
Po najnovejših podatkih, ki jih navajajo afganistanska tiskovna agencija AIP in talibanski viri v Kabulu, je bilo v današnjih napadih ubitih najmanj 20 civilistov. Kot je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal direktor talibanske tiskovne agencije Bahtar, Abdul Hanan Hemat, je bilo v bližini frontne črte na severu Afganistana ubitih 10 civilistov, 15 pa ranjenih. Pri tem ni pojasnil, ali gre za napad na Kešendeh južno od Mazar-i-Šarifa, od koder so davi poročali o šestih ubitih civilistih.
Po navedbah istega vira so še trije civilisti izgubili življenje v ameriškem napadu na okrožje Daman nedaleč od Kandaharja. Ameriška vojska je izvedla tudi vrsto napadov na afganistansko prestolnico, tarča napadov pa sta bila tudi vojaško oporišče južno od mesta in letališče severno od prestolnice. Pri tem so umrle tri osebe, šest pa jih je bilo ranjenih. Še dve osebi pa sta bili ubiti v bombardiranju mesta Herat na zahodu Afganistana. V tem mestu so ameriška letala po poročanju AIP zadela neko vojaško oporišče, pa tudi poslopja v bližini tamkajšnjega letališča.
AIP še poroča, da so ameriška letala v noči na ponedeljek silovito napadla položaje talibanov na frontni črti v pokrajini Samangan severno od Kabula. Poročajo tudi o tisočih pakistanskih prostovoljcev, ki so pripravljeni za odhod v sosednji Afganistan.
Kot zatrjujejo priče je uničen nek hotel v afganistanski prestolnici, v katerem naj bi talibani imeli poveljstvo. Pri tem je bilo ubitih več talibanskih vojakov. Hotel Baghi Bala se je nahajal v vzhodnem delu Kabula, po pričevanjih pa naj bi prišlo do napada s helikopterji. "Zaenkrat še ne moremo potrditi števila žrtev, vemo, da je velik del hotela poškodovan in nekaj vojakov ranjenih," je dejal Abdul Hanan Hemat.
Katarska televizija Al Džazira pa je davi predvajala posnetke iz osrednjega dela Afganistana, na katerih so razbitine ameriškega helikopterja, za katerega talibani trdijo, da so ga sestrelili v petek, Američani pa trdijo, da se je zrušil zaradi slabega vremena.
Talibani odbili napad Severnega zavezništva
Talibanski minister za izobraževanje Amir Han Mutaki je sporočil, da naj bi talibanske sile odbile napad Severnega zavezništva v okrožjih Aq Kupruk, Kešendeh in Safaid Kotal v provinci Balh južno od Mazar-i-Šarifa, pri čemer naj bi umrlo 35 opozicijskih vojakov.

Sile opozicijskega Severnega zavezništva naj bi bile po besedah njihovega poveljnika generala Mohameda Kasima Fahima pripravljene na napade, vendar pa naj bi bilo to odvisno od njihove strategije in okoliščin. Fahim je to povedal med vojaškimi vajami Severnega zavezništva, ki so potekale severno od Kabula, udeležilo pa se jih je kakih 2000 mož, ob podpori 17 tankov in 20 oklepnih vozil za transport enot.
Žrtve tudi med ameriškimi vojaki?
Talibanski veleposlanik v Pakistanu Abdul Salam Zaif pa je danes ocenil, da je od začetka ameriškega posega v Afganistanu umrlo kakih 95 ameriških vojakov, ZDA pa obtožil prikrivanja lastnih žrtev. Zaif je ZDA obtožil tudi, da so v enem primeru bombardirali razbitino lastnega helikopterja, da bi prikrili ameriške žrtve. Guverner province Kandahar Mohamed Hasan Rahmani pa je iranski tiskovni agenciji IRNA dejal, da so talibani pripravljeni na dolgo vojno z ZDA, saj imajo dovolj orožja in streliva za 20 let spopadov.
Annan ni za protektorat v Afganistanu
Generalni sekretar ZN Kofi Annan je v pogovoru za ponedeljkovo izdajo francoskega dnevnika Le Figaro izključil možnost, da bi v Afganistanu vzpostavili protektorat ZN. Organizacija je pripravljena Afganistanu nuditi tehnično pomoč pri upravljanju države, vendar pa ne bo nadomestila afganistanskih oblasti, je še pojasnil Annan. Kot je še dejal, lahko o morebitnem sodelovanju talibanov v prihodnji vladi v Afganistanu odločajo le Afganistanci sami. Po Annanovih besedah so se v preteklosti vse tuje pobude o vladanju ali nadzoru v Afganistanu končale neuspešno.
Vodja pakistanske stranke Jamaat-i-Islami priprt

Pakistanske vojaške oblasti so zoper Kazi Husein Ahmeda, voditelja skrajne islamske stranke Jamaat-i-Islami, sprožili postopek zaradi upora. Že od sobote je Ahmed v hišnem priporu, saj so mu oblasti skušale prepovedati, da se udeleži nekih protestov na severozahodu Pakistana. Ahmed je pred tem že večkrat pozival k zrušitvi Mušarafovega režima, ker podpira napad na Afganistan.
"Zaprt je na podlagi obtožb zaradi upiranja in nastopov zoper vlado," je dejal nek lokalni predstavnik policije. Za upor je v Pakistanu zagrožena kazen dosmrtne ječe, v tem primeru pa ni velike verjetnosti, da bodo oblasti vložile obširno obtožnico.
"Protesti se bodo nadaljevali, v našem programu ne bo sprememb," je za Reuters povedal Ahmed. "To državo imamo za neustavno in nezakonito, naj počnejo kar hočejo. Take postopke sprožijo vedno, ko se udeležimo protestov. V tej državi ni zakonov," je še dejal. Hišni pripor pa je označil za nezakonit.
Oblasti so pred kratkim priprle še enega voditelja skrajnih islamskih strank v Pakistanu, Maulano Fazal-ur-Rehmana. Pakistanske islamistične skupine so za 9. november napovedale nacionalni protest, s katerim želijo vreči proameriško oblast v Islamabadu. Oblasti pa so napovedale, da ne bodo tolerirale protestov v podporo Afganistanu.