Hrvati se bojijo negativne reakcije turistov, potem ko je bilo ravno ob začetku turistične sezone objavljeno poročilo o slabih higienskih razmerah in pomanjkljivem nadzoru v nekaterih hrvaških prehrambnih obratih, v mnogih primerih gre tudi za uspešne izvoznike.
Po pisanju Jutarnjega lista je poročilo izjemno razburilo Hrvaško. Pri časopisu so za komentar poprosili poznavalca razmer v hrvaški mesnopredelovalni industriji, še posebej o postopkih klanja in skladiščenja, saj ima v panogi večdesetletne izkušnje.
"Čeprav nisem delal v času prejšnje države, starejši kolegi pravijo, da so imeli takrat precej več pooblastil. Proizvajalci so se bali njihovih kontrol, če so ugotovili, da obstaja možnost okužbe ali kontaminacije območja, so lahko na pomoč poklicali celo vojsko. Takšen način dela je bil drag, a učinkovit ter precej podoben aktualnemu ruskemu," je dejal. V času prilagajanja zakonodaje Evropski uniji pa je hrvaška prilagodila dobršen del zakonodaje, a je niso prenesli v prakso.
Veterinarsko kontrolo zdaj plačujejo podjetja, zato so veterinarji kdaj primorani pogledati tudi skozi prste. To pa marsikomu ni težko storiti, saj v primeru, da pride do razkritja, posledice nosi lastnik obrata.
Zakonodaja Evropske unije stavi na vest in odgovornost proizvajalcev. Predvidevajo, da jim je kakovost izdelka najbolj pomembna. A sogovornik Jutarnjega pravi, da na Hrvaškem pač očitno ni tako. "Nagnjenost k izigravanju zakonov in neodgovornost do kupcev je prisotna tudi v prehrambni industriji. Če bi bilo drugače, ne bi imeli primerov, ko se iz Brazilije uvaža tri leta staro, zamrznjeno meso ali pa se mesni izdelek, ki mu je potekel rok trajanja, le prepakira v embalažo z novim datumom," je dejal.
Na rezultate ruske raziskave se je že odzvala tudi hrvaška vlada, od koder so sporočili, da so predelovalni obrati pod strogim nadzorom veterinarjev, za rezultate pa krivijo prestroge kriterije Rusov, ki naj bi za ocenjevanje uporabljali celo strožja merila kot veljajo v Rusiji.
Kaj so videli ruski inšpektorji?
Ruski inšpektorji so si na Hrvaškem ogledali proizvodnjo mleka in mesa, njihovo poročilo, ki sovpada z začetkom turistične sezone, pa je razjezilo Hrvate. Zglasili so se v PIK Vrbovcu, Vindiji, Koki, Perutnini Ptuj, Belju, Danici, Vidonu, Gavrilioviću ter v mesni industriji Braća Pivac.
V obratu Koke naj bi bili površni pri omamljanju piščancev pred zakolom, tako naj bi v nadaljnjo obdelavo prihajali tudi slabo omamljeni piščanci, v obratih družbe Belje naj bi bili prisotni insekti, dezinfekcija naj bi bila slaba, osebje pa se v obratu za meso naj ne bi držalo pravil gibanja med sterilnimi in nesterilnimi deli obrata.
V Gavriloviću naj pred klanjem ne bi pregledali živali, omamljali pa naj bi jih s prebijanjem lobanje s pnevmatsko pištolo. Vindon sodeč po poročilu nima kontrole temperature proizvodov, odpadke pa naj bi metali kar na tla. V Pik Vrbovcu prašičje meso ožigosajo še pred poročilom o trihineloskopiji, v Danici pa med drugim niti ne perejo niti ne dezinficirajo transportnih sredstev.
KOMENTARJI (159)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.