Ameriški podpredsednik Dick Cheney je s soprogo Lynne prispel na tridnevni obisk na Hrvaško. V Dubrovniku se je z njim prvi pogovarjal predsednik države, Stjepan Mesić, kasneje pa se je Cheney srečal še s premierjem Ivo Sanaderjem. V nedeljo bo ameriški podpredsednik sodeloval na konferenci držav članic Jadranske listine, ki pričakujejo povabilo za vstop v zvezo NATO - Hrvaške, Albanije in Makedonije.
Pogovor o vstopu Hrvaške v NATO in EU
Ameriški podpredsednik se je z Mesićem pogovarjal o nadaljnji širitvi zveze NATO in boju proti terorizmu. "Govorila sva o odnosih med Hrvaško in ZDA, o stanju v regiji ter o reformah, ki jih je Hrvaška izvedla ali jih izvaja na poti v Evropsko unijo in zvezo NATO," je po srečanju dejal Mesić.
Hrvaški predsednik je po lastnih navedbah seznanil Cheneyja z željo svoje države, da države Jugovzhodne Evrope čim prej dobijo priložnost za vstop v EU. Ob tem je poudaril, da bo Hrvaška kot vodilna v regiji prispevala k temu in prva izpolnila kriterije in standarde za vključitev v EU in NATO.
Mesić je ameriškemu gostu tudi predstavil prizadevanja Hrvaške v okviru boja proti mednarodnemu terorizmu, pri čemer je izpostavil predvsem sodelovanje hrvaške vojske v mirovni misiji v Afganistanu (ISAF). Cheney je pozdravil napovedano povečanje hrvaškega kontingenta v tej misiji s 50 na 150 vojakov.
V Dubrovniku zelo napeto
Organizatorji obiska do zadnjega niso želeli izdati, kdaj točno naj bi Cheney prispel v Dubrovnik. Tudi to je bil namreč del varnostnih ukrepov, ki jih v celoti nadzoruje ameriško veleposlaništvo v Zagrebu. Poostrena varnost v mestu velja že mesec dni. V pristanišču je zasidrana ameriška letalonosilka Enterprise, ki bo varovala visokega gosta. Za morebitnimi napadalci z ladje oprezajo ostrostrelci, na krajih, kjer se bo ameriški podpredsednik zadrževal, pa je razporejenih več tajnih agentov.
Z ulic, kjer bo potoval konvoj s Cheneyjem, so odstranili vse smetnjake in poštne nabiralnike, pokrove kanalizacij so privarili na tla, prebivalcem pa so naročili, da morajo imeti okna, ki gledajo na ulico, zaprta.
Prepovedana vožnja in plovba
Med pristaniščem in hotelom, kjer bodo potekala srečanja, že od včeraj zvečer ne sme biti nobenega avtomobila, na ulicah pa je vse polno policistov. Za promet so zaprli tudi 25 kilometrov dolgo cesto med letališčem Ćilipi, kjer je pristalo letalo Air Force Two z ameriškim podpredsednikom na krovu, in Dubrovnikom. Na vsakih sto metrov stojijo pripadniki policije in tajnih služb, ki so poskrbeli, da na cesti ni nobenega vozila. Promet je prepovedan tudi v delu dubrovniškega pristanišča.
Ameriški predsednik in njegova soproga si nameravata ogledati vse dubrovniške znamenitosti, kar bo domačinom in turistom povzročilo še dodatne težave.
Vedno boljši odnosi z ZDA
Prihod ameriškega podpredsednika so na Hrvaškem označili za enega najpomembnejših političnih dogodkov v njeni zgodovini. Analitiki so prepričani, da je obisk dokaz otoplitve odnosov med državama.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.