Ameriški vojak Johnny Horne, ki ga je obtožnica vojaškega sodišča v Bagdadu bremenila umora in načrtovanja umora, je krivdo v obeh točkah priznal. 30-letni Horne, ki prihaja iz ameriške zvezne države Severna Karolina, je namreč v avgusta letos ubil hudo ranjenega iraškega mladeniča.
Vojaško sodišče v Bagdadu je vojaka v petek po štiriurni razpravi spoznalo za krivega in mu prisodilo tri late zaporne kazni, mu odvzeli vojaški čin, izgubil bo vse finančne ugodnosti, iz vojske pa ga bodo nečastno odpustili.
Vojaki: "Ubil ga je iz usmiljenja"
18. avgusta je Hornova enota pozno ponoči v revni bagdadski četrti Sadr City srečala sumljivo vozilo. Ameriški vojaki so incident opisali kot "uboj iz usmiljenja", dejansko pa naj bi ameriški vojaki začeli streljati na tovornjak, ki je prevažal smeti, saj naj bi verjeli, da gre za vozilo iraških upornikov.
Avgusta je v Sadr Cityju pogosto prihajalo do spopadov med ameriškimi vojaki in iraškimi uporniki, pripadniki milice šiitskega vodje Muktade al Sadra.
Po pisanju ameriškega časnika Los Angeles Times so očividci incidenta potrdili, da je bil ubit 16-letni Kasam Hasan, ki je s sorodniki delal kot smetar v nočni izmeni. Ameriški viri, ki jih citira L.A. Times, pa so potrdili, da je bilo ubitih še šest Iračanov.
Spopadi v Iraku ne pojenjajo
V spopadih upornikov in vladnih varnostnih sil v Bagdadu sta umrla dva visoka policijska predstavnika, več pa je ranjenih. V Bakubi, približno 60 kilometrov severno od Bagdada, pa so našli mrtvega vojaka iraške nacionalne garde, ki so ga nedavno ugrabili oboroženi uporniki. Ameriško vojno letalo je po včerajšnjem napadu upornikov na ameriško patruljo na severnoiraški Mosul odvrglo pol tone težko bombo, zaradi česar je v mestu odjeknila močna eksplozija. Podatki o morebitnih žrtvah med uporniki še niso znani, v eksploziji pa je bilo ranjenih osem ameriških vojakov.
V Faludži še vedno nemirno
Konvoj iraškega Rdečega križa, ki naj bi prizadetim prebivalcem Faludže nudil nujne potrebščine, je zaradi hudih spopadov med ameriškimi silami in uporniki že zapustil nemirno mesto. Pred odhodom so delavci Rdečega križa raztovorili nekaj vode.
257 "komunistov" na volitve
Iraška komunistična stranka je objavila volilni seznam 257 kandidatov različne veroizpovedi in etnične pripadnosti, ki ga je poimenovala Združenje ljudstva. Na njem je tudi kulturni minister iraške začasne vlade Mufid al Džazairi. Iraška komunistična stranka, ki je na političnem prizorišču dejavna od leta 1930, je sicer najstarejša iraška sodobna politična formacija.
Sunitska islamska stranka kljub grožnjam na volitve
Sunitska islamska stranka je pred bližajočimi se volitvami v Iraku, ki naj bi jih začasna oblast v sodelovanju z Zahodom izvedla 30. januarja prihodnje leto, predstavila svoj volilni seznam, na katerem je največje možno število kandidatov, in sicer 275, kolikor je tudi sedežev v parlamentu. Iraška sunitska stranka se je torej odločila, da se bo volitev udeležila, čeprav so jo sunitski verski dostojanstveniki pozvali k bojkotu in čeprav so njenim članom pripadniki uporniških skupin grozili s smrtjo.