
Danes je na Hrvaškem že zaživelo izvajanje evropskega pripornega naloga. Policija je tako že prijela Josipa Perkovića, nekdanjega visokega uradnika jugoslovanske in hrvaške obveščevalne službe. Njegovo izročitev namreč zahteva Nemčija, saj ga nemško pravosodje v obtožnici bremeni, da je kot agent jugoslovanske Udbe sodeloval pri umoru hrvaškega izseljenca Stjepana Đurekovića na Bavarskem leta 1983.
Kot je za povedal Perkovićev odvetnik Anto Nobilo, se je Perković formalno izrekel proti izročitvi. Med drugim je izpostavil, da postopka v Nemčiji ne ocenjuje kot pošteno sojenje, pa tudi, da je primer absolutno zastaral.
Ker se je Perković izrekel proti izročitvi, bo o njej moralo odločati sodišče. Po navedbah Nobila bo že v četrtek spis dostavljen sodišču. Na podlagi tega bo oblikovan izvenobravnavni svet, ki bi moral nato v roku osmih dni na seji sprejeti nepravnomočno odločitev o tem, ali naj Hrvaška izroči Perkovića ali ne.
Preiskovalni sodnik je odločil, da mora Perković na odločitev o izročitvi Nemčiji čakati v priporu.
Poleg Perkovića je po besedah Nobila policija prijela tudi Zdravka Mustaća, za katerega je pripor zahtevala prav tako Nemčija.
Zaradi evropskega pripornega zakona je bila Hrvaška v sporu z Evropsko unijo. Hrvaški sabor je jeseni umaknil časovno omejitev v zakonu o pravosodnem sodelovanju v kazenskih zadevah s članicami Evropske unije. S tem so omogočali, da bodo z današnjim dnem lahko izročali svoje državljane tudi za zločine, ki so bili storjeni pred avgustom 2002.
Omenjeno časovno oviro so na Hrvaškem sprejeli le nekaj dni pred vstopom države v EU, kar je pripeljalo do spora z Brusljem, ki je zagrozil tudi s sankcijami. Sporni zakon je bil znan kot lex Perković, ker je hrvaška opozicija trdila, da so s časovno oviro poskusili zaščititi Perkovića pred izročitvijo Nemčiji.
Po političnem prepiru se obeta pravosodni zaplet, saj v spornem zakonu ostaja določilo, po katerem mora sodišče zavrniti zahtevo za izročitev za kazniva dejanja, ki so zastarala v skladu s hrvaškimi zakoni, kot je to v Perkovićevem primeru.
Medtem so na hrvaškem vrhovnem sodišču, ki bo tudi odločalo o izročitvi Perkovića, pojasnili, da zastaranje ne velja za primere umorov. Končno besedo bo verjetno imelo hrvaško ustavno sodišče.

Trdi, da je umor naročil Dolanc
Izročitvi bo lahko nova ovira, če bo nekdanji obveščevalec resno zbolel. Perković je pretekli teden dvakrat obiskal zdravnike zaradi težav z ledvicami in srcem.
Perković je v ekskluzivnem pogovoru za Večernji list v ponedeljek in torek zanikal svojo vpletenost v Đurekovićev umor in zatrdil, da dobro ve, kdo je odgovoren. Med drugim, naj bi sprožil zasebno preiskavo in ugotovil, da je umor naročil nekdanji jugoslovanski notranji minister Stane Dolanc, je poročal Jutarnji list.
Perković je tudi izrazil pripravljenost, da svojo nedolžnost dokaže na sodišču. Obenem je povedal, da bi se rajši branil na hrvaškem kot na nemškem sodišču.
Potrkali na vrata 29 oseb
Poleg Perkovića naj bi Hrvaška policija že danes lahko potrkala na vrata 29 oseb, za katere bo tudi začel veljati evropski priporni nalog. Njihove izročite zahtevajo Slovenija, Avstrija, Češka, Bolgarija, Italija in Madžarska. Med njimi so tudi morilci, preprodajalci mamil, tatovi, posiljevalci in pedofili. Nobilo je sicer potrdil, da je bilo že ponoči prijetih še 20 ljudi.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.