Tujina

Hrvaška popustila, EU tudi

Zagreb/Bruselj/Ljubljana, 13. 03. 2008 07.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
M.M./R.E./M.K./STA
Komentarji
73

Hrvaški sabor je sprejel zamrznitev izvajanja ERC za članice EU. Slovenski premier Janša je odločitev pozdravil.

Slovensko zunanje ministrstvo je pozdravilo odločitev hrvaškega sabora o zamrznitvi izvajanja ERC v Jadranu za države članice EU.

Hrvaška je le klonila pod pritiskom Evropske unije. Hrvaški parlament je v noči na četrtek izglasoval, da se izvajanje ekološko-ribolovne cone (ERC) na Jadranu s 15. marcem za članice Evropske unije začasno ustavi, 'dokler države ne pridejo do skupnega dogovora v evropskem duhu'.

Sanader poudarja, da se s sprejetjem zamrznitve izvajanja ERC Hrvaška ni dokončno odpovedala njenemu izvajanju.
Sanader poudarja, da se s sprejetjem zamrznitve izvajanja ERC Hrvaška ni dokončno odpovedala njenemu izvajanju. FOTO: Reuters

Gre za vnovično preložitev polne uveljavitve ERC, ki je bil prvič sprejet 3. oktobra 2003. Strogi ekološki in ribolovni režim v svoji coni Hrvaška tako ne bo izvajala za Italijo in Slovenijo, ki sta že od začetka nasprotovali uveljavitvi hrvaške ERC.

Za zamrznitev izvajanja ERC je glasovalo 77 poslancev hrvaškega sabora, 65 se jih je vzdržalo, pet pa jih je bilo proti. Zamrznitvi cone so nasprotovali v koalicijski kmečki stranki (HSS) in nekateri poslanci iz vrst HSP in SDP.

Saborska večina je tudi sprejela amandma opozicijske Hrvaške narodne stranke – liberalnih demokratov (HNS), s katerim naj bi izenačili pravice hrvaških ribičev s pravicam ribičev iz EU. Hrvaška in članice EU bodo sodelovale v zaščiti Jadrana, je še zapisano v Odločbi o spremembi odločbe o razširitvi jurisdikcije Republike Hrvaške na Jadranskem morju.

Hrvaški premier Ivo Sanader je v razpravi pred glasovanjem dejal, da Hrvaška ne sme izgubljati časa in ne sme biti kamen spotike Jugovzhodne Evrope. S sprejetjem zamrznitve ERC ne pomeni, da se je Hrvaška odpovedala izvajanju ekološko-ribolovne cone, je še dejal Sanader in pojasnil, da se uradni Zagreb ERC-u ne odpoveduje in se zaveda občutljivosti trenutne zamrznitve.

Hrvaška v EU 2010?

Barroso in Sanader v Bruslju
Barroso in Sanader v Bruslju FOTO: Reuters

Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je danes v Bruslju napovedal, da bo Evropska komisija letos jeseni predlagala ciljni datum za konec pristopnih pogajanj Hrvaške za vstop v EU. To naj bi bilo najpozneje jeseni 2009, še pred koncem mandata te Evropske komisije, ki se izteče 31. oktobra 2009. Slovenija in Italija sta s tem korakom zadovoljni.

To je končno priznanje vsega, kar je Hrvaška naredila v zadnjih nekaj letih, da bi šla po evropski poti. Prepričan sem, da bo Hrvaška do konca 2009 izpolnila še vse ostale kriterije za vstop v EU in tako upravičila zaupanje, ki ga imamo vanjo. Nemški evropski poslanec Bernd Posselt

Evropska komisija bo jeseni ob predstavitvi rednih letnih poročil o napredku držav Zahodnega Balkana na poti v EU predstavila ciljni časovni načrt za sklenitev tehničnih pogajanj Hrvaške z EU v letu 2009 pod pogojem, da Hrvaška izpolni vse določene pogoje, je pojasnil Barroso po srečanju s predsednikom hrvaške vlade Sanaderjem.

"Prvi pogoj je, da izpolni vsa merila za odprtje poglavij do junija 2008," je poudaril Barroso. Upoštevati mora vse pravne obveznosti v okviru sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju ter splošne pogoje v procesu pridruževanja in stabilizacije, nujno pa mora izboljšati tudi upravljanje finančnih sredstev EU v projektih Phare in Ipa, je pojasnil.

"Zadnje in ne najmanj pomembno - zamrzniti mora vse vidike uveljavljanja zaščitne ekološko-ribolovne cone (ERC) za države članice," je dodal predsednik komisije. "Ta stvar je sedaj urejena," je poudaril. Barroso je ob tem zagotovil, da bo Evropska komisija v zameno za zamrznitev cone podpirala trajnostni razvoj morja okoli otoka Jabuka in krepitev konkurenčnosti hrvaških ribičev. Komisar za ribištvo Joe Borg "je pripravljen delati na predlogu za vzpostavitev ribiškega zaščitnega območja v Jadranu, kot je predvideno s sredozemsko zakonodajo", je zatrdil Barroso.

Barroso je prepričan, da bodo ciljni datum konca pristopnih pogajanj, če bo Hrvaška izpolnila vse določene pogoje in opravila svojo domačo nalogo, podprle vse države članice EU. "Pričakujem, da bodo vse države članice podprle pospeševanje pristopnih pogajanj Hrvaške z EU," je menil tudi hrvaški premier.


D'Alema: Zamrznitev ERC zelo pozitiven razvoj krize

Hrvaško odločitev o zamrznitvi ERC so pozdravili tudi predstavniki italijanskih ribičev.

Odločitev hrvaškega sabora za zamrznitev uveljavljanja ERC v Jadranu "se zdi zelo pozitiven razvoj krize", je danes v Bruslju menil italijanski zunanji minister Massimo D'Alema. "Ta odločitev hrvaške vlade je pomembna in omogoča napredovanje v evropskem procesu Hrvaške," je poudaril.

"Mislim, da je bilo trdno stališče Evropske komisije in EU zelo pomembno," je menil D'Alema. EU je v zadnjih mesecih na pobudo Slovenije in Italije, ki sta uveljavitvi cone najbolj nasprotovali, stopnjevala pozive in opozorila Hrvaški, naj razveljavi uveljavitev cone, sicer bo to bistveno upočasnilo njena pristopna pogajanja.

Italijanski minister je na vprašanje, kdaj bi lahko Hrvaška vstopila v EU, dejal: "Ne vem." "To je odvisno od izpolnjevanja pogojev," je poudaril in še enkrat ponovil, da je odločitev Hrvaške o zamrznitvi uveljavljanja cone za države članice unije "zelo pomemben korak naprej".

Sanader iskal podporo


Sanader je podporo za ta scenarij iskal danes pri kolegih na vrhu Evropske ljudske stranke (EPP), ki se ga je udeležil tudi slovenski premier Janez Janša. Scenarij komisije so podprli nemška kanclerka Angela Merkel, nizozemski premier Jan-Peter Balkenende, avstrijski predstavniki, luksemburški premier Jean-Claude Juncker, je po srečanju EPP povedal Sanader.

Sanader je prepričan, da je odločitev o zamrznitvi cone "prava in v skladu s hrvaškimi nacionalnimi interesi", pri čemer je največji interes vstop v EU. "Želimo, da je Hrvaška zgodba o uspehu in zgled regiji," je poudaril. To ni pomembno zaradi EU, ampak zaradi nas, je poudaril.

'Zamrznitev je edina verodostojna odločitev'


Janša se je na zamrznitev izvajanja ERC odzval z besedami, da je Hrvaška naredila pomemben korak k odstranitvi ovir, ki so na poti k hitrejšemu končevanju pogajanj z EU. "EU ima zagotovo politično voljo, da se pogaja hitreje," je poudaril.

Janez Janša
Janez Janša FOTO: Reuters

"To je bila politična in psihološka ovira na poti Hrvaške v EU, zato se ta korak lahko jemlje kot nek preboj v razumevanju, kaj EU je in kaj pomenijo pogajanja in kakšno oviro lahko predstavljajo enostranski ukrepi," je razložil Janša, ki bo danes v Bruslju vodil spomladanski vrh EU.

Ta korak ocenjujem pozitivno, mislim, da se lahko Hrvaška zdaj osredotoči na pospešitev pogajanj. EU ima zagotovo tako politično voljo kot ustrezne kapacitete, da se pogaja hitreje, torej je odgovor na to, ali bo Hrvaška lahko sklenila pogajanja do sredi naslednjega leta, v rokah njenih pogajalcev in njene vlade. Janez Janša

O tem, kaj zamrznitev cone pomeni za reševanje vprašanj meje med Slovenijo in Hrvaško, je Janša povedal, da komisije, ki so bile ustanovljene za to, da se iščejo naslednje rešitve, delujejo. "Upam, da bo v kratkem prišlo do soočenja predlogov, ki so bili pripravljeni na obeh straneh, potem bomo videli, kako blizu smo rešitvi," je pojasnil.

Sanader pa je o tem dejal: "Obstaja blejski sporazum, oblikovani sta dve komisiji, ki bosta skupaj delali, ena za pravni okvir, druga za opredelitev spornih točk na meji, ti dve komisiji bi morali začeti delati in pripraviti material za sprožitev postopka pred Meddržavnim sodiščem v Haagu."

"Tu obstaja tudi problem pri poglavju ribištva, ki se deloma nanaša na to vprašanje," je še opozoril Janša. "Potrebujem rešitev, ki Slovenije ne bo postavila v manj ugoden položaj od tistega pred članstvom v EU. Če tudi tu najdemo rešitev, potem drugih večjih ovir, če se ne bodo na novo iznašle - nekateri so bili pri tem doslej precej inovativni - ne vidim," je sklenil.

Pahor: Hrvaška druge možnosti ni imela

Upam, da se bo iz te izkušnje Hrvaška naučila, da enostranska dejanja, zlasti tista, ki prejudicirajo določitev meje, niso popotnica za dobre odnose s Slovenijo in uspešna pogajanja z Evropsko unijo, za Slovenijo pa, da mora vztrajati pri svojih stališčih, če ima politično in formalno prav in od njih ne sme odstopati. Borut Pahor

Prvak SD in evropski poslanec Borut Pahor pa je v svojem odzivu zapisal, da Hrvaška druge možnosti ni imela, če želi postati članica EU. "To je bila odločitev, ki jo je bila dolžna storiti, saj se je zanjo obvezala leta 2004," je poudaril Pahor.

Prvak SD se je sicer dotaknil tudi zadnjih incidentov s prodajo slovenskih zemljišč ob reki Dragonji. Pahor opozarja, da gre za razliko od ERC tu za kršenje brionskega, torej meddržavnega dogovora. "Glede tega problema sem že obvestil vse pomembne predstavnike in si bom tudi poslej prizadeval za to, da tudi v tem primeru EU opozori Hrvaško na nujnost ravnanja v evropskem duhu," je zapisal Pahor.

Za Hrvaško se pravo delo šele začenja!

Odločitev za odlog izvajanja ERC za članice EU je po mnenju poslanske skupine Nove Slovenije pomemben korak Hrvaške na poti k njenemu članstvu v Uniji. Z odlogom izvajanja ERC je Hrvaška pokazala politično pripravljenost za dogovarjanje po evropskih standardih. Ključno delo, torej prenos določil evropske zakonodaje v njeno nacionalno ter potem zlasti implementacija teh določil v praksi, pa Hrvaško še čaka. Glede na ambiciozno časovnico njenega vstopanja v Unijo, ki si jo je zastavila, bo to zelo naporno delo.

V Novi Sloveniji pričakujemo, da se bo tudi na slovenski strani v tem času vztrajalo pri evropskem pristopu reševanja zadev - pri takšnem, kot ga zagovarjajo vse kredibilne stranke tudi v obdobjih, ki niso predvolilno obarvana. Pozivamo tudi k enotnosti slovenske politike glede podpore vključevanju Hrvaške v EU po evropskih standardih in po načelih mednarodnega prava. Anton Kokalj, poslanec NSi

V poslanski skupini Zares se jim zdi to smiselna poteza Hrvaške, posebej v luči zadnjih opozoril uradnih predstavnikov EU v zvezi z napredkom pri pogajanjih za članstvo Hrvaške v EU. "Gre za odločitev vrha hrvaške politike, ki kaže na poskus popraviti vtis ob občutno načeti verodostojnosti države kot kandidatke za članstvo v EU," meni vodja poslanske skupine Zares Matej Lahovnik. "Odločitev o zamrznitvi izvajanja ERC je vsekakor korak v pravi smeri, vendar pa v Zares pričakujemo, da bo Hrvaška v nadaljevanju razveljavila odločitev glede izvajanja ERC, saj bi slednja lahko prejudicirala mejo v Piranskem zalivu," je dejal Lahovnik.

Poslanec v Evropskem parlamentu Lojze Peterle je že včeraj ocenil, da je razveljavitev ERC edina verodostojna odločitev ekološko-ribolovne cone. ERC v Jadranu je po njegovem ovira, ki jo je treba odstraniti, to pa bo podlaga za nadaljnja pogajanja o vstopu Hrvaške v EU. Odzval se je tudi evropski poslanec Jelko Kacin, ki je prepričan, da se je z odpravo ERC bitka za interpelacijo, ali je Hrvaška odstopila, šele začela.

'ERC sredstvo za zmago na volitvah'

S tem, ko se je Sanader odpovedal ERC, je prelomil predvolilno obljubo, piše Jutarnji list.
S tem, ko se je Sanader odpovedal ERC, je prelomil predvolilno obljubo, piše Jutarnji list. FOTO: Kanal A

O glasovanju v parlamentu so se danes razpisali tudi hrvaški mediji. Tako Večernji list poudarja, da je bila razglasitev ERC od vsega začetka bolj namenjena notranjepolitičnim potrebam kot zaščiti Jadrana, medtem ko Jutarnji list meni, da je tokratni Sanaderjev odstop od ključnih političnih stališč, s katerimi je dobil volitve, že stoti po vrsti. "Toda, kakorkoli, to vedno stori tako, da izgleda, kot da v usodnem trenutku reši Hrvaško pred zanesljivim propadom. Ta človek je izredno sposoben ljudi žejne prepeljati preko vode," piše Jutarnji list in poudarja, "da je bilo prav tako z ERC: od ultimativnega hrvaškega vprašanja je nenadoma postal ceneni papir, ki ga bo Sanader uničil, da bi 'zagotovil absolutno hrvaško prioriteto', to je vstop v EU, da bi torej Hrvaško izvlekel iz blokade, v katero jo je sam pripeljal."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (73)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

carpe.diem@masicom.net
14. 03. 2008 12.35
Trout80, potem pa je toliko bolj žalostno in se mi smiliš, da pljuvaš v lastno skledo. Bodi no malo ponosen, da si Slovenec, ne pa da je vse tuje, oz. v tvojem primeru hrvaško, boljše, kot je naše. Zamisli se malo... Jaz nikoli ne bom letoval v državi, ki nam krade ozemlje, pa naj bi to bila Hrvaška, Italija, Madžarska ali Avstrija. Hrvaška Sloveniji NI prijateljska država in lahko se zaradi mene slikajo z 5835 kilometri obale. Ne vem, čemu sploh primerjaš 43 naših kilometrov obale z 5835 kilometri hrvaške obale!!! Pa še to bi nam radi vzeli, nekateri pa jih s tem, ko jim nosite denar, vneto podpirate. "Hvala" za take sodržavljane - hlapce ali prodane duše. Za enak denar lahko greste kamor koli drugam. Ne vem, ali se bojite vožnje z letali, ne znate nobenega tujega jezika, razen hrvaškega ali srbskega, ste jugonostalgični... Ne vem, kako si naj drugače razlagam tak naval Slovencev na hrvaške turistične točke.
kozmonavt
14. 03. 2008 11.22
En teden dopusta v Šarm El Šejku npr stane okoli 500 eur, safari v tuniziji za 8 dni stane priblizno 500 eur, ... en teden dopusta v bolu na bracu stane priblizno 1000-1500 eur. nehajte ga srat da ni denarja za kam drugam, ce se clovek potrudi dobi tudi veliko bolj ugodno prezivljanje dopusta kot na hr. pa tudi veliko hitreje se pride z letalom do drugih destinacuj kot z avtom do npr dubrovnika.
trout80
14. 03. 2008 10.51
@archee.kren Ka pa veš mogoč so jih pa hrvati sami kastriral hehe. Mislim na kake tajne listine s katerimi določene osebe držijo v šahu.
Darth Sidious
14. 03. 2008 10.43
O, da se veliko naredit. Pa naši poscanci tega ne upajo. Ker so sise. Uporabiti bi morali veto, in potem bi hrčki kar lepo lahko pozabili EU. Slovenija je edina država, ki ji vlada popolnoma ženska vlada. Vsi so brez jajc.
trout80
14. 03. 2008 10.39
Kaj so pa točno umaknali - prav nč, zakon o ERC ostaja nespremenjen. Tko, da ja, nismo nič dosegli, sam mislimo si da smo. Kak nam bojo zanko zategnal.
trout80
14. 03. 2008 09.52
@Meki, carpe_diem Vaju morem razočarati, sem čistokrvni Slovenec, mati in oče tudi, rojen v Celju. Tko, da ja ni čist vse tko kot si predstavljate.
markec_
14. 03. 2008 09.08
Potreben je bil samo ostrejši protest Janše in Hrvatje že umikajo svojo ERC.
susinmatjaz@gmail.com
14. 03. 2008 02.19
pajtlerblaka Seveda mamo politika s pokončnejšo držo, idealni kandidat je Zmago Jelinčič, on ne bi bi hrvaški prodajal slo. ozemlja za kajlo kruha pa pol klobase kot to dela janša.
ServerAUTOMATIC
13. 03. 2008 23.30
Hrvaška je na poti v EU.
Tonček Balonček
13. 03. 2008 21.55
Tako je, še dobro, da ima Rupla, ki že 15 let gradi odnose z našimi hrvaškimi prijatelji!
Buena Vita
13. 03. 2008 21.48
takleee jee fantići če če če bo kdo prišel malček hrvatarjem na živc,je to Janša,priznali ali ne. v Sloveniji nimamo drugega politika,z pokončnejšo držo-priznali ali ne (zakaj obstaja rek?da moraš neprijatelja pr miz držat,da ti noža v hrbet ne zabije) priznali ali ne,nobena vlada na svetu ni prijateljica ljudi,vendar ta vlada nekako obrača kolesje -počasi podaja roko človeku,če so nam všeč face ali ne,moramo biti pošteni in poiskat pozitivne rezultate,na negativne opozarjat. serjemo pa lahko doma v sekretih,vsi plačujemo za otplake. Mladini dajmo možnost da se uveljavi,mladi so neobremenjeni,in od njih lahko pričakujemo kaj več ta starih samovšečnih skežencev imamo na vrh glave nekaj se moramo naučiti,,,dobro pohvalit,,,slabo kritizirat V DOBRO VSEH
Tonček Balonček
13. 03. 2008 21.16
"Naši hrvaški prijatelji" za razliko od naših politikov dobro vedo, da je ta Evropa en brezzobi tiger, ki ga lahko v nedogled nateguješ. Kako so Srbiji grozili s tistima Karđičem in Mladićem, pa je vsega konec, zdaj se spet približujeo Evropi. Poteze vlečejo Američani, v Evropi se ne morejo zmenit niti o priznanju Kosova ali enostavnejših zadevah, npr. prometnih predpisih! Vse skupaj je en štos, širijo se le zato, da bi enostavneje plasirali kapital in pokupili, kar dobro nese, saj je očitno, da investirajo el v panoge, kjer se lahko hitro pobereš ven (banke, trgovina, telekomunikacije in podobno) in kjer se denar hitro povrne in ga je veliko (npr. farmacija).
Nataša Novak 1
13. 03. 2008 21.08
za_ra .... Se popolnoma strinjam s teboj!!!! Mislim, da bi lahko v ta paket vključili tudi mejo... Če jo boste pošlihtal, boste v EU, če ne, pač ne. Sorry! Hrvati samo bluzijo, potem pa bomo že videli....Kaj smo naivni!!! Kolikokrat smo šli na led!!!! Pa če kar rinemo!!!! Tepci!!!!!!!
inexslo@hotmail.com
13. 03. 2008 21.03
Hrvaška popustila, EU tudi a glejga zlomka najebe pa kdo??? SLOVENIJA....
za_ra
13. 03. 2008 20.59
Pa kaj zdaj EU misli da je Hrvaško spravla na kolena če so zamrznili ERC al kaj? Kaj so res slepi ali pa res ne razumejo da se delajoHrvati norca iz vseh skupaj? Morali bi jim dati pogoj za vstop v EU ali bodo ERC povsem odpravili ali pa se naj obrišejo pod nosom! Mislim da nas še bo zelo bolela glava glede tega...
Tonček Balonček
13. 03. 2008 18.19
Sem točno vedel, da bo tako, najprej neko ekološko cono vsilijo, brez kakršnekoli pravice ali soglasjasosedov, potem jo pa "zamrznejo", ne ukinejo in vsi jih trepljajo po ramenih, kako so kooperativni in evropski. Pač politika dveh korakov naprej in enega nazaj. Zakaj ne bi zavlačevali s pogajanji, gotovo bodo dosegli več kot Slovenija pred leti, res pa je, da se imamo mi že zdaj dobro, da ne rečem odlično, njih pa to še čaka...Saj ne vedo kaj!
Uporabnik113189
13. 03. 2008 18.18
Hrvaška je klonila pred EU? Ta stavek me nekako moti, zdi se mi celo napačen. Ali potem tisti, ki potrkajo na vrata klonijo pred lastnikom stanovanja? Če se želijo pridružiti, potem vsi vemo da morajo izpolniti pogoje. Sicer pridružitve ni.. Gre za preprosto dejstvo. Za članstvo plačaš članarino..Si zato klonil? Če svet gleda pridruževanje na ta način, da je nekdo klonil, potem je nekaj hudo narobe.. No in če gre torej za vstopanje in trkanje, potem po moje niso dovolj glasno potrkali, se zelo slabo sliši. Niso odstopili od ERC za EU, ampak samo zamrznili. Me res zanima kaj bo sedaj v Bruslju..Se bodo pustili "nategniti"? Precej verjetno. Trenutno so v večjem delu sedaj vladajoči desničarji in te tumpije se da zelo hitro po ledu voziti..Hrvatje bodo to dokazali na konkretnem primeru..
Carleone
13. 03. 2008 18.16
Hrvati so zgleda po nesposobnem odzivu naivnih politikov in strank dobro nategnli evropo. Čestitke hrvaški.
Tonček Balonček
13. 03. 2008 17.44
Najbolj hecno, je, da imata HDZ in SDS isto (irsko) svetovalno službo za volilno kampanjo in ravnanje z javnostmi! Na Hrvaškem se je dobro obnesla!
makajjezvami
13. 03. 2008 17.39
A zdaj ko je le zamrznila oviro, ki jo je itak sama postavila, jo pa vsi že skoraj vabijo v EU. Zdaj bi se morala pogajanja šele začeti.