Nekdanja državna sekretarka ZDA Hillary Clinton je danes na otoku Roosevelt v mestu New York priredila prvo veliko zborovanje z volivci njene druge kampanje za predsednico ZDA. V govoru pred nekaj tisoč navdušenimi podporniki je napovedala boj za blaginjo vseh Američanov.
Clintonova je svojo predsedniško kampanjo uradno sprožila že aprila, doslej pa je imela številna srečanja z volivci v manjšem obsegu in to v državah, ki bodo imele prihodnje leto najprej strankarske volitve. V Iowo, New Hampshire, Nevado in Južno Karolino se Clintonova odpravlja tudi po newyorškem zborovanju.
Clintonova je v svojem govoru pohvalila politike nekdanjih predsednikov Franklina D. Roosevelta, po katerem je poimenovan otok, na katerem je imela govor, ter svojega moža Billa Clintona, ki se je skupaj s hčerko Chelseo zborovanja udeležil, vendar ni govoril.
"Bill, Bill, Bill," je skandirala množica, ko ga je nekdanja prva dama ZDA skupaj s hčerko povabila na oder, kar napoveduje, da bo nekdanji predsednik tudi zanjo velika pomoč, kot je bil leta 2012 za predsednika Baracka Obamo, ki se je takrat potegoval za drugi mandat.
Pohvalila je tudi Obamo in tri predsednike izpostavila kot borce za blaginjo vseh Američanov ter napovedala, da bo nadaljevala njihovo delo. Roosevelt je vpeljal zvezni pokojninski sistem, Clinton je predsedoval ZDA v času ene največjih blaginj v zgodovini države, Obama pa je Američanom prinesel zdravstveno reformo.
Clintonova se je zavzela za kontinuiteto. "Vsi trije so objeli zamisel, da je prava blaginja le tista, ki jo delijo in ustvarjajo vsi. Vrnili so nam državo in sedaj je čas, da zavarujemo pridobitve in gremo naprej," je dejala.
"Blaginja ne more biti le za direktorje in upravitelje hedge skladov. Demokracija ne more biti le za milijarderje in korporacije," je povedala Clintonova, ki je šele dan prej javno izrazila podporo povišanju minimalne zajamčene plače na 15 dolarjev na uro.
Zbranim je zagotovila, da ji lahko zaupajo, da se bo borila zanje, vendar je bilo v množici največ tistih, ki te pomoči ne potrebujejo. Množica v Rooseveltovem parku "štirih svobod" je bila bolj podobna vsakdanu na zgornji vzhodni strani Manhattna, kjer prebiva newyorška elita, kot pa mavrici, ki jo je na svojih zborovanjih navduševal Obama in tudi Bill Clinton.
Največ je bilo žensk
Največji del množice so predstavljale ženske, ki so navdušene nad novo priložnostjo, da na čelo države prvič v zgodovini stopi ženska. Zato je kandidatka govorila tudi o ženskah, kot je njena pokojna mati, pa o nekdanji prvi dami Eleanor Roosevelt in se predstavila tudi kot simbol enakopravnosti med spoloma.
Njen govor, ki ga je zavarovala tajna služba ZDA, je spremljalo več kot 500 novinarjev, prišli pa so tudi protestniki. Nekaj žensk, ki podpirajo republikanskega predsedniškega kandidata Teda Cruza iz Teksasa je skušalo priti skozi varnostno kontrolo s transparenti, naj Clintonova preneha jemati denar od teroristov.
Prišla je tudi skupina mladih republikancev, ki so delili sončna očala kot simboličen opomin, da je so postopki Clintonove bolj v senci kot na soncu, našel pa se je tudi šaljivec, ki se je predstavil za umazanega kapitalista in protestiral proti demokratskemu kandidatu Bernardu Sandersu.
Na zborovanju je bila opazna odsotnost newyorškega župana Billa de Blasia, ki je leta 2002 vodil uspešno kampanjo Clintonove za zvezno senatorko iz države New York. De Blasio pravi, da bo z izrazi podpore počakal, ker Clintonova še ni podala vizije kako se bo spopadla z naraščanjem neenakosti v ameriški družbi.
KOMENTARJI (100)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.