Drug pogoj je takojšen sprejem odstopa ministra za gospodarstvo Goranka Fižuliča s strani premierja, Ivice Račana, ki ga želi obdržati v vladi do meseca maja, ko se bo Hrvaška pridružila srednje-evropski povezavi Cefta. Budiša je protestno zapustil sredino sestankovanje vladajoče koalicije, kjer so skušali rešiti zaplet potem, ko je minuli teden šest ministrov iz vrst stranke HSLS ponudilo svoj odstop. Budiša je danes tudi pojasnil, da je sestanek strank koalicije predčasno zapustil tudi zaradi Račanovega nestrinjanja, da bi kot njegov novi namestnik koordiniral hrvaško notranjo in zunanjo politiko.
Predsednik HSLS še meni, da predčasne volitve niso potrebne, da pa pričakuje izvedbo vseh, v torek dogovorjenih kadrovskih sprememb v vladi do konca prihodnjega tedna.
Poleg omenjenih sprememb, je bil dogovorjen tudi takojšen sprejem odstopa ministra za promet Alojza Tuška. Vodje peterice koalicijskih strank so se tudi dogovorili, da bodo v vladi ostali še trije ministri HSLS, ki so ponudili odstop, to so Jozo Radoš, Andro Vlahušič in Hrvoje Kraljevič. Dogovorili so se tudi, da bo Hrvaška kmečka stranka prav tako dobila enega podpredsednika vlade.
Ob vodstvu HSLS so se nocoj sestala tudi vodstva ostalih strank vladajoče koalicije - Liberalne stranke, Hrvaške ljudske stranke in Hrvaške kmečke stranke. Hrvaška ljudska stranke je po sestanku vodstva sporočila, da v celoti podpira torkove odločitve peterice, da daje podporo vladi in da ostaja v vladajoči koaliciji. Liberalna stranka je prav tako izrazila podporo dogovoru, ki so ga v torek dosegli voditelji peterice, kot tudi programu vlade, pri tem pa poudarila, da ni potrebno povečevati števila članov vlade. Dogovor peterice je podprlo tudi predsedstvo Račanove Socialdemokratske stranke, ki se je sestalo že v sredo zvečer. Danes zvečer se je sestalo tudi vodstvo Hrvaške kmečke stranke, ki bo prav tako sporočilo svoje stališče do omenjenih sklepov peterice.
Račan je še povedal, da odnosi med strankami vladajoče koalicije in izguba časa v teh dneh onemogočajo delo vlade.