Češke turiste jezi birokracija, ki jih čaka, če želijo otroci, mlajši od 18 let, s svojimi starimi starši ali prijatelji na počitnice na Hrvaško. Hrvaški predpisi namreč določajo, da je pisno soglasje staršev ali zakonitih skrbnikov treba overiti pri notarju in hkrati plačati za prevod soglasja v angleški ali hrvaški jezik pri sodnem tolmaču.
"Združenje čeških turističnih organizacij ostro zavrača kakršnokoli poslabšanje pogojev gibanja čeških turistov na Hrvaški, saj je to najljubša destinacija, kamor potuje na sto tisoče mladoletnih Čehov," je za češki dnevnik Pravo povedal Tomio Okamura iz omenjenega združenja.
Češke turistične agencije upajo, da bodo hrvaški zakonodajalci do začetka sezone uspeli vsaj znižati starostno mejo na 16 let. Tovrstni predlog se je že pojavil v hrvaškem parlamentu.
'Gre za zaščito mladoletnih oseb'
Kot je znano, je 1. januarja 2008 na Hrvaškem stopil v veljavo nov Zakon o tujcih, kasneje pa je bil sprejet še Pravilnik o potnih listinah za tujce, vizumih in o načinu ravnanja do tujcev. Slednji predvideva, da morajo mladoletne osebe, ki prečkajo hrvaško mejo brez spremstva staršev, pri sebi imeti soglasje staršev oziroma njihovega zakonitega zastopnika. S tem zakoniti zastopnik mladoletniku dovoljuje samostojno potovanje v tujino oziroma potovanje v spremstvu polnoletne osebe, ki ni zakoniti zastopnik mladoletnika. Prvotno gre za zaščito mladoletnih oseb, ki bi na Hrvaško in čez njeno ozemlje lahko potovale zgolj s privoljenjem staršev.
Kaj pa Slovenci?
Po slovenskih zakonih državljan Slovenije za vstop na Hrvaško potrebuje poleg osebnega dokumenta dovoljenje, ki ga dobi na upravni enoti in stane 0,71 evra. Gre za kartonček, na katerem so osebni podatki o mladoletni osebi, osebni podatki starša oz. zakonitega zastopnika in osebni podatki spremljevalca, s katerim bo mladoletna oseba potovala v tujino. Dovoljenje velja eno leto od dneva izdaje.
Da bi slovenskim državljanom olajšali postopek pridobitve soglasja za prehod meje z Republiko Hrvaško – predvsem znižali stroške, povezane s prevajanjem soglasja, ki lahko nanesejo tudi do 50 evrov, je ministrstvo za zunanje zadeve pripravilo besedilo soglasja ter ga po diplomatski poti posredovalo pristojnim institucijam Republike Hrvaške, ki so besedilo potrdile.
Tako si lahko zakoniti zastopnik za prehod meje s Hrvaško natisne obrazec, napisan v treh jezikih, ga izpolni ter overi svoj podpis na upravni enoti ali pri notarju. V primeru, da se zakoniti zastopnik odloči za uporabo tega usklajenega teksta, prevod in overitev sodnega tolmača nista več potrebna.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.