biti bližje otrokom in vnukom. 

Še vedno zaupata kralju Salmanu

Salah, ki se bo kmalu vrnil nazaj v Džedo, se je odzval tudi na komentarje na družbenih omrežjih ob objavi fotografije rokovanja s kronskim princem Mohamedom bin Salmanom. "Preveč so analizirali celotno situacijo. Razumem, zakaj to počnejo. Radi bi dobili čim več informacij iz česar koli. To tudi mi počnemo. Toda, včasih gre le za neutemeljene trditve, včasih res nimajo smisla," je dejal Salah.

Ta fotografija, na kateri se Hašokdžijev sin Salah rokuje s kronskim princem Mohamedom bin Salmanom je sprožila številne komentarje na družbenih omrežjih.
Ta fotografija, na kateri se Hašokdžijev sin Salah rokuje s kronskim princem Mohamedom bin Salmanom je sprožila številne komentarje na družbenih omrežjih. FOTO: AP

Sinova sta poudarila, da čakata na zaključek preiskave in na to, da na dan pridejo dejstva. "Kralj je poudaril, da bodo vsi vpleteni pripeljani pred roko pravice. Verjamem v to. To se bo zgodilo. Drugače Savdijci ne bi sprožili notranje preiskave," je še dejal Salah, ki kljub vsemu zaupa savdskemu kralju Salmanu.

Rijad pred ZN obljubil razjasnitev Hašodžijeve smrti

Predstavnik Savdske Arabije je danes pred Svetom ZN za človekove pravice v Ženevi obljubil razjasnitev umora novinarja Džamala Hašodžija in napovedal pregon storilcev. Svet obravnava stanje človekovih pravic v Savdski Arabiji, kar je bilo sicer predvideno že pred izginotjem novinarja 2. oktobra, zaradi katerega se je Rijad znašel pod pritiskom.

Vodja savdske komisije za človekove pravice Bandar al Aiban je danes v Ženevi predstavil poročilo svoje države in poudaril, da je savdsko tožilstvo na zahtevo kralja Salmana začelo preiskavo primera Hašodži, katere cilj je "priti do resnice, vse obtožene privesti pred roko pravice in obsoditi tiste, ki se jim bo dokazala krivda za ta zločin".

Pred delovno skupino sveta ZN, ki v rednem pregledu preučuje izpolnjevanje zavez držav na področju človekovih pravic, je poudaril tudi, da je vodstvo absolutne monarhije že pred tem izrazilo svojo bolečino zaradi umora novinarja.

Džamal Hašokdži, kritik savdskih oblasti, ki je živel v prostovoljnem izgnanstvu v ZDA, je izginil, ko je 2. oktobra vstopil v savdski konzulat v Istanbulu. Kasneje se je izkazalo, da je bil tam umorjen. Rijad je po velikem mednarodnem pritisku to priznal šele tri tedne kasneje, ko je tudi aretiral 18 osumljenih.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Nightrider
06. 11. 2018 07.43
+9
Kdaj bo izgon diplomatov, kot v primeru Skripal?
Infraping
05. 11. 2018 17.13
-2
šala dneva je jezes jezes, tak ko vse tu
natolcevanjenapolno
05. 11. 2018 16.46
+22
savdijci so krivi za vse zlo ker sponzorirajo vehabije
tjasa-
05. 11. 2018 16.03
-1
Kakšna brata ,saj se ne pišeta enako?
Maxx365
05. 11. 2018 15.32
+16
A niste pred časom že pisali, da so turški preiskovalci našli razkosano truplo na vrtu savdskega konzula? Zdaj pa pravite, da truplo še kar iščejo, kako zdaj?
muci007
05. 11. 2018 14.21
+23
Mohamed bin Salman je glavni krivec. Njegovi najožji sodelavci so sodelovali pri umoru....
VolkBrenin
05. 11. 2018 12.30
+3
vprašanje na mestu je ...ali bosta uspela dobiti samo en liter ali pet litrov ...
KAPIBARA
05. 11. 2018 12.21
+24
Žal ga ne bodo dobili, ali pa bodo dobili nekaj iz česar ne bo možno narediti DNK analizo. Če so bili sposobni lagati 3 tedne, so sposobni še česa drugega..
Primzy D Mimzzy
05. 11. 2018 12.16
+36
"Vse, kar želimo ta hip je, da ga pokopamo na pokopališču v Medini, kjer so pokopani tudi drugi člani družine'' kaj pa temu uredniku ni jasno ali je pokopamo ali pokopljemo?? pa ne mi brisat komentarja da se vidi vaša izobrazba, vaš odnos do slovenščine. to je za svet obvestil in poročanja velika napaka
muci007
05. 11. 2018 14.17
+16
Zato se novinarji pogosto ne upajo podpisati s polnim imenom.