Na naslov hrvaškega ministrstva za zdravje in klinike za ženske bolezni v Zagrebu redno prihajajo prav posebne razglednice – iz Slovenije. Pošiljajo jih nezadovoljni pari, ki k nam prihajajo v upanju, da jim bodo slovenski zdravniki pomagali pri umetni oploditvi, poroča vecernji.hr.
Pari namreč odhajajo po pomoč v tujino zaradi spornega zakona o umetni oploditvi, ki je pred nekaj meseci stopil v veljavo. Razglednice so tako oblika protesta proti omenjeni zakonodaji, ki po mnenju mnogih Hrvaško vrača v srednji vek. Vsaka od njih je poslana izrecno ministru za zdravje Darku Milinoviću in dr. Velimiru Šimuniću iz omenjene klinike.
Ideja nastala na forumu
Ideja o pošiljanju razglednic je nastala spontano na forumu skupnosti parov s problemi neplodnosti. Na začetku je bil ta sicer zgolj močna podpora vsem svojim članom, po sprejetju omenjenega spornega zakona pa je šel del članov še korak dlje in tako je nastala iniciativa Građani protiv MPO zakona (Državljani proti zakonu o oploditvi z medicinsko pomočjo), kjer so se spomnili pošiljanja razglednic. Motivirala jih je obljuba ministra, ki je po nekem simpoziju dejal, da nobena Hrvatica več ne bo šla na zdravljenje v Maribor. Ena od članic iniciative je tako na forum napisala predlog, naj vsak, ki gre v Slovenijo, ministru, Šimuniću in poslancem v saboru pošlje razglednico.
Pari, ki so se odzvali na pobudo, pravijo, da to počnejo iz različnih razlogov. Predvsem hočejo pokazati, da se bodo otroci rojevali kljub ministru Milinoviću, opozoriti pa hočejo tudi na to, da je stroka ministrstvu popustila prehitro. "Vsem je jasno, da je zakon v nasprotju s sodobnimi standardi zdravljenja neplodnosti," je dejala ena od pacientk, ki je odšla po pomoč v tujino. "S soprogom sva se zato odločila oditi nekam, kjer bova najmanj izpostavljena tveganju, ne bova predolgo odsotna iz službe in nekam, kjer zdravniki sledijo trendom v tem intenzivno raziskovanem znanstvenem področju. Kot logična izbira se je ponudila Slovenija," je še dodala neimenovana pacientka.
Do 4000 evrov za zdravljenje
Poleg tega, da mnoge ženske na Hrvaškem opozarjajo, da je zakon diskriminirajoč, saj predvideva enako zdravljenje za vse, ne glede na specifike težav posameznice, pari opozarjajo na visoko ceno zdravljenja v tujini. Ena od pacientk je ministru tako poslala razglednico z natančnim seštevkom vseh stroškov zdravljenja. Skupna vsota je bila skoraj 2000 evrov.
"Če bi ostala na Hrvaškem, tega denarja ne bi porabila. Za zdravila bi s pomočjo zdravstvenega zavarovanja odštela kakšnih 700 kun (manj kot 100 evrov). Za Slovenijo pa smo vzeli denar, privarčevan za otroka, z njim smo hoteli opremiti sobo, kupiti novo opremo in stvari," je povedala.
Čeprav 2000 evrov ni najvišja cena, pri nekaterih postopki stanejo tudi do 4000 evrov, pa se obisk tujih, predvsem slovenskih bolnišnic, ni zmanjšal. "Prejšnji mesec smo bili v čakalnici v Mariboru, z nama pa sta bila še dva para iz Hrvaške in eden iz Slovenije. Hrvaško atmosfero najbolje opiše dejstvo, da se je po televiziji v čakalnici predvajal program HTV," je še dodala omenjena pacientka, poroča vecernji.hr.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.