Tujina

Hrvaška zadovoljna s poročilom

Zagreb/Strasbourg, 25. 04. 2007 10.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
N.Š.K./STA/N.M.
Komentarji
17

Stipe Mesić ni presenečen, ker se v evropskem poročilu omenja leto 2009 kot čas morebitnega pristopa Hrvaške v unijo.

Hrvaški predsednik Stipe Mesić je v odzivu na poročilo o napredku Hrvaške na poti v EU povedal, da ni presenečen, ker se v poročilu omenja leto 2009 kot čas morebitnega pristopa Hrvaške v unijo. Zagotovil je, da bo Hrvaška do tega leta izpolnila vse sprejete obveznosti in sprejela evropske standarde.

Poslanci Evropskega parlamenta so namreč na zasedanju v Strasbourgu glasovali za sprejem poročila o napredku Hrvaške na poti v Evropsko unijo v letu 2006. Poslanci so prepričani, da čaka Hrvaško pred članstvom v povezavi še precej dela. Na poti k EU mora Hrvaška pospešiti reformo pravosodja in javne uprave, okrepiti boj proti korupciji in urediti tudi odprta dvostranska vprašanja s sosedami, je bilo slišati iz poslanskih vrst Evropskega parlamenta.

Lojze Peterle v Evropskem parlamentu
Lojze Peterle v Evropskem parlamentu FOTO: Arhiv 24ur.com

Avtor poročila, avstrijski poslanec Hannes Swoboda (PES), je ob tem opozoril tudi na odprta vprašanja meje. Poudaril je, da bi bile s tem v zvezi sicer najboljše dvostranske rešitve, v kolikor pa te ne bodo mogoče, naj se v reševanje vključi tretja stran. Swoboda je tudi opozoril, da mora sicer tudi Evropska unija opraviti svojo nalogo in čim prej skleniti ustavni proces, ki bo Hrvaški omogočil vstop v EU.

Posselt v bran Hrvatom

Če bi obstajala zgodovinska pravičnost, bi bila Hrvaška že v EU, je menil poročevalec v senci Bernd Posselt (EPP) in opozoril, da je potrebno storiti vse, da se pred Hrvaško ne bodo postavljale "umetne ovire", ki jih pred drugimi kandidatkami za vstop ni bilo. Hrvaške ne gre metati v isti koš z državami JV Evrope ali Turčijo, je še poudaril Posselt in prav tako dejal, da mora svoj del naloge opraviti tudi EU.

Tudi iz skupine evropskih socialistov (PES) in liberalcev (ALDE) je bilo slišati, da čaka Hrvaško še veliko dela, v razpravi pa so se oglasili tudi poslanci iz Slovenije. Borut Pahor (PES/SD) je dejal, da je Evropski parlament vedno Hrvaško le pozival, naj dvostransko reši vprašanja meje, vendar se do sedaj ni nič spremenilo. Verjetno zato, ker hrvaška politika noče ali pa ne zna sprejeti odgovornosti, da bi ta vprašanja uredila dvostransko, je menil Pahor. Po njegovem mnenju je zato dobro, da je Swoboda našel konsenz o uporabi tretje strani, kadar dvostranski dogovori niso mogoči.

Jelko Kacin (ALDE/LDS) pa je opozoril, da je Italijo in Slovenijo vznemirila decembrska odločitev hrvaškega sabora o aktiviranju hrvaške ekološko-ribolovne cone. "Enostranska provokacija nedvomno škodi verodostojnosti Hrvaške in slabša sicer dobre odnose v regiji," je poudaril Kacin. Zato je pozdravil dopolnilo ALDE k poročilu, ki poudarja pomen tristranskega dogovora Italije, Hrvaške in Slovenije iz junija 2004. Države so se takrat dogovorile, da je uveljavljanje zaščitne ekološko-ribolovne cone, ki jo je v Jadranskem morju razglasila Hrvaška, odloženo, dokler ne bo sklenjen skupen dogovor v duhu EU.

"Pričakujem, da bo Hrvaška v duhu tega poročila v celoti izvajala zaveze iz že sprejetih sporazumov s Slovenijo in z drugimi sosednjimi državami ter si skupaj z njimi prizadevala za rešitve bilateralnih vprašanj in k trajnemu dobremu sosedstvu, še posebej med prebivalci v obmejnih območjih. Dobro sosedstvo naj utrjujejo skupna, ne enostranska dejanja," pa je poudaril Lojze Peterle (EPP/NSi).

Projekt združevanja Evrope se mora nadaljevati, je še menil Peterle. „Prav je, da se zavedamo kako pomemben in pozdrava vreden je za Evropo vsak napredek na Hrvaškem in državah jugovzhodne Evrope v smeri uveljavljanja evropskih vrednot, načel in skupnih pravil igre. Pozdravljam poudarek poročila na pomenu napredovanja Hrvaške za vse ostale države, ki jim je bila z odločitvami v Solunu odprta perspektiva polne vključitve v Evropsko Zvezo,” je v svojem govoru še povedal slovenski poslanec v evropskem parlamentu.

O datumu še prezgodaj

Da je napredek Hrvaške odvisen od izpolnjevanja nalog in meril, je menil tudi predstavnik nemškega predsedstva EU, državni sekretar za evropske zadeve Günter Gloser. Podobno stališče je v imenu Evropske komisije izrazil evropski komisar za socialne zadeve in enake možnosti Vladimir Špidla in dodal, da je zato za postavljanje datumov vstopa Hrvaške v EU še prezgodaj.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (17)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

hupek
26. 04. 2007 13.38
Hrvati so prefrigan. Za vstop v EU so postavili ministrico G.Kitarovič, ki lobira tam po Bruslju. Ko jo sam pogledaš, se nekateri ministri in poslanci v parlamentu EU kar slinijo in ji kar kimajo češ, saj vas bomo vzeli čimprej v EU. Moramo jih našpanat, da bojo prišli hrvati v EU lepo vzgojeni, ne pa na lepe oči..........
ernest83
26. 04. 2007 12.12
Kdo smo mi da bomo po treh letih govorili koga sprejet pa koga ne, in kdaj. No, govorimo že lahko, ampak v glavnem to, da naj jih sprejmejo čim prej. Če ne, sami po sebi seremo. Glede na velikost Slovenije in Hrvaške, razlike v razvitosti in tako naprej, bo pa en drobiž več Slovenija prispevala zaradi Hrvaške. Eno bolgarsko mesto bo več denarja pokurlo kot cela Hrvaška.
Prvo Bore
26. 04. 2007 11.38
Boste videli, da bodo Hrvati prišli do Kranjske Gore zaradi nesposobnosti naših politikov
aljosssa@email.si
26. 04. 2007 08.46
Dejte no... Hrvati pač niso primitivni. Primitivna je politika naših držav. Zakaj hrvati še niso v EU, zaradi vojne.. kot so napisali tukaj na 24ur :"vojna na hrvaškem je potekala malo dlje kot v Sloveniji..". Bulgarija, Romunija.., no tu sem že bil, pa se ne morejo primerjat z Hrvaško. Drgač pa sploh ni važna ta kurčeva EU, ampak globalizacija.. mislim,.. nam gre "tok fajn", sam zato, ker smo v EU pa imamo Evro?? .. LP
butthead@email.si
25. 04. 2007 21.22
hrvati rinejo z glavo skozi zid,...in vedno je tako pri njih.izsilili bi radi čimprej v stop...njim podobno kot to vedno počno pri vseh drugih stvareh...kar naj še nekaj let lepo bodo izven EU in naj na lastni koži občutijo kako je to ko si zavrnjen, kote vlečejo za nos...oni tega do sedaj niso vajeni, bodo pa spoz nali in prav je tako!
Krbo?
25. 04. 2007 21.09
Hrvaska mora in bo prisla v EU. Vprasanje je zdaj samo kdaj. Ko bo izpolnjevala vse pogoje in se obnasala po "evropsko" ji moremo mi in EU omogcit vstop. Ce pogledamo da so celo ze Romuni in Bulgari v EU... nevem kam so pri teh drzavah gledali.. Jaz proti samemu vstopu Hrvaske nimam nic, mam pa nekaj proti tem da okupirajo naso ozemlje kot je naprimer Hotiza ali pa v Istri. In dokler ne bodo prenehali stem so zame tabu.
Vegos
25. 04. 2007 18.43
Ernest, na slabšem bomo, če bomo zaradi statističnih podatkov morali v evropsko blagajno prispevati še več ker bomo še višje glede na razdelitev razvitosti, čeprav se objektivno to ne bo zgodilo zaradi razvoja temveč zarati vstopa manj razvitih v Unijo. Sicer je res, tu ni logike, tako Romunija in Bolgarija sta manj razviti od Hrvaške - da o Turčiji niti ne govorim.
ernest83
25. 04. 2007 18.30
Kaj pa to nas briga kdaj bojo not? Bomo zarad tega kaj na slabšem? Kvečjemu na boljšem. Meja ob ostala, carine ne bo, kaj si niste zmeraj želeli pripeljat 100 litrov vina na hrvaško morje, ne samo 5 al kolk se že sme? Tisti, ki hodite tam.
Rijad Proši?
25. 04. 2007 18.20
Victoriosus- ne pretiravaj, poglej Litvo, Est,Lat, Romunijo, Bolgarijo,Slovaško,Madžarsko, vse te države lahko Hrvaški dajo kapo dol, pa so v EU-ju. To je pač politika.
Krbo?
25. 04. 2007 18.15
Za tiste keri nimajo pojma o zgodovini:
Krbo?
25. 04. 2007 18.14
@victoriosus: Pravlino!!
Vegos
25. 04. 2007 17.56
Jaz pravim, Hrvaška v EU - DA. Ampak, pod nobenim pogojem zdajle ali leta 2009! Mislim da se morajo še precej bolj potrudit. Bi rekel, morda okrog 2015?
Krbo?
25. 04. 2007 17.54
Seveda so dosti dosegli glede tega. Srbija, Bosna so se dalec vstran od standarda Hrvaske. Nevem ki bi bili Slovenci, mogoce slabsi mogoce boljsi, neve se. Fakt je da smo ze v casih Jugoslavije bili naprej od Hrvatov glede gospodarstva in razvitosti.
victoriosus
25. 04. 2007 17.51
Slovenci bi se pobrali 10x hitreje, tako kot je bilo do zdaj po vsaki katastrofi. Slovenci smo zgled lenemu Balkanu, pa če je to všečno ali ne. Hrvatje NISO nam enaki, matrat se morajo ravno tako kot mi. Pa jih res ne rabimo v EU, jaz sem proti vstopu te države v EU, preveč so še primitivni.
Romuel
25. 04. 2007 14.30
kr dost so dosegli glede na to da so imeli 5 let vojne, me zanima kje bi bili slovenci v takšni situaciji
doki007@email.si
25. 04. 2007 14.25
same težave s temi hrvati ,...tut seksat ne znajo več tko kot uči pravo EU .....
Maltežan
25. 04. 2007 14.12
Čim dalj časa naj zavlačujejo s Hrvaško, ker jo v EU ne rabimo, glede na to kakšni "prijazni" sosedje so!!!!!