Tujina

Hrvaški duhovniki v boju za promile

Zagreb, 11. 09. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Hrvaški katoliški duhovniki bodo tožili državo zaradi zakona, ki je znižal dopustno mejo alkohola v krvi voznikov na ničlo.

Kot piše hrvaški dnevnik Jutarnji list bodo duhovniki od države zahtevali odškodnino. "Gre za povsem pravno zadevo oziroma za kršenje mednarodnega sporazuma med Svetim sedežem in Hrvaško, s katerim so določene pravice duhovnikov. S prometnim zakonom so te pravice kršene, mi pa se zakona želimo držati, kar pomeni, da bomo vozili brez kapljice alkohola v krvi, kar pa je nemogoče, saj moramo pri obredu zaužiti majhne količine vina," so za čanik izjavili pobudniki ideje o tožbi zoper državo. Ti tudi trdijo, da morajo zaradi sporne odredbe imeti posebne voznike. "Voznikov ne moremo imeti zastonj, ker mašujemo večinoma vsak dan, prav tako pa obiskujemo bolinike in zato smo prisiljeni najeti voznike," pravijo duhovniki.

Kot piše Jutarnji list naj bi bila zahtevana odškodnina višja od šest milijonov kun (malo manj kot 200 milijonov tolarjev). Do tega zneska so prišli s preprosto računico: Na Hrvaškem je dva tisoč duhovnikov, ki potrebujejo voznika pet ur dnevno vsak dan v mesecu, kar naj bi stalo okoli tri tisoč kun (okoli sto tisoč tolarjev).

Kot še piše Jutarnji list, duhovniki zbirajo podpise za poseben poziv, ki ga nameravajo nasloviti na vlado, pred vložitvijo tožbe. Pobudo za akcijo naj bi sprožili v Slavoniji, odkoder se je hitro razširila na Dalmacijo in Istro. V Jutarnjem listu navajajo tudi duhovnike nekega zagorskega samostana, ki so sicer povedali, da peticije še niso podpisali, ker je še niso prejeli, vendar pa to nameravajo storiti, ker zakon po njihovem mnenju 'ni dober, ne le za duhovnike pač pa tudi za večino ljudi, posebej pa za gospodarstvo in turizem'.

Kot smo poročali, je katoliška cerkev na Hrvaškem sredi avgusta zahtevala 'evharistični promil' oziroma izjemo v zakonski uredbi, ki bi duhovnikom dovoljevala, da vozijo z 0,3 ali 0,5 promila alkohola v krvi.

V začetku meseca so tudi po večih hrvaških mestih potekala akcija zbiranja podpisov z spremembo uredbe, ki po mnenju predlagateljev škodi predvsem hrvaškemu turizmu.

Hrvaški notranji minister Marijan Mlinarić je v začetku preteklega tedna dejal, da se je v prvih dveh tednih uveljavitve zakona zmanjšalo število prometnih nesreč in skoraj prepolovilo število mrtvih na cestah, vendar pa bo treba na podrobnejše analize učinkov zakona treba še počakati.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI