Hrvaški trgovci praznujejo. Prepovedi poslovanja ob nedeljah, zaradi katere že imajo upad prometa, namreč ni več. Ustavno sodišče je zakon zavrnilo, saj meni, da je mogoče delavce zaščititi tudi brez posega v podjetniško svobodo.
Prav zaradi tega je osem trgovskih združenj skupaj s svetniki občine Stupnik zahtevalo ustavno presojo. Motilo jih je tudi, da je zakon diskriminatoren, saj je predvideval vrsto izjem. Vse leto so namreč lahko obratovale prodajalne na bencinskih in železniških postajah, obmejnih prehodih, na letališčih in v pristaniščih, pa tudi kioski, pekarne in prodajalne v okviru bolnišnic in hotelov, medtem ko so od začetka junija do konca septembra zadnji dan v tednu delale tudi trgovine v turističnih krajih.
Nasprotniki zakona so se obregnili tudi ob dejstvo, da ga poleg sindikatov najbolj odločno podpira Rimskokatoliška cerkev. Namenjen je spodbujanju določenega svetovnega nazora, ne zaščiti pravic zaposlenih, so ostri.
Zakon, ki je začel veljati z novim letom, je veljal za še enega v vrsti udarcev hrvaškemu turizmu. Najbolj naj bi škodoval malim trgovcem, ki povprečno ustvarijo od 15 do 20 odstotkov tedenskega prometa ravno ob nedeljah. Zanje bi lahko bil usoden, to pa bi pomenilo izgubo do 7000 delovnih mest, so opozarjali.
Zaposleni so se sicer pred uveljavitvijo zakona pritoževali, da jih delodajalci silijo k delu ob nedeljah in praznikih, ne plačujejo pa jim dodatkov za to. A trgovci so prepričani, da bi morala vlada poostriti nadzor, prepoved dela ob nedeljah pa po njihovem mnenju ni bila prava rešitev.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.