Tujina

Hrvaška čimprej v EU

Zagreb/Beograd, 05. 10. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
T.S./M.K.
Komentarji
0

Visoki predstavnik EU Javier Solana se je v Zagrebu sestal s hrvaškim političnim vrhom, na katerem so med drugim razpravljali tudi o odnosih s Slovenijo.

Visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana se je pred obiskom Beograda ustavil v Zagrebu, kjer se je sestal s hrvaškim premierom Ivom Sanaderjem in zunanjim ministrom Miomirjem Žužuljem. Pogovori so potekali o sodelovanju Hrvaške s Haaškim sodiščem in o odnosih s Slovenijo.

Ivo Sanader: <em>'Hrvaška ne sme biti nikogaršnji talec, niti talec generala Gotovine, ki mora svoj status rešiti pred Haaškim sodiščem.'</em>
Ivo Sanader: <em>'Hrvaška ne sme biti nikogaršnji talec, niti talec generala Gotovine, ki mora svoj status rešiti pred Haaškim sodiščem.'</em> FOTO: Reuters

V preteklih dneh so se v hrvaških medijih pojavila ugibanja, da bi morebitno negativno mnenje glavne haaške tožilke Carle del Ponte glede hrvaškega sodelovanja lahko upočasnilo približevanje Hrvaške Evropski uniji. Sanader je povedal, da sodelovanje s sodiščem predstavlja hrvaško obvezo. Po njegovem mnenju morajo vsi vojni zločinci pred sodišče, in da ne sme biti nobene kolektivne krivde.

Carla del Ponte: njeno mnenje je odločilnega pomena za Hrvaško
Carla del Ponte: njeno mnenje je odločilnega pomena za Hrvaško FOTO: Reuters

Po besedah Solane, Evropska unija izjemno ceni vse, kar je Hrvaška doslej storila v procesu približevanja Uniji in želi, da čimprej postane njena polnopravna članica. Datum pristopa po njegovih besedah še ni določen.

Odprta vprašanja s Slovenijo je potrebno reševati v evropskem duhu dialoga, sodelovanja in dobre volje. Pri tem je Solana ponudil svojo osebno pomoč in pomoč Evropske unije. Sanader je glede tega povedal, da se lahko problem glede kopenske in morske meje z novo slovensko vlado poskuša še enkrat rešiti bilateralno; drugače pa je še vedno možna mednarodna arbitraža.

Sanader meni, da je nedavni porast nasprotnikov vstopa Hrvaške v Evropsko unijo posledica napovedi o začetku pogajanj z Evropsko komisijo. Dodal je, da se z informiranjem javnosti lahko pokaže, da je bolje, če Hrvaška vstopi v Unijo, kot da ostane zunaj.

Srbija in Črna gora ločeno v EU?

Solana je prepričan, da je skupni vstop SČG v Unijo najhitrejša pot do Bruslja (foto: Reuters)
Solana je prepričan, da je skupni vstop SČG v Unijo najhitrejša pot do Bruslja (foto: Reuters) FOTO: Reuters
Solana, ki se danes mudi tudi v Zagrebu, je prepričan, da se bosta Srbija in Črna gora najhitreje pridružili EU, če bosta v Unijo vstopali skupaj.

Evropski komisar za zunanje odnose Chris Patten in Javier Solana se bosta v Beogradu sestala z visokimi predstavniki Srbije in Črne gore ter jih ob tej priložnosti pozvala k popolnem sodelovanju s haaškim sodiščem. Kot so zapisali v poročilu evropske komisije, bosta Solana in Patten oblasti v Beogradu pozvala naj kosovske Srbe pozovejo k sodelovanju na parlamentarnih volitvah na Kosovu.

Glavna tema pogovorov pa bo možnost, da bi v EU Srbija in Črna gora vstopili ločeno, saj ima Podgorica krajši seznam "črnih pik", kot je znano na seznamu haaških obtožencev ni državljanov Črne gore. Patten je pred obiskom Beogradu dejal, da se SČG nahaja pred pomembno odločitvijo glede modela 'dveh tirov', torej morebitnega ločenega vstopanja v Unijo, za kar bo potreben konstruktiven pristop z vseh strani.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10