Na Hrvaškem so s 1. avgustom za osem najhujših prometnih prekrškov podvojili denarne kazni, ki bodo znašale tudi več kot 20.000 kun (2700 evrov). Hrvaško ministrstvo za notranje zadeve je sporočilo, da želi s poostrenimi kaznimi za prometne prekrške na cestah povečati varnost in izboljšati prometno kulturo.
Hrvaška policija je sporočila, da je v prvih avgustovskih dneh že izdala nekaj glob v skladu z novim zakonom. V soboto, 3. avgusta, so v Koprivnici ustavili 50-letnega voznika, ki je vozil brez veljavnega vozniškega dovoljenja in pod vplivom alkohola (2,69 promila). Kazen je znašala 3259 evrov, za 24 mesecev pa so mu odvzeli tudi vozniško dovoljenje.
Istega dne in v istem kraju je 20-letnik, ki je vozil brez vozniškega dovoljenja, z neregistriranim avtomobilov in pod vplivom alkohola, povzročil prometno nesrečo z materialno škodo. Kaznovan je bil s 15 dnevi zapora, devetimi meseci pogojne kazni ter s 13.300 kunami (1806 evrov). Le leto dni starejši voznik je za vožnjo pod vplivom alkohola (2,08 promila) prejel 15-dnevno zaporno kazen in šestmesečni odvzem vozniškega dovoljenja.
V Požegi so kaznovali dva voznika. 67-letni voznik je omejitev hitrosti v Dubrovačkoj ulici prekoračil 31 kilometrov na uro. Voznik nato kljub opozorilom ni želel zaustaviti vozila in je nadaljeval vožnjo. Ko so ga naposled zaustavili, so ugotovili, da je vozil pod vplivom 3,23 promila alkohola. Izdana mu je bila kazen v višini 16.000 kun (2173 evrov) ter trimesečni odvzem vozniškega dovoljenja. Drugo, sicer malce nižjo kazen, pa si je s prehitro vožnjo prislužil 29-letnik. Ta je s 151 kilometri na uro za kar 61 kilometrov na uro prekoračil omejitev, hkrati pa so mu izmerili 1,41 promila alkohola v krvi. Kaznovan je bil s položnico v višini 10.000 kun (1358,27 evrov) in trimesečnim odvzemom vozniškega dovoljenja.
Šibenska policija je kaznovala šest voznikov s kaznijo 10.000 kun (1358,27 evra). Vozniki so vozili bodisi pod vplivom alkohola ali drog, bodisi prehitro in brez veljavnega vozniškega dovoljenja.
Prometnik strokovnjak: Kazni bi bilo treba še zaostriti
Prometni strokovnjak Marko Ševrović je za portal index.hr povedal, da bi morali voznike še dodatno priviti. "Bolj učinkovito bi bilo, če bi se objavili ime, priimek in sliko voznika, ki je storil prekršek," meni Ševrović. Prepričan je, da bo strožji zakon prispeval k varnejšemu prometu na cestah, saj da bodo vozniki v strahu pred visoko kaznijo bolj razmišljali kako in v kakšnem stanju vozijo.
A Ševrović opozarja, da so kršitelji pogosto tudi osebe, ki niso v najboljšem materialnem in finančnem stanju. "Kako bo od njih država pobrala tako visoke plače, če je znesek tak, kot je njihova polletna plača? Zakon ni slab, vprašljivo pa je plačevanje. Policija lahko napiše kazen, vendar je vprašanje, kako bo na koncu odločilo sodišče. Čez tri mesece bomo videli, koliko kazni je bilo zares plačanih. Sploh pa je trimesečni rok prevelik. Kazen bi morali plačati v največ dveh tednih, da bi imela kazen pravi učinek," je prepričan prometni strokovnjak. Ševrović se tudi zavzema za hospitalizacijo tistih, ki vozijo pod vplivom alkohola, in meni, da bi jim morali predpisati obvezno zdravljenje od alkoholizma.
"Po dosedanjih podatkih se vidi, da policija dobro opravlja svoje delo ter da je očiten problem v sodiščih. Nekateri imajo več deset, celo sto prekrškov, vendar nikoli niso bili zares kaznovani. Mislim, da je napaka storjena, ker se je spreminjal samo Zakon o varnosti na cestah. Morda bi morali razmisliti v smeri, da se najtežjim kršiteljem ne odvzame samo vozniškega dovoljenja, ampak tudi sposobnost za delo," je še povedal Ševrović.
KOMENTARJI (180)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.