
Za novinarje, ki smo bili na frontnih črtah skoraj dva meseca, hiter zlom talibanov ni bil presenečenje. Američani so severnemu zavezništvu izdelali odličen taktičen načrt, s katerim so najprej zavzeli strateško mesto Mazar-i-Šarif.
S sistematičnim bombardiranjem talibanskih obrambnih črt po vsej državi so talibansko obrambo dobesedno zbrisali s površja zemlje.
Naša ekipa je v svet poslala prve posnetke začetka ofenzive na Kabul, ki je padel v pičlih 24-ih urah. Severno zavezništvo se je tako sprehodilo po državi, na resen odpor so naleteli le v Konduzu in Kandaharju. Zaradi poloma v Afganistanu v 80-ih letih se Rusija ni vpletala v spopad. Njihova vojska je sicer severnemu zavezništvu poslala 20 zastarelih tankov T-55, 80 oklepnih vozil in nekaj streliva.
Ne glede na kritike ameriškega posredovanja v Afganistanu pa je jasno, da ni države, ki bi zapravila milijarde dolarjev za uničenje tako dobro organizirane teroristične mreže, ki je grozila Evropi in Ameriki. Razen Američanov in Britancev si nihče ni upal začeti tako zapletene vojaške akcije. Ruski analitiki so Američanom napovedovali katastrofalen poraz, ki naj bi bil celo 10-krat hujši kot v Vietnamu.

Številni strokovnjaki so prav tako trdili, da ne bodo odkrili nobenih dokazov o bin Ladnovi vojski. Toda zgodilo se je nasprotno. Američani so Al – Kaidi zadali hud udarec. Uničili so vseh 11 oporišč za urjenje teroristov in osem poligonov za preizkušanje orožja. Uničili so prav tako štiri laboratorije, kjer so znanstveniki iz Egipta in Iraka poizkušali razviti kemično ali biološko orožje. Po najdenih dokumentih v Džalalabadu in priznanju dveh vrhunskih pakistanskih znanstvenikov, ki so ju aretirali, je bin Laden razvijal tudi neke vrste jedrsko orožje.
V vojni so bili ubiti številni vojaški poveljniki kar 15.000 mož velike vojske bin Ladnovih teroristov. Voska je tako razbita, veliko njenih borcev je bilo ubitih.
Američani so se v spopadu dokopali tudi do velikega števila podatkov, saj so bin Ladnovi borci uporabljali nekodiran sistem zvez in tako izdali veliko podrobnosti. Z intervencijo pa so pokazali tudi vsem ostalim državam, kaj se jim utegne zgoditi, če bodo sodelovale s teroristi. Jemen in Somalija sta zato že aretirali nekaj ljudi. Mednarodni teroristi pa so se z izgubo taborišč za urjenje in prijateljskih držav znašli pred najhujšo krizo doslej.