Hrvaško državno tožilstvo že ima popis premoženja hrvaškega generala Anteja Gotovine, na podlagi katerega bodo zahtevali zamrznitev tega premoženja. To namreč dovoljuje zakon o mednarodnih restriktivnih ukrepih, ki ga je sabor sprejel 3. decembra lani, je razložil generalni državni tožilec Mladen Bajić.
Hrvaško pravosodno ministrstvo in državno tožilstvo sta nameravala pripraviti poseben zakon o zamrznitvi premoženja oseb, ki jih zaradi vojnih zločinov iščeta haaško Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije in hrvaška oblast, vendar ta zakon ni dobil ustrezne podpore v saboru, sprejet pa je bil zakon o mednarodnih restriktivnih ukrepih.
Na podlagi slednjega zakona lahko Hrvaška ukrepa proti fizičnim in pravnim osebam in celo proti mednarodnim organizacijam in državam, za katere so v skladu z mednarodnim pravom predlagani restriktivni ukrepi. Ti pa lahko vključujejo tudi zamrznitev premoženja organizacij in posameznikov.
Asselborn: Hrvaška "mora ukrepati"
Hrvaška vlada "mora ukrepati" ter aretirati pobeglega generala Anteja Gotovino in ga poslati na Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu, je ob prihodu na zasedanje zunanjih ministrov Evropske unije v Bruslju izjavil predsedujoči, vodja luksemburške diplomacije Jean Asselborn.
"Smo v odločilni fazi. Hrvaška vlada zelo dobro ve, da mora po poročilu glavne haaške tožilke Carle Del Ponte ukrepati," je dejal. "Nekaj tednov je še na voljo. Hrvaška se mora angažirati in pokazati, da je stoodstotno sodelovanje s sodiščem resničnost," je še dodal.
Mesić: 'Do danes nismo dobili informacije o Gotovini na Hrvaškem'
"Do danes zagotovo nismo dobili niti ene informacije, ki bi dokazovala, da je Gotovina na Hrvaškem. Takega podatka ni, kje se Gotovina nahaja, pa bomo ugotovili, še posebej če nam bodo pri tem pomagale tuje obveščevalne službe," je v oddaji na hrvaškem radiju dejal Mesić, ki ocenjuje, da ne obstaja več kot odstotek možnosti, da se Gotovina nahaja na Hrvaškem.
Hrvaški predsednik je ponovno izrazil prepričanje, da bodo hrvaške službe Gotovino izsledile do 17. marca in da se bodo pogajanja Hrvaške z Evropsko unijo začela tako, kot je bilo dogovorjeno na decembrskem vrhu EU. Njegov optimizem, kot je dejal, temelji na usklajenem in celovitem prizadevanju vseh služb, da izsledijo pobeglega generala.
"Še naprej sem prepričan, da se bodo poganjanja začela 17. marca. Ni razloga, da se ne bi začela, saj Hrvaška v polni meri sodeluje s Haagom. Naše službe so angažirane, preučuje se vsaka informacija. Evropskim prijateljem bomo dokazali, da smo storili vse, da bi sodelovali, a Gotovine ne moremo ujeti, ker se ne nahaja na Hrvaškem," je pojasnil Mesić.
Razlog za to, da Gotovine zaenkrat še ni uspelo izslediti, Mesić vidi v določeni stopnji rivalstva med obveščevalnimi službami ter odsotnosti krovne organizacije, ki bi koordinirala njihovo delo. Prepričan je, da so te pomanjkljivosti z večjim angažmajem služb ter pogostejšim zasedanjem sveta za nacionalno varnost sedaj odpravljene.