Ne glede na nasprotovanje Slovenije in Italije mora namreč Hrvaška po besedah Sanaderja spoštovati odločitev sabora. Ob tem pa naj bi vse tri strani pod okriljem Evropske unije še naprej iskale rešitev tega problema.

Hrvaška nestrpno čaka junijski vrh Evropske unije, ko naj bi po pričakovanjih Zagreba dobila status kandidatke in datum za začetek pogajanj. Na namige, naj pred dokončno razglasitvijo ekološko-ribolovnega območja dobro premislijo, hrvaški politiki odgovarjajo, da morajo saborsko odločitev spoštovati, brez dodatnih razprav.
Težave zaradi nasprotovanja Slovenije in Italije pa bo po besedah premierja Sanaderja Hrvaška odslej reševala le z Evropsko komisijo. Bruselj je našo južno sosedo sicer opozoril, naj spore s sosedami rešuje skladno z mednarodnim pravom.
Premier Sanader v tem ne vidi posebnega problema, po njegovem je najboljša rešitev omenjenega spora s Slovenijo, ki je povezan z nerešeno mejo, arbitraža. Z Italijo, ki ji gre po njegovih besedah le za ribolov, pa bi podpisali sporazum in ta bi za primerno ceno lahko lovila hrvaške ribe.
Čeprav je hrvaški premier prepričan, da bo odločitev o hrvaški kandidaturi padla na junijskem vrhu Unije, pa mediji namigujejo, da bodo Hrvati status kandidatke sicer dobili, a brez datuma za začetek pogajanj ter da bo Bruselj Hrvaško strpal v paket s Turčijo, ki že desetletja trka na vrata Unije.
Poleg tega naj bi Zagrebu po mnenju medijev polena pod noge metale še sosede. Hrvaško naj bi namreč čakal podoben scenarij, kot je Slovenijo - močan pritisk Rima zaradi nerešenega vprašanja optantov.
Vendar pa ne gre le za sosede, tako kot Italija tudi Nizozemska in Velika Britanija še nista ratificirali sporazuma o stabilizaciji in pridružitvi, slednja to pogojuje z izročitvijo generala Gotovine haaškemu sodišču.