
Ob tem je Račan dejal, da s tem Hrvaška uradno začenja izpolnjevati svoj strateški cilj: postati sestavni del te nove politične skupnosti.
Prošnjo sta sicer včeraj v navzočnosti predsednika sabora Zlatka Tomčića in predsednikov parlamentarnih strank podpisala Račan in predsednik Stjepan Mesić. Mesić je ob tem spomnil, da je Evropa veliki cilj in usoda Hrvaške, ki da je na poti v EU kljub težavam z močno željo opravila veliko delo.
Hrvaška je, tako kot druge države, od ZDA prejela t.i. non-paper o tem, katere usluge bi lahko ponudila v primeru iraške vojne, je dejal hrvaški premier Ivica Račan. "Za razliko od nekaterih drugih držav, ki so že pritrdilno odgovorile na prošnje, bodisi preko parlamenta bodisi preko vlade, se Hrvaška o tem še ni odločila," je dejal Račan novinarjem v Atenah. "Če bomo in ko bomo odločali o tem, bomo to storili v skladu z ustavo. Pred tem pa bomo razjasnili nekaj zadev, ki niso v naših rokah, in ne bomo sprejeli odločitve brez posvetovanja s partnerji iz EU," je dejal Račan. Obenem je dejal, da daje Hrvaška prednost miroljubnemu reševanju iraške krize in meni, da do sedaj še niso bile izčrpane vse nevojaške možnosti.