
Gre za prvo javno ponudbo sprva zelo priljubljenega iranskega predsednika o odstopu. "Nismo gospodarji ljudi, temveč služabniki tega naroda. Če ta narod reče: Nočemo te, bomo šli," povzema Hatamijeve besede vladni dnevnik Iran. Omenjeno napoved je iranski predsednik izrekel v govoru v mestu Karaj zahodno od Teherana, vendar pa sta kasneje tako državni radio kot televizija omenjeni del govora cenzurirala.
Iranski predsednik se je v zadnjih mesecih znašel pod hudim pritiskom javnosti, ker ni nastopil proti konservativcem in ker ni izpolnil predvolilnih obljub o večji svobodi in demokratičnih spremembah v državi. Liberalno usmerjeni Hatami si je v zadnjih tednih neuspešno prizadeval za kompromis s konservativci, potem ko je vplivni Svet varuhov, v katerem sedi šest pravnikov in šest verskih voditeljev, ki potrjuje vso zakonodajo, zavrnil dva Hatamijeva ključna predloga reform. Med drugim naj bi Hatami pridobil dodatne pristojnosti, s katerimi naj bi Svetu varuhov preprečil kršitve ustave in arbitrarno diskvalifikacijo kandidatov na parlamentarnih in predsedniških volitvah.
Hatami se je prav tako znašel pod udarom kritik s strani liberalcev, ki mu očitajo, da si po svoji izvolitvi leta 1997 ni prizadeval za reforme. Nezadovoljni z razmerami v državi pa so tudi študentje, ki so junija organizirali niz protivladnih protestov.