Nekdanja prva dama Francije, 49-letna Valerie Trierweiler, je izdala knjigo, ki jo je naslovila Hvala za ta trenutek, v kateri razkriva podrobnosti iz obdobja, ki ga je preživela v Elizejski palači s francoskim predsednikom Françoisom Hollandom. Za javnost je predvsem zanimiv tisti del knjige, kjer opisuje svojo verzijo dogodkov ob razkritju Hollandove afere z igralko Julie Gayet.
Kot je znano, je ljubezenski trikotnik Trierweile - Hollande - Gayet januarja letos precej razburil francosko javnost. Afero je razkril tabloid Closer, ki je z objavo povzročil pravi medijski vihar, prodali pa so vseh 600.000 izvodov revije. Trierweilerjevo so takoj po tem, ko je slišala za afero, morali odpeljati v bolnišnico.
V knjigi Trierweilerjeva opisuje, kako jo je novica o aferi potisnila na rob. Prizna, da se je "zlomila" in celo poskusila storiti samomor. "Dovolj imam. Tega ne morem več poslušati," je zapisala nekdanja prva dama. To je bil njen prvi odziv na novico o aferi, o kateri so poročale vse televizijske postaje. "Pograbila sem škatlico s tabletami in odhitela v kopalnico. François mi je sledil. Škatlico mi je pokusil iztrgati iz rok, a sem zbežala v sobo. Tablete so se raztresle po tleh. Tiste, ki so ostale v moji roki, sem pogoltnila," piše Trierweilerjeva.
'V resnici ne mara revnih'
49-letnica, ki trdi, da je vse, kar je v knjigi, res, v njej med drugim pod vprašaj postavlja Hollandove socialistične vrednote. Ta je znan po tem, da sam sebe rad označuje za "Gospoda Normalnega" in po izjavi, da ne mara bogatih. "Prikazuje se kot človek, ki ne mara bogatih. V resnici pa predsednik ne mara revnih," navaja in trdi, da naj bi revne zasebno označeval za "brezzobe".
Sicer pa odstavljena prva dama v knjigi izpostavlja tudi, da je bila v začetku njene zveze s Hollandom med njima "elektrika". A Hollande naj bi se nato spremenil in postal, ko se je bližal oblasti, "razčlovečen."
Zaradi spletk okoli Hollanda je Trierweilerjeva po lastnih navedbah sredi predsedniške kampanje postajala vedno bolj razočarana. Med drugim naj bi ji tesen Hollandov sodelavec in sedanji tiskovni predstavnik vlade Stephane Le Foll dejal, da se mora, če želi preživeti večer s "Francoisom", obrniti nanj.
Ko pa je bil Hollande izvoljen, naj bi se začel od nje vedno bolj umikati. Tako se novinarka spominja dogodka pred neko državniško večerjo, ko jo je vprašal, ali ji vzame veliko časa, da je lepa, na kar mu je odgovorila pritrdilno. "In ob tem nihče od tebe ne zahteva prav nič drugega," pa naj bi ji na to odvrnil predsednik.
V knjigi Trierweilerjeva navaja še eno podobno bolečo epizodo, ko je nek volivec, ki ga je snemala kamera, Hollandu dejal, naj se ne poroči z njo, na kar je predsednik zgolj izbruhnil v smeh.
Knjiga sprožila val kritik
Ker knjiga razkriva podrobnosti iz intimnega življenja francoskega predsednika, je že sprožila val kritik. Še pred uradno izdajo knjige je revija Paris Match objavila nekaj odlomkov, v katerih je zaznati oster ton, ki ga je Trierweilerjeva uporabila, ko je pisala o Hollandu. Mnogi komentatorji so zato knjigo označili kot "izraz maščevanja ponižane ženske, ki si želi uničiti Hollandov ugled". Predstavnik Elizejske palače je že dejal, da knjige ne bodo komentirali.
Glavni urednik revije Paris Match, za katero je Trierweilerjeva nekoč pisala, pravi, da je bil osupel, ko je izvedel za izdajo knjige. "V Franciji je politično življenje sveto," je dejal. Urednik revije Nouvel Observateur pa pravi, da knjiga "spodkopava predsedniško funkcijo" in "posledice so lahko grozne".
Oglasil se je tudi francoski premier Manuel Valls, ki je spomine Trierweilerjeve označil za nezaslišane, neopazno pa niso šli niti mimo vodje skrajno desne Nacionalne fronte Marine Le Pen, ki je sicer glasna kritičarka Hollanda. Le Penova je knjigo označila za "globoko nespodoben obračun" in sramoto za Francijo.
Trierweilerjeva sicer med Francozi ni nikoli uživala podpore. Prijel pa se je je tudi vzdevek Rottweiler. Pogosto so jo kritizirali zaradi njene navidezne vzvišenosti. Kot je znano, je zaradi Trierweilerjeve Hollande zapustil svojo prvo ženo Segolene Royal.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.